Güncel Finans ve Haberler

En Ucuz Konut Kredisi Veren Banka

 

Ev almak için nakit para bulmak, bulunduğumuz çağda neredeyse imkansız. Bunun için bir yerlerden destek almak şart. Özellikle ev sahibi olmayı çok isteyenler için bir bankadan konut kredisi almak büyük bir fırsattır. Bankaların gün geçtikçe artan kampanyaları ile belirli bir faiz oranından konut kredisi alıp ev sahibi olanların sayısı şiddetle artıyor. Hal böyle olunca önemli noktalardan biri de uygun faiz oranıyla konut kredisi veren bankayı bulmaktır.

Önümüzdeki zaman diliminde konut kredisi konusunda bankaların daha avantajlı kampanyaların düzenleyebileceği görülmekte. Bankalar verdikleri konut kredisi için özel tahsis ücreti alırlar. Alınan bu ücret kullanılacak kredi miktarının % 5 i oranındadır. Genellikle uygun faizli konut kredisi veren bankalar devlete ait bankalardır. Özel bankalarda konut kredisi için verilen faiz oranı yüksektir. Faiz oranındaki en ufak bir düşüklük bile konut kredisinin yüksek bir miktar oluşundan dolayı büyük bir kazanç olacaktır.

En Uygun Faizle Konut Kredisi Veren Bankalar

Ziraat Bankası Konut Kredisi

Devlet bankası olma özelliği taşıyan ziraat bankası, alınacak evin değerinin %80 i oranındaki krediyi verir. Ayrıca konut kredisi üzerinden ekspertiz ücreti olarak da 410 TL ile 1600 TL arasında bir ücret alır. Konut kredisini almak için de yeni alacak evin ipotek edilmesi şarttır. 100.000 TL ye kadar %0.95 faiz oranı vardır. Bunun üzerinde bir kredi miktarı çekilirse bu oran %1.03′ e çıkacaktır.

Garanti Bankası

Türkiye’ de bulunan bankalar arasında en büyüklerinden olan bu banka, 100.000 TL ye kadar %1.15, yukarısında bir miktara ise aynı oranda faiz uygular.

Vakıfbank

Devletin 2. büyük bankasıdır. 100.000 TL ye kadar %0.96, üzerindeki miktarlara ise %1.04 oranında faiz uygular.

Ev Sahibi Olmak İçin Kredi Çekmeden Ne Yapabilirim?

Hemen hemen her il ve ilçede her gelir durumuna göre TOKİ inşaatları yapılmaktadır. Uzun vadede ve gelirinize göre tokiden ev almanız mümkündür. Ancak bunun için bağlı olduğunuz il veya ilçedeki Toki projelerini incelemeniz gerekmektedir. 20 yıl vadeye kadar tokiden faizsiz ve düşük miktarda ödemeler ile ev sahibi olmak mümkündür. Şu anda TOKİ 40 a yakın il ve ilçede projelere devam etmektedir. Toki başvurusu için sadece 10000 TL civarında peşinat vermeniz gerekmektedir. Kalan tutar ise aylara bölünerek sizden tahsil edilmektedir. Ancak Toki’den ev sahibi olduktan sonra taksitleriniz bitmeden satış işlemi yapamadığınızı unutmayalım. Gayri resmi olarak yapılan satışlar eğer tespit edilirse TOKİ malesef sizle yapılan sözleşmeyi iptal ederek evinizi elinizden alabilir. Toki’den ev almanız halinde bir dez avantajı ise satın aldığınız evi 3. kişilere kiraya veremezsiniz. Birçok ilde yapılan araştırmalar neticesinde tokiden ev sahipleri almış oldukları daireyi başka birisine kiraladıklarından dolayı evleri ellerinden alınmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ