Güncel Finans ve Haberler

Banka Kredisi Biten Evin İpoteği Nasıl Kaldırılır?

Kredide bulunan evin ipoteğini ortadan kaldırma işlemleri Tapu Dairesi’nce idare edilir.

Evin İpoteği Nasıl Kalkar?

Kredi bittiği zaman bankalar kredi sahibine bir yazı gönderir. Kişiyse bu borcun bittiğine dair bir belge ve yazıyla beraber kredi alınan bankaya başvurması gerekir. Bu ipoteğin fek yazısını almak için de bankalar kredi sahiplerinden “200-300TL” arasında bir ücret talep eder. Ancak bu talebe bazı kredi sahipleri karşı çıkar. Bunun için de kredi alındığı zaman yapılan sözleşmede ipotek fek’ini kredi sahipleri karşılar gibi bir madde bulunmuyorsa karşı çıkılmasında sıkıntı bulunmaz. Ardından alınan ipotek fek yazısıyla tapu dairelerine başvurulduğu zaman kişi ikamet ettiği evin tapusunu üstüne veya istediği kişinin üstüne yapabilir.

İpotek Fek Yazısı Kimden Alınır?

Müşteriler konut kredilerini bitirdikten sonra hemen tapu dairelerine gitmesi bir işe yaramaz. Çünkü tapu daireleri bunun için kişiden ipotek fek yazısını talep eder. İpotek fek yazısıysa kredi alınan bankalar tarafından verilir. Bundan sonra tapu daireleri borcun ödendiğini garanti altına almak için teslim edilen ipotek fek yazısını inceleme altına alır.

Banka Şubelerine Müracaat Etmek

Kişi kendine ait borcun son taksitini ödedikten sonra şubelere ipoteğin kaldırılması için talep etmek bankalar tarafından daha uygun görülür. Bununla beraber kişi son taksitini şubeden ödeyip aynı zaman da ipoteğin kaldırılması isteğinde bulunabilir. Bu iş garanti olsun diye de fazladan bir dilekçe de yazılabilir.

Borcun Ödenmesine Rağmen İpotek Kalkmıyor

Müşteri bütün borçlarını ödedikten sonra ipotek hala kalkmıyorsa, müşteri bunun için bankalara dava açabilirler. Ancak ipoteğin kalkmaması gibi bir durumda kimse dava açmamıştır. Çünkü ipoteğin kalkmaması gibi durum söz konusu olamaz.

İpotek Fek Ücreti Ne Kadar?

Bankadan ev kredisi çekerken bizden dosya masrafı işlem tutarı vb. kalemler altında birçok ücret almaktadır. Eskiden bankanın almış olduğu fazla ücreti bağlı olduğum il veya ilçedeki tüketici hakem heyetine başvurarak geri alabiliyorduk.  Ancak son çıkan düzenlemede bankaların tüketiciden binde 5 oranında masraf alma hakkı tanındı. Dikkat etmemiz gereken husus bankanın bizden ne kadar kesinti yaptığıdır. Kredi sonucunda bizlere verilen dekontlar ayrıntılı olarak incelenmesi gerekmektedir. Ev kredileri uzun vadede çekildiğinden dolayı çoğu zaman evrakları kaybederiz. Ancak verilen dekontları mutlaka saklamalıyız. Kredi bitiminde bankanın bizden ipoteği kaldırması için gerekli ücrete itiraz edebiliriz. Unutmayalım ki banka her ne kalemde olursa olsun bizden çekmiş olduğumuz kredinin binde 5 inden daha fazla bir kesinti yapamaz. Aksi takdirde tüketici hakem heyetine başvurarak fazladan ödediğimiz tutarı geri alabiliriz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ