Güncel Finans ve Haberler

Bankadan İcralık Araba Satın Almak

Teb Bankasından İhale ile İcralık Araba Nasıl Alınır? 

Öncelikle TEB internet sayfasından ihalesine girmek istediğiniz aracı inceleyin. Ekspertiz raporunu inceleyin. Daha sonra başvuru için en yakın teb şubesine gitmeniz gerekmektedir.

Öncelikle satın almak istediğiniz aracın değerinin %20 oranında bankaya teminat olarak yatırmanız gerekmektedir. Ya da bankadan arac fiyatının bedelinin %20 si oranında teminat mektubu almanız gerekmektedir.

Satın almak isteyen kişiye ait kimlik fotokopisi, eğer şirket adına satın alacaksanız firmanıza ait vergi levhası, eğer sizin adınıza başka birisi ihaleye girecek ise noterden alınan vekaletname.

Şirket adına ise ayrıca yetki belgesi ve imza örneği ihale yapılmadan 1 saat önceye kadar ihalenin yapılacağı yere başvurması gerekmektedir.

İhaleye Nasıl Katılabilirim?

Öncelikle ihale gün ve saati bankanın internet sitesinden yayımlanacaktır. Elektronik ihale için teklif verebilmek için arac bedelinin %20 si kadarını internet ortamında bankaya ödeme yapmanız gerekmektedir. Açık arttırma ile en yüksek ücreti veren kişide ihale kalır. İhaleyi kazandıktan sonra kdv ve damga vergisi ihaleyi kazanan kişi tarafından bankaya yatırılır.

Bankadan satılık araçlar için İhaleyi kazandıktan sonra yatırmış olduğunuz %20 bedelin dışında kalan tutardan kalan bedeli ödeme yapmak için icra şubesi tarafından 7 günlük süre verilir. Eğer başvuru sonucu ihaleyi kazanamadı iseniz vermiş olduğunuz teminat miktarı size geri iade edilir.

İhaleyi kazandıktan sonra 7 gün içerisinde kalan ödemeyi yapmanız gereklidir. Mtv, Ötv borcunu ödedikten sonra aracı hemen teslim alabilirsiniz.  Ayrıca arabanın ruhsat masrafları size ait olacaktır. Ruhsatı çıkarmak için trafik tescil müdürlüğüne başvurabilirsiniz.

İhale Nasıl Yapılıyor?

Öncelikle eskisi gibi dışarıdan müdahale edilebilen bir sistem olmadığını söyleyebiliriz. İhale şartları herkes için eşit olmaktadır. Beğendiğiniz araç için bankaya ödediğiniz teminat ile birlikte ihaleye katılmaya hak kazanırsınız. Öncelikle taban fiyat bankanın belirlemiş olduğu miktardır. Herkes istediği oranda arttırım yapabilir. Sizin teklifinizden  daha yüksek bir teklif geldiğinde size uyarı gelmektedir ve sizden fiyat arttırımı talep edilir. İhalede tek dikkat etmeniz nokta aracın hasarının olup olmadığıdır. Bunun için ise ihaleye gireceğiniz aracı istediğinizde görüp incelemeniz mümkün olmaktadır. Aksi bir durumda ihaleden vazgeçmeniz sonucunda yatırdığınız teminat bedeli yanacaktır. size hiç bir şekilde geri ödeme yapılmaz.

HANGİ ARAÇLAR İCRADAN SATILIK ve İHALEYE BAŞVURMAK

 

Hangi Araçlar İcradan Satılık?

Öncelikle bankanın internet sitesinde teb icralık araba diye arattırdığınızda banka tarafından satılığa konulan tüm araç listesini görebilirsiniz. Araca ait her türlü bilgiler internet sitesinde yayımlanmaktadır.Diğer bir yöntem ise icra müdürlüğü sitesini takip ederek başvuru yapmaktır.  Ayrıca online başvuru yapabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ