Güncel Finans ve Haberler

Faizler Düşünce Ev Kredisi Tekrardan Nasıl Yapılandırılır?

Ev almak isteyenler bu düşüncelerini çoğunlukla bankalardan konut kredisi alarak hayata geçirebiliyorlar. Ancak ülkemizdeki piyasa faiz oranları yüksek olunca, ev kredisi faizi de yüksek oluyor. Uzun yıllardır da konut kredilerindeki faiz düşüşü yeterli oranda gerçekleşemedi. Ancak konut kredisi kullananların, ödemeleri devam ederken faizlerin düşüşü oranında kredilerini yeniden yapılandırmaları mümkün.

Konut Kredisinde Yapılandırma Nasıl Yapılıyor?

Kullanılan konut kredisindeki faiz oranının %1,10 olduğu varsayıldığında, birkaç ay sonra faiz oranının %0,90’a gerilemesi, tüketiciye kredisinin yapılandırılması imkanını verir. Tüketici, bankasına yapılandırma başvurusunda bulunur ve bu talebi kolaylıkla yerine getirilir. Önceki kredisinin vade uzunluğu, aylık ödeme tutarı ve anapara üzerinden hesaplanan faizde değişikliğe gidilir.

Konut Kredisindeki Yapılandırma Tüketicinin Her Zaman Yararına Mıdır?

Aslında konut kredilerini yapılandıran tüketicilerin bir bölümünün, kredilerinde uzun vadede bir değişiklik olmadığı gözlemleniyor. Tüketici, kredisini yapılandırırken, vade sayısında bir düşüş olup olmadığına, toplamda ödeyeceği tutardaki değişikliğe dikkat etmelidir.

Tüketiciler, aylık taksit tutarında gördükleri düşme nedeniyle, ödeyecekleri toplam tutarı önemsemeyebiliyorlar. Bazı durumlarda konut kredilerinde yaşanan faiz düşüşünün, kredinin toplam tutarında kayda değer bir azalma yaratması gerekirken, öyle olmadığı görülebiliyor. Bu durumda tüketicinin diğer bankalarla karşılaştırma yapması ve itirazını bankasına iletmesi doğru olur.

Konut Kredimi Başka Bankaya Transfer Etmem Doğru Olur Mu?

Yeniden yapılandırma konusunda istediğini bulamayan tüketicilerin zaman zaman kredilerini başka bankalara taşıdıkları biliniyor. Tüketicinin yeniden yapılandırmadan istediğini bulamaması bazen kendisi açısından yanıltıcı olabilmektedir.

Başka banka, tüketiciye daha uygun avantajlar teklif etse de, kendisinden alınacak dosya masrafı, ekspere yeniden verilecek ücretin de tüketici tarafından hesap edilmesi doğru olacaktır. Ayrıca konut kredisinin kullanıldığı önceki bankanın kredinin taşınması nedeniyle kesintiye gideceğinin de hesap edilmesi gerekir.

Kredi Yapılandırması İçin Masraf Ödenir mi?

Bankadan Kredi çekerken birçok kalemde masraf öderiz. Dosya masrafı bunlardan en önemlisi. Kredi çekerken zaten banka tüm yasal limitleri doğrultusunda bizden masraf adı altında birçok kesinti yapar. Faiz oranı yapılandırması bankanın aleyhine bir durum olmasından dolayı tüketiciye tekrar masraf çıkarılabilir. Ancak yasal olarak bankalar tüketiciden binde 5 in üzerinde bir kesinti yapamaz. Yapılandırma durumunda banka tüketiciden sanki ilk kez ve yeniden kredi çekiyormuş gibi ilk başta almış olduğu masrafları tekrar talep eder. Kanunen banka binde 5 in üzerinde masraf kesemez. Eğer banka sizden belirlenen oranın üzerinde bir masraf çıkarırsa mutlaka bağlı olduğunuz il veya ilçedeki tüketici hakem heyetine başvurunuz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ