Güncel Finans ve Haberler

Cam Filmi Artık Yasak!!!

Araç sahibi olan hemen hemen herkeste camları renklendirmek için koyu renkli film çektiriyor. Renkli cam filmini kimi güvenlik için, kimi mahremiyet için kimi ise aracın güzel görünmesi için çekmektedir. Araç cam filmi 2 yılda bir yapılan TÜVTÜRK muayene istasyonunda kusur olarak görünmekteydi. Bazen çok koyu renkli ve içerisi görünmeyecek şekilde cam filmi çekenlere trafik polisi tarafından sökmeleri isteniyordu. Sürücülerin bu mağduriyeti 26 Ekim 2016 yılında çıkan yönetmelik ile giderilmişti. Bakanlık araçlara görüş açısını etkilemesinde dolayı ön cam hariç diğer camlarda renkli cam filmi kullanmalarını serbest bırakmıştı. Ancak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yapmış olduğu teknik analize göre cam filmi kullanmanın uygun olmadığı belirtilmiş ve bu yasa iptal edilmiştir.

Cam Filminin Yasaklanmasına Dair Kanun Maddeleri Nelerdir?

Maalesef 2016 yılında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının çıkarmış olduğu yönetmelik yürürlüğe girmeden iptal oldu. Yeni çıkan torba yasada Araç Cam Filmi konusu halen geçerliliğini koruyan Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 63. Maddesi aynen devam edecektir. Bu kanun maddelerini incelersek;

  • Hiçbir şekilde cama reklam amaçlı folyo uygulaması yapamaz.
  • Aracın Ön camına görüşü engelleyecek şekilde herhangi bir renk katıcı folyo şerit yapıştırılamaz.
  • Araç cam filmi %15 koyuluk oranından daha fazla olamaz.
  • Cam filmi kalınlığı en fazla 80 µm olmalıdır.
  • Cam filmlerinde PVC yada kaplama kullanılamaz.
  • Cam filmlerinin uv koruması en az %98 olmak zorundadır.
  • Cam filmleri mutlaka camların iç yüzeyinde kullanılmalıdır.
  • Aracın ön camı, sağ ve sol camlarının ışık geçirgenliği en az %70 olmalıdır.
  • Aracın arka cam ışık geçirgenliği en az %20 olmak zorundadır.

Cam Filminin Trafik Cezası Ne Kadar?

Trafik polisleri yeni yasanın çıkmasıyla denetimlerini arttırdı. Yasal kurallara ve şartlara uymayan sürücülere 427 lira trafik cezası ödemek zorunda kalacağımızı unutmayalım.  Ancak fabrika çıkışlı koyu camlar için herhangi bir ceza uygulanmayacaktır. Bu camlara R43 denmektedir.  Cam filmi için kesilecek cezaya ise itiraz edilemeyecek.

Aslında aracın içerisindekileri görülmeyecek kadar siyah cam filmi ile kaplanmasına herkes karşı. Ancak uygun oranda bir renk tonunun incelenerek belirlenmesi bizler için daha faydalı olabilirdi. Şu anda sosyal medyada ve haberlerde bu yasanın iptal edilmesi yada makul seviyelere çekilmesi için imza kampanyaları sürmekte. Ancak unutmayalım ki eğer aracımızda cam filmi varsa sökmek yapacağımız en doğru karar olacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ