Güncel Finans ve Haberler

250 Bin Baş Büyükbaş Dağıtımı Başladı

Türkiyede her geçen gün azalan hayvan sayısı nedeniyle et ithal eden bir ülke olmamızdan dolayı Hayvancılık alanına yeni bir teşvik getirildi. Tek amacın kırsal kalkındırma olduğu  bu proje sayesinde artık et ithal eden değil, et ihraç eden bir ülke haline gelmek amaçlanmıştır.Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbabanın 250 Bin düve ve 500 Bin Anaç Koyun Projesine başvurular başladı.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, Tarım İşletmeleri (TİGEM) Genel Müdürlüğü ve Ziraat Bankası tarafından anlaşma metni imzalandı. Herkesin aklında 300 koyun projesi olarak kalsada asıl amacın hayvancılık yapan çiftçinin boş olan ahırını doldurmak amaçlanmıştır.

250 Bin Düve Projesi Nedir?

Hayvancılık ile uğraşan köylülerimizin 15 başa kadar hayvan sahibi olması amaçlanan 3 yıllık bir projedir. Bu proje ile 15 başa kadar ahırı olan köylülerin hayvan sayılarının 15 e tamamlanması amaçlanmaktadır. Örnekle açıklarsak en az 15 hayvan kapasiteli ahırınız var ama 4 tane hayvana sahipsiniz. İşte tam bu noktada bu proje ön plana çıkmaktadır. Ahır kapasitenize göre ihtiyacınız olan 11 büyük baş düve için devlet teşvik verecektir.

250 Bin Düve Projesine Başvuru Şartları Nelerdir?

Bu yıl 100 Bin Büyükbaş Hayvan dağıtılması amaçlanmaktadır.

 • Tarım Kredi Kooperatifine üye olmanız gerekmektedir. Üye değilseniz başvuru tarihine kadar üye olabilirsiniz.
 • 2 Nisan 2018 Yılı öncesi mutlaka Büyükbaş hayvancılık yapıyor olmanız gerekmektedir.
 • En az 15 Büyükbaş Hayvan yetiştirebileceğiniz büyüklükte bir ahıra sahip olmanız gerekmektedir.
 • İkametinizin mutlaka ahırın olduğu bölgede olması gerekmektedir.
 • Kredi kullanabilecek güçte olmanız gerekmektedir. Maalesef kredi kullanırken bazı mallarınızı ipotek ettirmeniz gerekmektedir.

250 Bin Düve Projesinin Faydaları Nedir? Neden Bu Projeden Faydalanmalıyım?

 • Bu proje sayesinde ziraat bankasında 100.000 ( Yüz Bin ) TL Kredi kullanabilirsiniz.
 • Bu krediyi çektiğinizce ilk iki yıl geri ödeme yapmayacaksınız. İki yıl sonra çekmiş olduğunuz krediyi 5 yıl vade ile geri ödeyebilirsiniz.
 • Ayrıca kredinin kullanımınızda çiftçiye bırakmış. İsterseniz çekmiş olduğunuz kredinin %80 inin hayvan alımı için %20 sini yem alımı için kullanabilirsiniz.
 • Ayrıca yem alımı için 18 ay vadeli faizsiz kredi kullanma imkanına da sahipsiniz.
 • Ayrıca istediğiniz hayvanı istediğiniz yerden satın alabilirsiniz.
 • Bu proje kapsamında hayvanlarınızın için veterinerlik, aşı ve küpeleme hizmeti Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından karşılanacaktır.

250 Bin Düve Projesine Başvurular Ne Zaman?

Eğer şartları taşıyorsanız bu projeye başvuru tarihi 07 mayıs 2018 yılında sona ermektedir. Başvurular için bağlı olduğunuz il veya ilçedeki Gıda Tarım ve hayvancılık Müdürlüğüne yada bağlı olduğunuz tarım kredi kooperatifine gidebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. engin cece dedi ki:

   kredi kollamak istiyorum hayvancilik

BİR YORUM YAZ