Güncel Finans ve Haberler

20 Yıl – 240 Ay Vadeli Konut Kredisi Veren Bankalar

2018 yılında ev sahibi olmak isteyenlerdenseniz artık bu çok kolay! Bankaların uyguladığı 240 ay vadeli konut kredisi ile çok düşük miktarlarda aylık taksit ödeyerek ev satın alabilirsiniz. Birçok bankanın sağladığı konut kredisi ile ilgili detaylı bilgi için bankanın müşteri temsilci ile iletişime geçmeyi unutmayın.

Konut Kredisinde Düşük Faiz Oranı İstemi

Uzun vadede aldığınız krediler de size en büyük sorun teşkil eden şey faiz oranıdır. Emlak Konut GYO’nun öncülüğünde müteahhitler ile bir toplantı Gerçekleştirildi. Bu toplantı sonucunda uzun vadeli konut kredilerinde faiz oranının %0,70’i geçmemesi planlandı. Faiz oranın uygulanabilirliği için bankalarla iletişime geçen birlik olumlu sonuç alsa da uygulamaya dökülemedi.

Hangi Bankalardan Konut Kredisi Alabilirim?

Konut kredisi düzenlenirken alacağınız miktar en önemli faktördür. Bu yazımız da 200.000TL 240 ay vadeli konut kredisi veren bankaları inceleyeceğiz. 06.02.2018 tarihinden itibaren bu seviye de konut kredisi veren 2 banka mevcut. Bunlar Garanti Bankası ve DenizBank.

Garanti Bankası Konut Kredisi

Konut kredisi başvurusu ile Garanti Bankası’na başvuru yaptığınız takdir de size 200.000TL 240 ay vadeli konut kredisi ile ilgili bilgi vermeye başlayacaklar. Aylık faiz oranının %1,3 olduğundan, toplam kredi bedelinden bahsederek kredi başvurunuzu tamamlamanızı isteyeceklerdir. Eğer kabul edip başvurursanız aylık olarak ödeyeceğiniz miktar 2.723TL.

DenizBank Konut Kredisi

DenizBank konut kredisi açısından Garanti Bankası’na göre bir tık geride kalıyor çünkü faiz oranını %1,47 olarak belirlenmiş. Bu durum tüketicinin zararına işlerken bankalar için bir hayli olumlu bir süreç haline geliyor. Konut kredinizi DenizBank’tan alırsanız aylık ödeyeceğiniz tutar 3.031TL.

Konut Kredisinin Toplamda Masrafı Ne Kadar?

Garanti bankasından alacağınız %1,3 faiz oranlı 240 ay vadeli konut kredisi için ödeyeceğiniz toplam tutar 655.240TL olarak karşımıza çıkıyor.

Dosya Masrafı veya İpotek Ücreti ne Kadar?

Tüketici hakem heyetinin en büyük iş yükünü bankaların haksız yere aldığı dosya masrafı, ipotek bedeli vb kesintilerden oluşmaktadır. Son çıkan kanunda bankaların kredi çeken kişiden alabileceği maksimum tutarı belirlemiş ve yasallaştırmıştır. Kanunen banka toplam kredi tutarının binde 5 i kadar masraf adı altında kesinti yapabilmektedir. Örnek verirsek 100.000 TL kredi çeken birisinden banka en fazla 500 TL masraf ipotek vb isim hakkında ücret kesebilir. Eğer bu orandan daha fazla bir kesinti ile karşılaşırsanız bağlı olduğunuz il veya ilçedeki tüketici hakem heyetine başvurarak sizden fazla kesilen tutarın iadesini isteyebilirsiniz. Hayat sigortası zorunlu olmamakla birlikte yaptırılmasını tavsiye ediyoruz. Hayat sigortası olmadığı takdirde kalan borcu maalesef mirasçılarınızın ödemesi gerekmektedir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ