Güncel Finans ve Haberler

Anne Olana Toplamda 4500 TL Devlet Desteği

15 Mayıs 2015 tarihinde Mecliste kabul edilen Torba yasa ile birlikte tüm annelere çocuk için yardım yapılacağı açıklandı. Herhangi bir şart olmaksızın annelere

  1. Çocuk için 300 Türk Lirası,
  2. Çocuk İçin 400 Türk Lirası,
  3. Çocuk için 600 Türk Lirası

Doğum yardımı yapılacaktır.

Doğum Yardımı Çocuk Parası İçin Ne Yapmalıyız?

Doğum yardımı alabilmeniz için öncelikli şart Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmanız gerekmektedir. İkamet şartı ise aranmamaktadır. Yurt dışında da ikamet ediyorsanız bu yardımdan faydalanabiliyorsunuz. Bu yardımı alabilmeniz için Nüfus Cüzdanı fotokopiniz ve doğan çocuğa ait doğum raporunu ve çocuğa ait nüfus cüzdanını İl Merkezinde ikamet ediyorsanız Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına, İlçelerde ikamet ediyorsanız bağlı olduğunuz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığına ibraz etmeniz gerekmektedir. Yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşı iseniz konsolosluğa başvurmanız gerekmektedir. Devlet memuru iseniz çalışmakta olduğunuz kuruma başvurmanız yeterlidir.

Doğum Parası, Çocuk Parası Ödemesini Nasıl ve Nereden Alabilirim?

Başvurunuzu tamamladıktan sonra çocuk parası öncelikle annenin hesabına yatmaktadır. Anne sağ değil ise babasının hesabına yatırılmaktadır.  PTT kurumuna anneye ait isme ve tc numarasına para yatmaktadır. PTT ‘den kimliğinizi göstererek yardım parasını alabilirsiniz. Unutmayın ki doğum yardımı parasına hiçbir şekilde kesinti yapılamıyor. Haciz borç yüzünden kesinlikle yatırılan para kesilemiyor.

SÜT PARASI Nasıl Alınır? 133 Türk Lirası

Halk arasında süt parası olarak geçse de kanunda emzirme parası olarak bilinen yardım tutarı ise 133 Türk Lirasıdır. Bu ücreti almak için SGK Kurumuna başvurmanız gerekmektedir. Bu parayı almak için ise bazı şartlar gerekmektedir. Anne ve babanın SGK veya BAĞ-KUR’lu olması ya da toplamda en az 120 gün pirim ödemesi bulunması gerekmektedir. Eğer süt parasını SGK Kurumundan almadıysanız endişe etmeyin. Kurum 5 yıl öncesine kadar bu ödemeyi anneye yapmaktadır.,

ASGARİ ÜCRETLİ ANNEYE  4099 TL ÖDEME

Devletimiz doğum yapan anneye hamilelik süresince çalışmadığı dönem için ödeme yapmaktadır. Çocuk Yardımı Kanunen hamile anneye doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplamda 16 hafta iş göremez raporu vermektedir. SGK annelerin hamilelik döneminde toplam 16 hafta geçici iş göremezlik ödeneği vermektedir.

16 hafta rapor kullanan anne SGK kurumundan ilk çocuk için toplamda 4099 Türk Lirası ödeme yapmaktadır. Doğum raporu, Annenin kimlik fotokopisi, yeni doğan kimlik fotokopisi ile birlikte SGK kurumuna raporunu ibraz etmesinden sonra PTT veya Ziraat Bankası aracılığı ile parasını alabilirler.

Rapor Parası Ücreti Değişir mi?

Eğer asgari ücretten daha fazla bir maaş ile özel sektörde çalışıyorsanız bu yardım ücreti aldığınız maaşa göre değişiklik göstermektedir. Bahsetmiş olduğumuz miktar Asgari Ücretle çalışan kişi için geçerlidir.

Ev Hanımı Rapor Parası Alabilir mi?

Maalesef ev hanımlarının rapor parasını alabilmeleri için tek bir şart gerekmektedir. Eğer doğum yapan anne doğum tarihinden önce 1 yıl içerisinde en az 90 gün sigortalı olarak çalışmışsa bu yardımdan faydalanabilmektedir. Doğum zamanında çalışmış olmak şart koşulmuyor. Eğer 90 gün sigorta piriminiz ödendi ise çalışıyor olmanıza bakılmaksızın SGK kurumuna başvurarak bu ücreti talep edebilirsiniz.

Özetlersek 1 çocuk için anneye yapılan toplamda 4521 Türk Lirası devlet yardımı yapıldığını unutmayalım.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ