Güncel Finans ve Haberler

Dağıtım Bedeli Nedir?

Hepimizin evinde elektrik ve su vardır mutlaka. Ancak her ay gelen elektrik faturasını incelediğimizde kullandığımız elektriği dışında bir çok kaleme fazladan para ödediğimizi fark ederiz. Neredeyse her ay kullandığımız elektrik bedeli kadar fazladan para öderiz. Bu yazımızda elektrik faturasındaki ödediğimiz miktarları ayrıntılı inceleyeceğiz.

  • Enerji Bedeli
  • Dağıtım Bedeli
  • Enerji Fonu
  • TRT Payı
  • Elektrik Tüketim Vergisi
  • Katma Değer Vergisi

Daha Az Elektrik Faturası Gelmesi İçin Ne Yapmalıyız?

Enerji bedeli tam olarak fatura döneminde harcamış olduğumuz elektrik bedelidir. Aslında net olarak kullandığımızın ödememiz gereken miktardır. Yeni çıkan yasada çıkan elektrik tarifeleri bizim lehimizedir. Firmalar ile görüşüp hangi zaman diliminde elektriği çok kullanıyorsak ona göre tarifemizi değiştirerek daha ucuz elektrik hizmeti alabiliriz. Evler için 1 kw elektrik bedeli vergiler dahil 42 kuruştur.

Hangi tarife bizim için avantajlı?

1-a Tek Zamanlı Mesken Tarife:

Tüm gün 24 saat üzerinden her 1 kw enerji için sabit bir ücret öderiz. Tek zamanlı mesken tarifede 1 kw elektrik enerjisi 0,4117 kuruştur. Eğer tüm gün evde elektrik kullanıyorsak en uygun tarife budur.

1-b Üç Zamanlı Mesken Tarife:

Bu tarifeyi kullanmak için elektrik saatimizin değişmesi gerekmektedir. Bu hizmet için akıllı saatler kullanılmaktadır. Bu tarife 24 saati 3 3 dilime bölmüştür.

  1. Dilim olan gündüz tarifesi (06:00-17:00) 1Kw enerji 0.4001 kuruş
  2. dilim Puant Tarifesi (17:00-22:00) 1 KW enerji 0.6208 kuruş
  3. dilim Gece tarifesi (22:00-06:00) 1 KW enerji 0.2569 kuruş

Bu 3 zaman diliminden hangisi bizim için avantajlı ise o tarifeye geçmek elektrik faturamızda düşüş sağlar

TRT Payı Nedir?

Türkiye Radyo Televizyon kurumunun giderlerinin karşılanması için elektrik faturamıza yansıtılan bedeldir. Devlet Kanalı olması nedeniyle kuruma destek vermek için her ay katkıda bulunuruz. 2013 yılında elektrik faturalarından TRT nin kasasına giren para 800 milyon lirayı bulmuştur. TRT Payı kullandığımız elektrik bedelinin %2 si olarak hesaplanmaktadır.

Dağıtım Bedeli Nedir?

Eskiden elektrik faturalamızda fazladan kesilen her tutar madde madde yazmaktaydı. Tüketici elektrik kullanım bedeli dışında ödediği fazladan kalemleri rahatça inceler ve bilirdi. Ancak son çıkan torba yasada fazladan kesilen  tüm bu bedeller tek madde altına toplanmıştır. Dağıtım Bedeli. Eskiden kayıp kaçak bedelleri faturamıza yansıtılırdı. Tüketici ise bu konuyu mahkemeye taşıyarak faturalardaki kayıp kaçak bedellerinin iadesine karar vermiştir. Ancak Daha sonra kanun ile tüm bedeller tek kalem altına alındı.

Dağıtım Bedelinin İçinde Neler Var?

Kayıp Kaçak Bedeli, Sayaç Okuma Bedeli, Emreamade Kapasite Bedeli, Reaktif Enerji Bedeli, Güç Aşımı Bedeli, Güç Bedeli, Dağıtım Bedeli. Kısacası elektriğin santralden çıkıp evimize gelene kadar her türlü giderler, masraflar tüketiciye yansıtılmıştır. Bu dağıtım bedeli yasallaştığından itiraz hakkımız bulunmamaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ