Güncel Finans ve Haberler

Bankamatik Paramı Vermedi

Banka işlemleri çokça zaman alıcı ve yorucu işlerdir. Para çekme, para yatırma, havale yapma, EFT yapma gibi işlemler insanların gişelerde uzun sıralar beklemesine yol açmaktadır. Eskiden çokça zor olan bu işlemler gelişen teknoloji ve bankamatikler sayesinde oldukça kolaylaşmıştır. Bu işlemlerin kolayca yapılmasını sağlayan cihazlara bankamatik denir. Bankacılık sektörünün teknoloji ile geliştiğinin bir göstergesi olan bankamatikler, banka şubelerine gitmeden de işlem yapılabilinmesi açısından günlük yaşamda oldukça önemli bir yere sahiptirler.

Para çekme, para yatırma, havale yapma, fatura ve borç ödeme gibi işlemlerde kullanılan bankamatiklerde bazı sorunlarda oluşabilmektedir. Bu sorunlardan biri de bankamatik paramı vermedi sorunudur. Bu gibi durumlarda panik yapılmamalıdır. Bu durumların başına geldiği kişiler genellikle bir paniğe kapılarak banka şubelerine gidip bankamatik paramı yuttu diyerek başvuru yapmaktadırlar. İlk olarak sorunun sebebine bakılmalıdır.

Ne Yapılması Gerekir?

Sayım sırasında sıkışma olabilir ya da mekanik bir sorun oluşabilir bu durumlarda bankamatik paranızı vermeyebilir. Bu durumlarda, yaptığınız işlemler kayıt altına alınmaktadır. Ayrıca bu durumlarda rahat olunmasını sağlayacak bir diğer unsur da bankamatiklerin kameralarının 7 gün 24 saat boyunca kayıt altında olmasıdır. Banka yapılan başvuruya karşı olumsuz dönüş yaparsa kamera kayıtlarının izlenilmesi istenilebilir. Bankamatiklerde kayıt altına olan güvenlik kameralarına bakıldığında, o an yaşanan panik, bankanın parayı vermediği ve alınamadığı bütün detaylar ile görüntülenmektedir.

Böyle bir durumda bankamatiklerde sizden sonra gelecek kişilerde işlem yapmak isteyecek fakat işlem yapamayacaktır. Bankamatiklerde yaşanan bu sorunlar üzerine müşteri hizmetleri aranmalı ve kayıt oluşturulmalı ardında da banka şubesine gidilmelidir. Eğer akşam saatlerinde ise ertesi gün banka şubesine gidilmelidir. Banka şubesine gittikten sonra, bankada bulunan banka görevlisi ile ATM işlem kayıtlarına bakıldıkta sonra para kişinin hesabına iade edilecektir.

Banka Şubesine Gidilmezse Ne Olur?

Bankamatik talep edilen parayı vermez ise müşteri hizmetleri aranmalıdır ve banka şubesine gidilmelidir. Banka şubesine gidilmezse sorun halledilecektir fakat sorunun halledilme süresi uzayabilir.

Müşteri Hizmetleri ile Görüşmeden Bankamatikten Ayrılmayın

Bankamatik paranızı geri vermediğinde ya da hatalı veya eksik işlem olduğunda mutlaka müşteri hizmetlerine ulaşın. Her bankamatikte bağlı olduğu şubeye ait kod bulunmaktadır. Müşteri hizmetleri size bu kodu soracak ve şikayet talebi oluşturacaktır. Şikayetinizin ertesi gününde bu talebiniz bankamatiğin bağlı olduğu şubeye bildirilecek ve bankamatik incelenecektir. Bankamatik yetkilileri bankamatiğe yatan ve yapılan tüm işlemi görmektedir. En son bankamatikteki para sayılmakta ve kalan fazla para tutanak altına alınarak talebiniz yerine getirilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ