Güncel Finans ve Haberler

2018 Asgari Ücret Ne Kadar?

Günümüzde Asgari ücret net olarak 1404 Türk lirasıdır. Ancak 2017 yılı TÜİK verilerine göre ülkemizde açlık ve yoksulluk sınırı 1544 TL dir. Açlık ve yoksulluk sınırı bir kişinin zorunlu ihtiyaçlarını karşılayabilmek için gerekli olan miktara denir. Açlık ve yoksulluk sınırı belirlenirken gıda harcaması, giyim, konut kirası, elektrik su telefon vb. giderler, ulaşım, sağlık gibi ihtiyaçlar için gerekli olan minimum tutardır.

2018 Yılında Sendikaların İstemiş Olduğu Asgari Ücret Ne Kadardır?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile yetkili sendikalar ve iş verenler arasında asgari ücret belirleme komisyonu kurulmuştur. İş verenler geçen sene yapılan zam ile birlikte 1404 Türk Lirası olan asgari ücretten dolayı mağdur olduklarını ve zarara uğradıklarını belirtmişlerdi. Ancak DİSK sendikası asgari ücretin 2000 Türk Lirası olması gerektiğinde ısrarcı.

2018 Yılında Asgari Ücret Nasıl Belirlenecek?

Aralık ayının ilk haftasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önderliğinde iş veren ve işçi temsilcileri ile görüşmeler başlayacak. Yaklaşık 7 milyon kişiyi ilgilendiren görüşmeler aralık ayının son haftasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafında karara bağlanacak.

Asgari Ücretim Kesildi.

Eylül ayında net olarak 1404 Türk lirası olan asgari ücretliler maalesef eylül ayından itibaren 80-100 TL arasında az maaş aldılar. Bunun sebebi maalesef vergi dilimine girmiş olmanızdır. Hükümet asgari ücretlinin maaşında yapılan bu vergi dilimi kesintisini yeni bir yasa ile düzeltti. Artık asgari ücretli 1404 türk lirasının altına düşmeyecek. Eylül ayında yapılan kesintileri telafi etmek için TBMM Genel kurulunda alınan kararda asgari ücretlinin bu mağduriyetinin giderilmesi için eylül ekim kasım ve aralık ayında ek Aile Geçim İndirimi ödemesi yapılacağı açıklandı.

İşçi Sendikaları 2000 TL’de Israrcı

İşveren temsilcileri bir işçinin kendilerine olan maliyetinin vergiler ve sigorta primleri ile birlikte 2 bin 88 lira olduğunu belirtmektedir.  Ancak yetkili sendika olan Türk İş ve Disk yetkilileri asgari ücretlinin rahat bir şekilde hayatını idame ettirebilmesi için en az 2000 Türk lirası olmasında ısrar ediyor. Önümüzdeki günlerde asgari ücret netlik kazanacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ