Güncel Finans ve Haberler

Banka Kredisi Bitmeden Vefat Durumu

Banka kredisi kullanan bir kişinin henüz kredi borcu bitmeden vefat etmesi halinde borcun nasıl ödeneceği merak konusu olabilir. Banka kredisi bitmeden vefat durumu herkesin başına gelebilir. Buradaki en önemli husus kişinin kredi kullanırken hayat sigortası yaptırıp yaptırmaması ile alakalıdır. Kredi kullanırken özellikle uzun vadeli konut kredilerinde hayat sigortası yaptırmak ekstra bir masraf olarak görülse de, kredi bitmeden vefat durumu oluşursa hayat sigortasının faydası ortaya çıkar. Çünkü hayat sigortası kişinin kalan kredi borcunu öder. Ancak hayat sigortası yapılmadan alınmış kredilerde borç ölen kişinin mirasçılarına geçer.

Hayat Sigortası Varsa

Banka kredisi kullanırken bankalar tarafından genellikle hayat sigortası şart tutulmaz. Ancak hayat sigortası yaptırılması önerilir. Taşıt, ihtiyaç, konut kredisi gibi her türlü banka kredisinde hayat sigortası yapılabilir. Banka kredisi bitmeden vefat durumu halinde kalan kredi borcu sigorta şirketince ödenir. Ama bunun istisnaları da vardır. Bunlar;

Kredi borçlusunun ölümünde intihar gibi şüpheli durumların bulunması halinde sigorta şirketi ödemeyi yapmayabilir. Hatta sigorta şirketi vefat eden borçluya otopsi yapılmasını da isteyebilir.

Kredi kullanan kişinin krediyi kullandığı sırada ölümcül bir hastalığı varsa ve bunu sigorta şirketine beyan etmemişse, bu hastalık poliçede belirtilmemişse sigorta şirketi ödeme yapmaz.

Hayat Sigortası Yoksa

Banka kredisi bitmeden vefat durumunda kişinin hayat sigortası yoksa kredi borcu yasal varisleri tarafından ödenir. Yasal varisler miras dağıtımındaki payları nispetinde borcu üstlenmek durumunda kalır. Yasal varislerin borcu ödemek istememesi halinde reddi miras yapma hakları da vardır.

Banka Kredisi Çekerken Hayat Sigortası Ek Masraf Değildir

Krediyi çeken kişinin vefatında hayat sigortasının olmaması halinde ve kredi kullanırken kefil gösterilmesi halinde, kalan borcu kefil üstlenir. Kefil bulunmuyorsa kanuni mirasçılardan tahsil cihetine gidilir.

Banka kredisi bitmeden vefat durumunda, kişinin malları ve alacaklarının devir olması gibi borçlarda yasal mirasçılarına devir olur. Bu yüzden kredi kullanırken hayat sigortası ek bir masraf gibi görülmemelidir.

Kredi Çekerken Dikkat

Bankalar kredi verirken aslında oldukça bonkör davranmaktadır. Genelde her kredi çekene hayat sigortası yapmaktadır. Ancak eğer kanser vb. hastalığınız var ve tedavi uyguluyorsanız durum aleyhinize işlemektedir. Kanser hastası olan birisi kredi çekmiş ve bu kişiye hayat sigortası yapılmıştır. Ancak kişi kredi çektikten 6 ay sonra vefat etmiştir. Kredi çeken kişi nasıl olsa hayat sigortam var diyerek vefat durumunda krediyi sigorta öder diye düşünmüş. Ancak sigorta parasını ödemedi. Sebebi ise kişi kredi çekerken hayati tehlikesi bulunan bir durumu bankaya bildirmediğinden bankayı yanıltığından talebini reddetti. Kalan borcunu mirasçıları ödemek zorunda kaldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ