Güncel Finans ve Haberler

Başkasının Adına Kredi Çektim Ödemiyor

Başkası için kendi hesabınızdan kredi çektiniz ve çektiğiniz kişi parayı ödemiyor. Bu durumla sık sık karşı karşıya gelen insanlar vardır. Kendi banka hesabınızdan veya kredi kartınızdan para çektiniz ama bu parayı alamadınız bu durumda bankadan bir hak talep edemezsiniz.

Paramı Nasıl Alabilirim?

Eğer elinizde para verdiğinize dair bir belge, senet, sözleşme gibi evraklar var ise paranızı mahkeme yolu ile alabilirsiniz. Sözleşme gibi para verdiğinizi kanıtlayacak bir evrak veya senet gibi sözleşmeniz yok ise bu durum biraz zorlaşacak. Para verdiğinizi kanıtlayan bir evrak, sözleşme olması gerekir başkası için kredi çekmeden önce bu hususlara dikkat edin.

Başkası İçin Para Çekmeden Önce Nasıl Sözleşme Yapılır?

Başkası için kredi çekmeden önce senet gibi hakkınızı arayabileceğiniz imzalı delilleriniz olması gerekir bu yüzden kredi çekmeden önce mutlaka senet, sözleşme gibi yollara başvurun. Bir yöntem daha vardır oda noterde imza atmak. Eğer krediyi çektiğiniz kişinin ev, araba, dükkan gibi mal varlığı var ise bu mal varlıkları üzerine imza alabilir ve bu imza sayesinde verdiğiniz parayı kuruşu kuruşuna alabilirsiniz. Kredi çekip para vermeden önce bu hususlara dikkat ediniz aksi halde hakkınızı savunamaz ve arayamazsınız.

Noterde İmza Nasıl Atılır Ne İçin Atılır?

Bir insanın mal varlığı var ise bu mal varlığı noterde sözleşme yapılır. Ev, arsa, araba gibi mal varlıkları üzerine imza atıldığında borcunuzu ödemediğiniz taktirde noter mal varlığınıza el koyar. Borçlu olduğunuz kişinin bu mal varlıklarınızı alabilir. Noterde yaptığınız sözleşme borcunuzu ödemediğinizde devreye girer ve borçlu olduğunuz kişiye sizin mal varlıklarınızı verebilir. Noterde yapılan sözleşmeler sayesinde borcu olan kişi borcunu kapatmış olur bu sayede paranızı geri alabilirsiniz.

Kredi Çekerken Kendinizi Garantiye Alın

Günümüzde maalesef çok aile bu sorundan dolayı muzdarip olmaktadır. Bazen kıramayacağımız insanlar bizden kredi çekmemiz için ısrarda bulunmaktadır. Güven her ne kadar önemli olsada kendimizi garanti altına almak zorundayız. Unutmayalım ki bizden kredi çekmek isteyen kişi banka tarafından kara listeye alınmış ve o kişiye kredi çıkmamaktadır. Kara listeye girmek için kredi kartı aidatlarını zamanında yatırmamak veya kredi borcunu ödememekten kaynaklanmaktadır. Bankalar kişiye kredi verirken artık Findeks kredi notu sistemini getirmiştir. Sistem kişileri banka ile yapmış olduğu para alışverişine ve ya gelir ve mal durumuna göre notlandırılmıştır. Unutmayalım ki kişi eğer kredi çekemiyorsa sizin çekmiş olduğunuz krediyi de ödeyecek durumda değildir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ