Güncel Finans ve Haberler

Bitcoin Nedir? Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin nedir?

Bitcoin sadece İnternet’te yaratılan ve işletilen yeni nesil merkezi olmayan dijital para birimine denir. Hiç kimse tarafından kontrol edilmez. Para birimi matematiksel algoritmaları hesaplamak için bir program kullanarak dünyadaki milyonlarca bilgisayarın çalışmasıyla oluşur. Bitcoin’in özü budur. Bitcoin aslında gerçek bir para değildir.

Yandex, Money, WebMoney, QIWI gibi geleneksel elektronik paradan farkları nelerdir?

Bitcoins ile internette, dolar, euro veya altın  gibi para birimleri gibi borsalarda işlem görüyor. Bitcoin ile diğer tüm para şekilleri arasındaki en önemli fark merkeziyetçiliktir. Dünyada bitcoini kontrol eden hiçbir kurum yok. Bağımsızlık açısından, bu bir artı, ancak bazı durumlarda bu durum güvensizliğe neden olabilir. Haberiniz olmadan paranız şifreniz ile çalınabilir.

Bitcoini Kim Nasıl Oluşturdu?

Programın geliştiricisi kendisini Satoshi Nakamoto isimli birisidir. Matematiksel hesaplamaları temel alan bir elektronik ödeme sistemi önerdi. Fikri merkezi kontrol olmadan, elektronik biçimde az ya da çok anında ve mümkün olan en düşük maliyetle para alışverişi yapmaktı. Bu amaç çerçevesinde bit coini geliştirdi.

Bitcoin Parasını Kim Basar?

Hiçkimse. Bu para birimi merkez bankası tarafından basılamaz ve kurallarına göre çalışmaz. Bankalar devlet borçlarını karşılamak istedikleri kadar para verebilir, böylece paralarını develiyasyon ile değer kaybettirir

Aksine, bitcoin sıkıntısı yalnızca dijital biçimde mümkündür ve herkes madenciliğe başlayabilir veya söyledikleri gibi bitcoini herhangi bir zamanda satabilir. Madencilik bitcoin zararı, dağınık bir ağdaki bilgisayarın bilgi işlem gücü kullanılarak oluşur. Bitcoins aktarırken, işlemler aynı ağ tarafından işlenir, bitcoin’i bağımsız bir dijital ödeme sistemine dönüştürür.

İstediğimiz Kadar Bitcoin Alınabilir mi?

Maalesef alamazsınız. Bit kod kodunda bir sınırlama vardır: maksimum 21 milyon bit hızını elde edebilirsiniz. Bu durumda, bitoin sonsuzluğa küçük parçalara bölünebilir – bu dijital para birimidir! Bir Satoshi (bu kripto para biriminin yaratıcısı olarak adlandırılır) 0.00000001 btc’dir.

Bitcoin Çalınabilir mi?

Ulusal para birimleri daha önce altın veya gümüş ile sağlanmıştı – şimdi Elektronik ortamda oluşturuldu. Teorik olarak, bitcoin mantığı paranızı ülkedeki herhangi bir bankaya gelebilir ve kâğıt paranızı altın ve sırt üstü eşdeğerleri ile değiştirebilirsiniz. Ancak Bitcoin’e hiçbir şey verilmiyor, saf matematik. Sadece internet üzerinde sayıların dansı.

Dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir kişi, bilgisayarında bitcoini çıkarmak için bir senaryo çalıştırabilir ve minyatürde kullanmış olduğunuz bilgisayarı merkez bankası gibi hissettirebilir. Senaryonun kaynak kodu net bir biçimde yayınlanır, herkes nasıl çalıştığını görebilir. Bu yolla bitcoininiz başka bir hesaba yönlendirilebilir.

Bitoin’in özellikleri nelerdir?

Bitcoin ağının merkezi kontrol gövdesi mevcut değildir. Tüm katılımcılara dağıtılır ve bitcoini üreten her bilgisayar bu sisteme eşit katılımcıdır. Bu demek oluyor ki, 2013 yılının başında Kıbrıs’ta olduğu gibi, merkezi bir kurumun kuralları kurallara uyarma yeteneği yok demektir. Ve ağın bir kısmı çevrimdışı olsa bile, ödeme sistemi istikrarlı bir şekilde çalışmaya devam edecektir.

Kullanımı kolaydır

Bankalarımızda şirket için bir hesap açtırmak için birçok evrak ile uğraşmak zorunda kalırız. Sonunda, açıklama yapmadan kredi talebiniz reddedebilirsin. Bitcoin ile böyle bir sorunu unutabilirsiniz: Bir bit arkadaşınız-cüzdan oluşturmak için beş dakikanızı almanız ve hemen kullanmaya başlaması gerekir. Sorular olmadan, komisyonsuz.

Anonimliktir.

Tamamen anonimdir ve aynı zamanda tamamen şeffaftır. Bir adı, adresi veya herhangi bir bilgiyi bağlamadan sonsuz sayıda bit yansıtması yaratabilirsiniz.

Şeffaftır

Bitcoin, şimdiye kadar meydana gelen işlemlerin tüm geçmişini saklar. Buna sıralı bir blok zinciri ya da blokaj denir. Blokchein her şeyi bilir. Bu nedenle, herkese açık bir bit eşlik adresiniz varsa, o zaman herkes, hesabınızda kaç adet bit eşinizin olduğunu görebilir. Kendini rapor etmedikçe, adresin sana ait olduğunu kimse bilmeyecektir. Tam anonimlik isteyenler genelde her işlem için yeni bir bit eşik adresi kullanır.

Para Transferinde komisyon yoktur. Ayrıca hızlıca bitcoininizi bozabilirsiniz.

Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Dolar Euro Altın almaktan aslında bir farkı yoktur. Daha ayrıntılı anlatırsak bitcoin aslında borsadan hisse senedi almaya benzer. Borsadan hisse senedi alırken aracı firma aracılığı ile istediğiniz oranda hisse satın alabilsiniz. İnternetten Bitcoin almak konulu yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ