Güncel Finans ve Haberler

Diplomam Yok. Mesleğim Yok. Kendi İşimi Kurmak İstiyorum Diyenlere Müjde. Devletten 50.000 TL Karşılıksız Geri Ödemesiz Kredi Veriliyor.

KOSGEB nedir?

KOSGEB orta ve küçük işletmelerin gelişebilmeleri, büyümeleri için destekleme amacıyla kurulan bir kredi fonudur. Daha da ayrıntılı olarak açıklarsak Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığına KOSGEB denir. KOSGEB Ticari işletmeleri desteklemek için 2016 yılında 50.000 TL hibe ve 100.000 TL karşılıksız ve geri ödemesiz kredi vermiştir. Ancak yeni yapılan bütçede destek kredileri 70.000 TL hibe ve 150.000 TL faizsiz kredi olarak arttırılmıştır. Eğer kafanızda iş yeri açmak için bir proje varsa veya iş yerinizi büyütmek istiyorsanız mutlaka KOSGEB’e başvurmanız sizin için büyük avantaj olacaktır. Bankadan kredi çekseniz sizi büyük bir faiz yükü karşılayacaktır. Ancak KOSGEB sizden faiz yada geri ödeme beklememektedir.

KOSGEB Kredisi Almak İçin Ne Yapmalıyım?

KOSGEB size nakdi olarak yardım yapmaktadır. Ancak bunun belirli koşulları var. Öncelikle ikamet etmiş olduğunuz il veya ilçeniz KOSGEB web sayfasını takip etmeniz gerekmektedir. KOSGEB belirli periyotlarda Girişimcilik Sertifika Programı Kursları açmaktadır. 2016 yılında 70 saat olan kurs programı 2017 yılında 32 saate düşürülmüştür. Unutmayalım ki açılacak olan girişimcilik sertifika programının belli bir kontenjanı olmaktadır.

İş Yeri Açmak İçin Gerekli Olan Tüm Parayı KOSGEB Karşılar mı?

KOSGEB açılım olarak destekleme projesidir. Eğer hiç paranız yoksa maalesef KOSGEB’den yardım alamazsınız. Mantık olarak işinizi öncelikle kurmanız gerekmektedir. Tüm harcamalarınız kayıt altında olmalıdır. Ancak unutmayın ki tüm harcamalarınızı faturalandırmanız gerekmektedir. Daha sonra ise KOSGEB’e başvurmanız yeterli. Hibe kredi oranı Erkekler için %70 kadınlar için ise %90’a kadar çıkmaktadır. Eğer erkek iseniz 50.000 TL hibe kredi almanız için 70.000 TL tutarında harcamalarınızı faturalandırmanız gerekmektedir.

KOSGEB’ten Kredi yada Hibe Aldığımda Denetlenir miyim?

Devlet hibe yada kredi verdiğinde sizi 3 yıl boyunca denetim altında tutar. Eğer KOSGEB’ten yardım aldı iseniz 3 yıl boyunca iş yerinizi kapatamazsınız. Eğer zarar eder, bunu belgelendirir ve iflas ederseniz iş yerinizi kapatabilirsiniz.

KOSGEB’ten Faizsiz Kredi çektim. Ne Zaman Geri Öderim?

KOSGEB sizi bankaların faiz yükünden kurtaracaktır. Ödeme noktasında da size oldukça kolaylık sağlamaktadır. KOSGEB’ten almış olduğunuz kredi için 1 yıl yani 12 ay sizden geri ödeme beklemez. 1 yılın sonunda borcunuz 8 eşit takside bölünür ve 3’er aylık periotlarda geri ödeme yapmanız gerekmektedir.

Adım Adım KOSGEB’den Hibe ya da Kredi Başvuru Adımları

  • Öncelikle ne iş yapmak istediğinize karar verin. Mutlaka geliri gideri hesaplayın. Yapacağınız işten kar edip etmeyeceğinizi iyi hesaplayın.
  • KOSGEB’in açmış olduğu girişimci sertifika programını tamamlayıp sertifikanızı alın.
  • KOSGEB’in başvuru kriterine göre projenizi hazırlayın ve sertifikanız ile birlikte KOSGEB’in incelemesi için başvurunuzu yapın.
  • Unutmayalım ki KOSGEB her iş kurmak isteyene yada iş yerini büyütmek isteyene kredi ya da hibe desteği vermemektedir. KOSGEB’in kredi vermesi için açmak istediğiniz sektörün ihtiyaç doğrultusunda olup olmadığı, bu iş yerinin kar edip etmeyeceği ve devamının olup olmayacağı önemli kriterlerdir. Başvuru sonrası KOSGEB projenizi değerlendirip faydalı olup olmayacağı veya kar edip etmeyeceğinize karar verdikten sonra olumlu yada olumsuz cevap verecektir.
  • Eğer projeniz kabul görürse KOSGEB sizden 90 iş günü içerisinde işyerinizin faaliyete geçmesini talep edecektir. Eğer bu surede iş yerinizi açamazsanız maalesef kredi yada hibe başvurunuz kabul edilse bile iptal olacaktır.

KOSGEB’e Kaç Defa Başvurabilirim?

Eğer KOSGEB’e sunmuş olduğunuz proje reddedildi ise bu projedeki eksikleri tamamlayıp en fazla 3 defa KOSGEB’e başvuru yapabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
BİR YORUM YAZ