Güncel Finans ve Haberler

2018 Yılında Çiftçiye Yapılacak Olan Yardımlar

 

Her geçen gün azalan tarımsal nüfus üzerine devletimiz artan maliyetlere karşı çiftçilerimizi korumak için bazı teşvikler yapmaya 2018 yılında da devam etmektedir. Ancak bu yardımlardan faydalanmak için ÇKS yani çiftçi kayıt sistemine üye olmak zorunda olduğumuzu unutmayalım. Bu yılda mazottan gübreye ve her türlü tarım ürünlerini ekilmesi için birçok kalemde teşvik için maddi yardımlar yapılmaya devam edecektir. Bu yazımızda çiftçilerimizi bilgilendirerek devletimiz tarafından yapılan yardımlardan faydalanmanızı sağlamayı amaçlamaktayız.

Mazot ve Gübre Desteği Miktarları Ne Kadar?

Mazot desteği her çiftçiye eşit olarak dağıtılmamaktadır. Bunun farklılık göstermesinin sebebi devletimizin ihtiyaç duyduğu ürünlerin üretimini arttırmaya yönelik olduğunu unutmayalım. Hangi ürün ekerseniz alacağınız dekar başına ücretleri incelersek;

 • 1- Arpa, buğday, çavdar, yulaf, tiritikale ektiğinizde 1 dekar başına alacağınız mazot yardımı 15 TL ve 4 TL gübre yardımı olmak üzere toplamda 19 TL
 • 2- Çeltik ve pamuk için 1 dekar başına alacağınız mazot yardımı 40 TL ve 4 TL gübre yardımı olmak üzere toplamda 44 TL
 • Fasulye nohut ve mercimek için 1 dekar başına alacağınız mazot yardımı 14 TL ve 4 TL gübre yardımı olmak üzere toplamda 18 TL
 • 3- Aspir için 1 dekar başına alacağınız mazot yardımı 12 TL ve 4 TL gübre yardımı olmak üzere toplamda 16 TL
 • 4- Patates mısır soya fasulyesi, ayçiçeği ve dane için 1 dekar başına alacağınız mazot yardımı 19 TL ve 4 TL gübre yardımı olmak üzere toplamda 23 TL
 • 5- Fındık, fıstık, çay, soğan, kanola ve yonca gibi yem için kullanılan ürünler için 1 dekar başına alacağınız mazot yardımı 10 TL ve 4 TL gübre yardımı olmak üzere toplamda 14 TL
 • 6- Eğer hiçbir ürün ekmeyecekseniz ve tarlanızı nadasa bırakacaksanız dekar başına verilecek olan mazot yardımı 10 TL dir. Ancak nadasa bıraktığınızda gübre yardımı parası alamayacaksınız.

Eğer yıl içerisinde mazot fiyatları artarsa bu oranda yapılan teşviklere ek bir ödenek sağlanacaktır. Eğer organik tarım yapacaksanız ekeceğiniz ürüne göre 10 TL ile 100 TL arasında teşvik alacağımızı unutmayalım.

Diğer meyve, sebze çiçek, süs bitkileri, üzüm ve çeltik içinde 10 TL ile 100 TL arasında değişen oranlarda destek sağlanacaktır.

Eğer balık yetiştiriyorsanız kilogram başına 0,25 kuruş gibi bir miktarda yardım yapılacaktır.

Listede net bir şekilde belirtilmeyen ürünler 10 TL ile 100 TL arasında farklılık gösterdiğini görmekteyiz. Ödenecek olan destek tutarı bağlı olduğunuz il veya ilçedeki gıda tarım ve hayvancılık müdürlüğünce belirlenecektir. Ekim yapmadan önce mutlaka ÇKS sistemine kayıtlı olduğunuz kurum ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

Bazı Fındık Üreticilerine 170 TL ye Kadar Teşvik Yardımı

Tarım havzalarını koruma amacıyla verimli arazilere sahip çiftçilerimize üretimi arttırmak ve şehirlere göçü önlemek amacıyla biraz daha fazla teşvik yapılmaktadır.

 • 1- Ay çiçeğine 1 kilogram başına 40 kuruş,
 • 2- Kütlü pamuğa 1 kilogram başına 80 kuruş,
 • 3- Soya Fasülyesine 1 kilogram başına 60 kuruş,
 • 4- Aspireye 1 kilogram başına 55 kuruş,
 • 5- Kanolaya 1 kilogram başına 50 kuruş,
 • 6- Mısıra 1 kilogram başına 3 kuruş,
 • 7- Arpa yulaf çavdar buğday 5 Kuruş,
 • 8- Çeltiğe 1 kilogram başına 10 kuruş,
 • 9- Kuru fasulye mercimek ve nohuta 50 kuruş,
 • 10- Zeytin yağına 80 kuruş,
 • 11- Taze çaya 1 kilogram başına 13 kuruş maddi destek yapılacağını unutmayalım.

Suyu az olan bölgelerde mercimek, nohut ekeceklere fazladan %50 oranında ek ödeme yapılacaktır.

Zeytin Bahçelerine Yapılacak Yardımlar

Bilindiği üzere ülkemizde zeytin ağaçları koruma altında. Zeytin ekimini teşvik amacıyla devletimiz dekar başına 100 TL yardım yapacaktır.

Hayvancılık Yapan Çiftçilere Yapılacak Olan Teşvik Ödemeleri Nelerdir?

Büyükbaş ve Küçükbaş hayvancılık yapan çiftçilerimize de hayvan başına yardım yapıldığını unutmayalım. Dikkat etmemiz nokta ise mutlaka doğumdan itibaren hayvanınızın kayıtlarını bildirmemiz ve düzenli aşılarını yaptırmamız gereklidir.

 • 1- Aşıları yapılmış olan 4 aydan büyük olan buzağı için 350 TL
 • 2- Malak için 150 TL,
 • 3- Soy kütüğüne bağlı olan buzağı için 500 TL, malak için 400 TL,
 • 4- Boğaların buzağısı için 50 TL,
 • 5- Dişi mandalara 250 TL, eğer soy kütüğüne bağlı ise 400 TL

Soy Kütüğüne Bağlı Hayvan Nedir?

Kısaca açıklarsak saf ırktır. Kırma olarak tabir edilen hayvan cinsi olmamalıdır. Örnekle açıklarsak Holstein cinsi inek eğer holstein cinsi inek ile çiftleşir ve bu kayıt altında ise yavru için fazladan maddi yardım alabilirsiniz.

Çoban Yardımı Ne Kadar?

Eğer 200  ve daha fazla hayvana sahip iseniz devletten 5000 TL yardım alabilirsiniz. Eğer damızlık olarak yetiştirilecek olan hayvana sahip iseniz koyun, keçi için hayvan başına 25 TL yardım alabilirsiniz. Eğer Mardin Siirt Bitlis’te ikamet ediyorsanız tiftik keçilerine keçi başına 20 TL ücret alabilirsiniz.

Arı Yetiştiriciliğine Devlet Yardımı

Arı yetiştiriyorsanız devlet tarafından yapılan maddi yardım biraz daha farklı olmaktadır. Kovan başına 10 TL ücret alabilirsiniz. Kraliçe arı için 15 TL,  damızlık kraliçe arı için ise 40 TL yardım alabilirsiniz.

İpek Böceği Yetiştiriciliği

Eğer kafanızda ipek böceği yetiştirmek ile ilgili planınız varsa dikkat. Alacak olacağınız 100 başa kadar ipek böceği için vereceğiniz ücretin % 30 una kadarını devlet size geri ödeyecektir.

Balıkçılık Yapanlara Devlet Yardımı

Balık yetiştiriciliği için alabileceğiniz teşvik balığın cinsine bağlıdır. Alabalık yetiştiriyorsanız 1 kilogram başına 0.375 ile 0.75 kuruş arasında maddi yardım alabilirsiniz. Diğer çupra levrek vb diğer cins balıklar için 0.5 kuruş ile 1 TL arasında ücret alabilirsiniz. Midye yetiştiricisi iseniz 0.05  kuruş ile 0.25 kuruş arasında yardım alabilirsiniz.

Kıyı balıkçılığı yapıyorsanız teknenizin boyutuna göre ücret alırsınız. Eğer 10 metreden küçük bir balıkçı tekneniz varsa 500 TL ile 1000 TL arasında yardım alabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. mehmet deniz dedi ki:

  merhaba tarım bakanlığı yetkililileri ceviz üreticilerine teşvik yokmu bu insanları mağdur etmiyormusunuz bilgilerinize arz ederim

  1. admin dedi ki:

   tarım bakanlığı 2017 yılı içinde fide dağıtımı yaptı. 2018 yılı için heniz bir proje yok malesef

 2. admin dedi ki:

  süs bitkileri için destek ziraat bankasının çiftçi kredilerinde bulunmaktadır. Sitemizi inceleyin

 3. Coşkun dedi ki:

  Merhabalar
  Benim elimde Agusturyadan gelme 4 adet Simena ırkı inek var buzagilari oldu 350 TL buzagilari başı destekleme aldım. Elimdekiler saf Simental ırkı buzagilarıda Simental. 500 TL yazmışsınız ama devlet bana 350 TL ödedi neden?

 4. Seckin dedi ki:

  Yardımlar için nereye başvurmamız gerekiyor

BİR YORUM YAZ