Güncel Finans ve Haberler

Emekliye Şok. Artık Emekli Maaşına Haciz Gelebiliyor.

Emekliye Şok. Artık Emekli Maaşına Haciz Gelebiliyor.

Hepimiz emekli maaşına kesinlikle haciz konulamıyor diye bilmekteyiz. Aslında 5510 sayılı yasanın 93’üncü maddesinde hak sahiplerinin maaşları koruma altındadır. Bu yasaya göre emekli maaşları, emzirme maaşları ya da yardım için alınan zaruri maaşlara bankalar ya da şahıslar icra koyamaz demektedir. Aslında bu yasa tamamen emekliyi korumaya yönelik bir kanundur.

Günümüzde emekli maaşları bir hayli düşük miktardadır. Eğer bir eviniz yoksa ve kira ödemek zorunda iseniz almış olduğunuz emekli maaşları maalesef yetmemektedir. Her ay gelirimiz giderimizden fazla oldukça artık borç batağına düşmekteyiz ve bankalara müracaat etmekteyiz. Eskiden bankalar emekliye kredi vermek istemezdi. Yasa gereği borçlu kredisini ödeyemediğinde parayı geri tahsil edebileceği bir yol yoktu. Eğer emekli iseniz ve herhangi bir taşıt ya da gayri menkulünüz yoksa kredi alamazdınız. Banka sizden mutlaka garanti isterdi. Eğer ipotek edebileceğiniz bir malınız yoksa da mutlak suretle kefil istenmekte idi. Ancak Yargıtayın son kararı maalesef emeklileri üzecek nitelikte.

Peki Yargıtay’ın Emeklileri Üzecek Emsal Nitelikte Kararı Nedir?

Eskiden emeklinin kullandığı banka kredisi yada kredi kartı borcundan dolayı maaşı haciz edilemiyordu. Ancak Yargıtayın aldığı son emsal kararda artık kredi çeken emeklinin rızası önem kazanıyor. Peki olay nasıl gerçekleşti?

Bir vatandaş emekli maaşı aldığı bankadan kredi çekti. Ancak borcunun taksitlerini ödeyemedi. Bunun üzerine banka kişinin emekli maaşına bloke koydu. Kişi Anayasanın 5510 sayılı yasanın 93’üncü maddesine istinaden bu durumu mahkemeye taşıdı. Mahkeme emekli lehine karar verdi.  Ancak Yargıtay kişiyi haksız buldu. Yargıtayın kararında bankadan kredi kullanan kişinin art niyetli olduğu ve kredi çekilirken sözleşmesindeki “banka maaşıma haciz koyabilir” maddesine dikkat çekti. Kredi çeken emekli vatandaşı haksız, bankayı haklı buldu.

Emekli Kişi Bankadan Kredi Çekerken Neye Dikkat Etmelidir.

Öncelikle banka kredi çekerken aramızda yapmış olduğumuz sözleşme şartlarını detaylıca inceleyelim. Bankalar kredi çekmek isteyen emeklilere öncelikle emekli maaşını kendi bankasından çekmesini şart koşar. Çünkü başka bir bankadan maaşını aldığında haciz işlemi zor olur. Kendi bankasından maaş çeken emeklinin parasına herhangi bir prosedür gerçekleşmeden bloke koyabilir.

Eğer emekli maaşınızı kredi çekeceğiniz bankaya taşıdı iseniz banka kredi çekmenize müsaade eder.

Banka İle Yaptığınız Kredi Sözleşmesine Dikkat

Banka emekliye kredi verirken kendisini koruyan madde ekler ve siz okumadan imzalarsınız. Bu madde “Banka borcumu ödeyemediğim halinde emekli maaşıma bloke ve haciz koyma hakkına sahiptir”. Bu madde sayesinde yasa ile engellenen emekli maaşına haciz konulamaz hükmünü siz otomatik olarak kaldırıyorsunuz. Yargıtay ise kişi kredi çekerken bu sözleşmeyi okumuş ve kabul etmiş olarak saymaktadır. Eğer emekli iseniz ve kredi çekecekseniz mutlaka şerh düşün. Ben emekli maaşımdan kesinti istemiyorum diye madde mutlaka eklettirin.

Artık Emeklinin Maaşına Haciz İşlemi Olmaz Diye Düşünmeyin

Özetlersek bankalar sözleşmeye ekledikleri madde ile emeklinin maaşına haciz yada bloke koyabilir. Sözleşmeyi imzaladıktan sonra ise herhangi bir hak iddia edemezsiniz. Haklarımız iyi bilelim ve okumaktan üşendiğimiz sözleşmeyi mutlaka iyi inceleyelim.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ