Güncel Finans ve Haberler

Devlet Destekli Büyükbaş Hayvan Hayat Sigortası

5363 Sayılı Tarım Sigortaları Kanununa göre artık Devlet Hayvanlarınızın sigortalanmasında çiftçiye destek sağlayacak.

Neden Hayvan Sigortası Yaptırmalıyım?

Her ne kadar hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz hayvanlarının sağlığı gibi faktörler ile ilgilense de bazen plan dışı olaylar gerçekleşmektedir. Her bir büyük baş hayvanın değeri oldukça yüksek olması nedeniyle, hayvan kaybı çiftçilerimize oldukça zarar vermektedir. Neden sigorta yapmalıyım konusunu madde madde açıklarsak;

  • Belirli hastalıklar olmak üzere her türlü hayvan hastalıklarında
  • Tedavi sırasında yapılan müdahalelerde, yavrunun ölü doğmasında yada düşük yapmasında, z
  • Zehirli bir hayvan ısırılması ya da zehirli ot yemesi sonucu ölümünde
  • Yangın gibi sebepler sonunda ölümlerde

Kısacası kendiliğinden ve sizin hatanız sonucu olmayan tüm hayvan ölümlerinde zararınız sigorta tarafından karşılanacaktır.

Hangi Sebeplerde Sigorta Ödeme Yapmaz?

  • Sığır vebası, tüberküloz, bruselloz, şap ve şap’a bağlı sekonder enfeksiyonlar ve BSE hastalıkları ile 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’na göre ihbarı mecburi tüm bulaşıcı hastalıklar (anthrax ve kuduz hariç)
  • Hayvanlarınız çalınırsa yada birisi hayvanınızı başka hayvan ile değiştirirse
  • Yarış ya da dövüş sonucu kaynaklanan ölümlerde
  • Gebe kalması için Hayvana doğal olmayan yöntemlerin uygulanması (Mıknatıs Yutturma)
  • Aşılarının zamanında yapılmaması, Parazit tedavisinin yapılmaması,
  • Sigorta başlamadan olan ölümlerde, sigorta maalesef ödeme yapmamaktadır.

Hayvan Sigortasına Nasıl Başvururum?

Öncelikle sigorta poliçesi ön bilgi formunu Veteriner Bilgi Sistemine (TÜRKVET) kayıt edilerek yapılan inceleme sonucunda şartlarınız tutuyorsa kayıt edilerek poliçe düzenlenir. Ancak şartlarınız uygun değilse (Hayvanlarınız hasta ise, yetiştirme yerinizin uygun olmaması, gerekli aşılarının yapılmaması vb durumlarda) hayvanlarınızı sigorta ettiremezsiniz. Sigorta şirketine vermiş olduğunuz bilgiler eğer Veteriner Bilgi Sistemi (TÜRKVET) kayıtları ile uyuşmuyorsa hayvanlarınızı sigorta ettiremezsiniz. Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise sigorta tarafından biçilen değer ile hayvanlarınızın fiyatları arasındaki fiyat farkıdır. Mutlaka sigorta şirketinin beyan ettiği tazminat oranlarını kontrol ediniz.

Hayvanların Ölmesi Ya da Zarar Görmesi Durumunda Sigortaya Nasıl Başvururum?

En önemli nokta zamandır. Hayvanınızda oluşan zararı en fazla 24 saatte sigorta şirketine bildirmeniz gereklidir. Sigorta firmasına ad, soyad, tc Numaranız, Zararın gerçekleştiği zaman, Neden zarar gördüğüne dair sebepler, hayvanınıza ait kimlik bilgileri ve zararın nerede gerçekleştiğine dair bilgileri doğru bir şekilde yazınız.

Eğer hayvanınız ölmek üzere ve bunun sonucunda kesim gerçekleşti ise bunu belgelendirmeniz gerekmektedir. Mezbahanede ise kesim tutanağı, İl veya ilçede iseniz zabıta tutanağı, köyde iseniz muhtar ve ihtiyar heyetinin tutanağı  gerekmektedir. Daha sonra hasarınızı bedelinin tespiti için tarım sigorta eksperi gelecektir. Eğer yangın sonucu ölüm ya da yaralanma gerçekleşti ise savcılık ya da polise ifade vermeniz ve bu tutanaklar gerekmektedir.

Bir diğer önemli husus ise nasıl olsa hayvanlarım sigortalı diye düşünerek hiçbir işlemin yapılmamasıdır. Mutlaka zararı en aza indirecek tedbirler almak ve harekette bulunmalısınız. Örnek verirsek yangın çıktığında diğer hayvanları dışarı çıkarmak, hayvanın birisi hastalandığında diğerlerini kurtarmak için onu ayırıp karantina altına almak gibi

Hayvan Sigortasında Tazminat Nasıl Belirlenir?

Öncelikle zararınızdan ve yukarıda verdiğim bilgilerin tamamlanmasından sonra tarım sigorta eksperi gelir ve hasar tespit çalışmasında bulunur. Bazı çiftçiler daha az prim ödemek için hayvanlarının değerini düşük göstermektedir. Ancak hayvanları telef olduğunda kaybının daha fazla olduğunu söyleyerek sigortadan fazladan para talep etmektedir.  Bu yüzden hayvanlarınızın değerini poliçenize belirtirken doğru bilgi vermek önemlidir. Ancak hayvan ölmeden kesilmesi gibi benzeri durumlarda sigorta şirketi kesim sonucunda kazandığınız miktarını vereceği tazminattan düşmektedir.

Zararınız Nasıl ve Ne Zaman Ödenir?

Eğer tüm belirttiğimiz hususları yaptı iseniz zararınızın oluşmasından sonra 30 iş günü içerisinde sigorta şirketi size tazminatını öder. Genellikle banka yolu ile ödeme yapar. Eğer ekspertiz raporunun süresinin uzaması halinde 30 iş günü içerisinde sigorta şirketi tazminatınızı Tarım Sigorta Havuzuna ödeme yapar.

Devlet Desteği Ne Kadar?

Hayvan sayınıza göre %10 ile % 50 arasında devlet sigorta priminizde destek sağlamaktadır. İnternet üzerinden de sigorta için başvuru yapabilirsiniz. Her bir sigorta şirketi anlaşma gereği farklı tarifeler uygulamaktadır. Ancak Devlet desteği her bir sigorta poliçesi için aynıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ