Güncel Finans ve Haberler

İcralık Araba Satın Almak

İcralık Araba Satın Almak İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Öncelikle web sayfasından size uygun araç modelini belirlemeniz gerekmektedir. Daha sonra en yakın Vakıfbank şubesine gitmeniz gerekmektedir. Satın almış olduğunuz arabanın banka tarafından belirlenen fiyatının %5 i kadar teminat yatırmanız gerekmektedir. Teminatı yatırırken banka tarafından Araç satış şartnamesi formunu eksiksiz bir şekilde doldurup her nüshasını imzalamanız gereklidir.Ayrıca Vergi Dairesi İcralık Araba satın alma imkanı sağlamaktadır.

Bilmeniz Gereken Önemli Konular

İcralık araba nasıl alınır sorusunu cevaplamaya çalıştık.Öncelikle sadece hangi araç için teminat verdi iseniz o araca teklif verebilirsiniz. Eğer vazgeçer ya da ihaleyi kaybederseniz bankaya yazılı olarak başvuru yaparak teminatınızı geri alabilirsiniz. Ancak eğer ihaleyi kazandı iseniz ve satın almaktan vazgeçerseniz teminatınız size geri ödenmez. İhaleyi kazandığınız icralık araba için ödemeyi peşin yapmak zorundasınız. Eğer kredi çekmek isterseniz bu konu bankanın inisiyatifindedir. Kredi için araç kredisine başvuru yapabilirsiniz.Ancak sahibinden icralık araba satın alamazsınız.

Aracın ihalesine girmeden önce mutlaka aracı kendiniz kontrol edin. Herhangi bir hasarın olup olmadığını motorunun sorununun olup olmadığını vb sıkıntıları kontrol edin. Vergi borcu da dahil her türlü sorun ile satın alan kişi sorumludur. Ancak banka ihale ile ilgili iptal yetkisine de sahiptir.

İcralık Araba Satın Almak İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

  • Satın almak istediğiniz araç için belirlenen teminatı yatırdığınıza dair banka dekontu.
  • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
  • Şirket adına başvuru yapacaksanız imza örneği, ticaret sicil belgesi, Vergi Levhası fotokopisi

İcralık Araba İçin Nasıl Teklif Verilir?

Vakıfbank’tan satılık 2. el araç alımı yapmak için ihaleye girmeniz gerekir. Eğer istediğiniz araç için yukarıda vermiş olduğumuz bilgi ve belgeleri eksiksiz doldurdu iseniz ve banka tarafından gerekli kontroller sağlandıktan sonra cep telefonunuza kullanıcı adı ve şifresiniz sms ya da e-posta olarak size mesaj olarak gönderilecektir. Genellikle kullanıcı adı sizin Tc numaranızdır. Eğer şirket adına başvuru yaptı iseniz kullanıcı adınız yerine vergi numaranızı yazmanız gereklidir. Daha sonra Vakıfbank sistemine giriş yapabilir ve teklif verebilirsiniz.

Araç için sisteme girdikten sonra istediğiniz miktarda teklif verebilirsiniz. Teklif verdikten sonra 3 gün boyunca ihale süresi başlayacaktır. İhalenin bitmesine ne kadar kaldığını ise teklif verdiğiniz aracın sağ tarafında yazacaktır. 3 gün boyunca araç için teklif verebilirsiniz. Eğer sizin teklifinizden daha yüksek bir teklifin gelmesi durumunda bilgilendirileceksiniz. Daha sonra fiyatı arttırabilirsiniz. Ancak ilk teklifi bankanın belirlediği muhammen bedelin altında veremezsiniz.

İhaleyi Nasıl Kazanırsınız?

Teklif verdiğiniz aracın ihale bitimine son 30 dakika kala eğer sizden daha yüksek bir teklif gelmezse ihaleyi kazanmış olacaksınız.  Eğer aracın ihalesini siz kazandı iseniz sizden ekstradan KDV bedeli talep edilmeyecektir. Sadece noter masrafları size ait olacaktır.

İnternetten Teklif ve Başvuru Nasıl Yaparım. İcralık Araç Fiyatlarını Nasıl Öğrenirim?

Öncelikle ilk başvuruyu ve belgeleri elden en yakın banka şubesine giderek yapmanız gerekmektedir. Hangi aracın olduğunu ve muhammen bedelini siteden giriş yaparak öğrenebilirsiniz. Sitede ihale için teklif verilmiş ve halen teklif beklemede olan araçlar ayrıntılı olarak yayımlanmıştır. Bankadan satılık araçlar uygun şartlar alınabiliyor.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ