Güncel Finans ve Haberler

Gelir Belgesi Olmayana Kredi Verilir mi? Asgari Ücretliye Kredi Çıkar mı?

Herkesin hayatında bazen hesaba katmadıkları harcamalar ya da giderler olmaktadır. Acil paraya ihtiyacım var dediğinizde genelde herkes kredi kartlarına başvurmaktadır. Ancak kredi kartından nakit avans çekmek kısa vadede avantajmış gibi görünse de uzun vadede size yüksek miktarda faiz yükü getirecektir. Bu yüzden uzun vadede ve düşük miktarlarda kredi çekmek daha mantıklı gelmektedir. Eğer memursanız veya geliriniz yüksekse kredi çekmekte herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmazsınız. Ancak Asgari ücretli ya da bordrosuz şekilde çalışıyorsanız kredi çekmek bir hayli zorlaşmaktadır. Bu yüzden Asgari ücretli kredi çekebilirmi ya da bordrosuz çalışana kredi verirlermi sorusunun cevabını sizler için araştırdık.

Asgari Ücretli ve Bordrosuz Çalışan Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Kredi çekmek için bankaya gidip başvuru yaptığınızda sizden öncelikle nüfus cüzdanı ve gelirinize dair belge istemekteydiler. Ancak son zamanlarda bankalar gelir belgesi istemeden kredi vermeye başladı. Bunun sebebi ise herkesin bankacılık sisteminde bir findeks kredi notunun oluşturulmasından kaynaklanmaktadır.

Hepimizin bildiği gibi bankanın gelir belgesini istemesinin sebebi borcunuzu ödeyemediğiniz de size vermiş olduğu paranın karşılığını alıp alamayacağını garanti altına almak istemesinden kaynaklanmaktadır. Eskiden gelir belgesi olmayanlardan ipotek koyabileceği ev, arsa, arazi, araç vb taşınmaz malları ya da kefil istemekteydi. Ancak şu anda durum biraz farklı.

Eğer düşük gelirli, asgari ücretle çalışıyor ya da bordrosuz çalışıyorsanız bankadan kredi çekebilmeniz için daha önceden kara listeye girmemeniz gerekmektedir. Bankaların kara listesine girmek aslında çok kolay bir işlemdir. Eğer kredi kartı kullanıyor ve borcunuzu ödemedi iseniz ya da çekmiş olduğunuz kredinin taksitlerini ödemiyor ya da geciktirdi iseniz maalesef kredi çekmeniz biraz zorlaşacak. Ancak şu anda 5 banka gelir belgesi talep etmeden kredi vermektedir.

Asgari Ücretliye ve Bordrosuz Çalışana Hangi Banka Kredi Verir?

  • Akbank gelir belgesi ya da bordro veremeyen müşterilerine 20.000 TL ye kadar kredi vermektedir. Çektiğiniz bu krediyi ise 48 aya kadar geri ödeme şansınız bulunmaktadır. Bu krediye başvurmak için İster şubeye giderek isterseniz de internet ortamından krediye başvuru yapabilirsiniz. Son günlerde ise sms ile kredi çekmek daha kolaylaştı. Akbank için cep telefonunuzun kısa mesaj bölümüne girerek TC numaranızı 4425 e göndererek kredi için başvuru yapabilirsiniz.
  • İş bankası da gelir belgesiz ve ya asgari ücretliye kredi veren bankalar arasında bulunmaktadır. Ancak iş bankasından bu şekilde kredi çekebilmek için kredi notunuzun yüksek olması ve kara listeye düşmemiş olmanız gerekmektedir. 48 aya kadar vade seçeneği ile 20.000 TL ye kadar kredi veren iş bankasına ATM lerden ya da internet sitesinden başvuru yapabilirsiniz.
  • İNG Bankası da asgari ücretliye ya da bordrosuz çalışana kredi vermektedir ancak ing bank kredi faizlerini normal müşterilerine göre 1,99 dan başlayan faiz oranı ile kredi vermektedir.
  • Ziraat bankasından kredi çekmek için şubeye gitmeniz ya da ziraat bankası online işlemler bölümünden ya da ATM den kredi başvurusunda bulunabilirsiniz
  • DenizBank ise asgari ücretle çalışana ya da bordrosuz çalışana en fazla krediyi veren banka olma özelliğindedir. Vade sayısı 36 ay ile sınırlı olsada kefil yada evrak istemeden 55.000 TL ye kadar kredi vermektedir. Denizbank kredisine başvuru yapmak için ister şubelere isterseniz internet bankacılığına isterseniz de cep telefonunuzdan başvuru yapabilirsiniz. Cep telefonundan kredi başvurusu için kısa mesaj bölümüne büyük harflerle KREDİM yazıp bir boşluk bırakarak TC numaranızı 3280 e kısa mesaj olarak göndermeniz yeterlidir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ