Güncel Finans ve Haberler

Genç Çiftçilere 30000 TL Hibe Başvurusu Başladı

Genç Çiftçi Hibe Kredisi Nedir?

Artık ülkemizde tarımla uğraşan çiftçi yaş ortalaması 55 civarındadır. Bu da demek oluyor ki, 10 sene sonra tarım ile uğraşan kişi sayısı bir hayli azalacaktır. Bu yüzden 2016 yılında Kırsal Kalkındırma Destek Programı kapsamında 30.000 TL hibe verilmeye başlandı. Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba  bu  güne kadar 31.000 Genç Çiftçiye ulaşan bu projede toplamda 911 milyon TL hibe para verildiğini açıkladı. Eski para ile 911 tirilyon hibe yapıldı. Bu hibenin 723 Milyonu Hayvancılık sektöründe büyükbaş ve küçükbaş hayvan alımında, 110 Milyonu arıcılık ve kanatlı hayvan sektöründe, 100 milyon lirası ise tarım sektöründe verilmek üzere hibe yardımı yapıldı. Daha ayrıntılı bilgi verirsek Genç Çiftçi projesinden faydalanan 17.698 kişi toplamda 104 bin adet büyük baş ve 6 bin 400 genç çiftçi ise 240 bin 551 adet koyun keçi teslim aldı.

Bu hayvanlar  Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) tarafından temin ve teslim edildi. Bu yılda gene TİGEM tarafından teslim edilecektir.

Bir önceki yazımızda genç çiftçi nedir kimler yararlanabilir konusunda bilgi vermiştik. Kısaca özetlersek;

Genç Çiftçi Projesi Nedir? Şartları Nelerdir?

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmanız.
 • 18 yaşından büyük, 41 yaşından küçük olmanız gerekli
 • Okur yazar olmanız gerekli
 • Kendisi yada eşi sigortalı olarak çalışmaması gerekli
 • Kendisi yada eşi vergi mükellefi olmamalı, yani esnaf olmamalı
 • Daha önce bu projeden faydalanmışsanız başvuru yapamazsınız.
 • Eğer 15 adet büyükbaşınız yada 50 adet küçük baş hayvanınız varsa bu hibeden yararlanamazsınız

Genç Çiftçi Programın Proje Konuları Nelerdir?

 Hayvancılık Alanında Desteklenen projeler

 1. a) Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık projelerini,
 2. b) Arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği projelerini,
 3. c) Kanatlı ve ipekböceği yetiştiriciliği projelerini,

Tarım Alanında Desteklenen projeler

 1. a) Kapama meyve bahçesi tesisi projelerini,
 2. b) Fide, fidan, iç ve dış mekân süs bitkisi yetiştiriciliği projelerini,
 3. c) Kontrollü örtü altı yetiştiriciliği projelerini,
 4. d) Kültür mantarı üretimi projelerini,

Öncelikli Tavsiye Edilen Projeler

 • 30,000 TL Hibeden yararlanabilmek için Bakanlığın öncelik sağladığı projeleri incelersek;
 1. Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık projeleri:

1)  En az 7 (yedi) başlık ve en az 8 (sekiz) aylık en az 220 kg canlı ağırlığındaki besilik erkek sığır alım içerikli etçi ve kombine ırk besi projesi.

2)  En az 4 (dört) başlık ve en az 9 (dokuz ) aylık dişi damızlık düve yetiştiriciliği projesi.

3)  En az 40 baş sürü (38 adet dişi, 2 adet erkek) içerikli küçükbaş hayvan yetiştiriciliği projesi.

 1. Arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği projeleri:

 • En az 40 adet arılı kovan (en az 5 çıta arı basmalı), 5 adet boş kovan ve arıcılık malzemesi (1 adet; elektrikli bal süzme makinesi, sır alma teknesi, ısıtmalı bal dinlendirme kazanı, maske, körük, el demiri, mahmuz), 100 kg temel petek ve 400 adet çıta içerikli arıcılık projesini,
 1. Yumurta tavuğu ve ördek, kaz, hindi, bıldırcın yetiştiriciliği projeleri;

 • En az 500 adet içerikli serbest sistem yumurta tavuğu yetiştiriciliği projesi.
 • En az 400 adet serbest sistem kaz, ördek hindi yetiştiriciliği projesi.

Genç Çiftçi Tarım Projeleri Nelerdir?

 1. a) Kapama meyve bahçesi tesisi projeleri:

 • En az 10 (on) dekar alanda bodur ve yarı bodur olmayan en az 250 (iki yüz elli) adet sertifikalı fidan ile basınçlı sulama sistemli, pülverizatör ve çapa makinesi içerikli kapama meyve bahçesi tesisi projesi.
 • En az 10 (on) dekar alanda bodur ve yarı bodur olmayan en az 250 (iki yüz elli) adet sertifikalı fidan ile etrafı tel (dikenli-kafes tel) ve direk (beton-demir direk) ile çevrili, pülverizatör ve çapa makinesi içerikli kapama meyve bahçesi tesisi projesi

3)  En az 6 (altı) dekar alanda en az 500 (beş yüz) adet yarı bodur sertifikalı fidan ile basınçlı sulama sistemi veya etrafı tel (dikenli-kafes tel) ve direk (beton-demir direk) ile çevrili ve askı sistemi veya terbiye sistemi ile pülverizatör veya çapa makinesi içerikli kapama bahçe tesisi projesi.

3)  En az 4 (dört) dekar alanda en az 800 (sekiz yüz) adet bodur sertifikalı fidan ile basınçlı sulama sistemli ve askı sistemi veya terbiye sistemi ile pülverizatör veya çapa makinesi içerikli kapama bahçe tesisi projesi.

4)  En az 5 (beş) dekarlık alanda en az 1.250 (bin iki yüz elli) adet sertifikalı fidanı ile basınçlı sulama sistemli veya etrafı tel (dikenli-kafes tel) ve direk (beton-demir direk) ile çevrili ve askı sistemi veya terbiye sistemin ile çapa makinesi veya pülverizatör veya  içerikli bağcılık projesi.

5)  En az 4 (dört) dekarlık alanda en az 2.000 (iki bin)  adet sertifikalı fidan ile askı sistemi veya terbiye sistemi ile çapa makinesi veya pülverizatör içerikli ahududu yetiştiriciliği projesini,

6)  En az 4 (dört) dekarlık alanda en az 1.500 (bin beş yüz)  adet sertifikalı fidan ile, askı sistemi veya terbiye sistemi ile pülverizatör veya çapa makinesi içerikli böğürtlen yetiştiriciliği projesini,

7)  En az 5 (beş) dekarlık alanda en az 250 (iki yüz elli)  adet sertifikalı fidan ile askı sistemi veya terbiye sistemi ile pülverizatör veya çapa makinesi içerikli kivi yetiştiriciliği projesini,

8)  En az 5 (beş) dekarlık alanda en az 20.000 (yirmi bin)  adet fide ve basınçlı sulama sistemli ile kapama  malçlı ve pülverizatör içerikli çilek yetiştiriciliği projesini

Sera Projeleri:

 • En az 1 000 (bin) m2’ lik alanda ve basınçlı sulama sistem içerikli kontrolü örtü altı tesisinde sebze veya muz yetiştiriciliği projesi.

  d) Kültür mantarı üretimi projeleri:

1)  En az 100 (yüz) m2 lik alanda 25 ton kompost, 3 kat ranza sistemi, sırt pompası, sulama sistemi, 1(bir) adet vantilatör, aspiratör, higrometre ve termometre içerikli beyaz şapkalı kültür mantarı (agaricusbisporus) üretimi projesi.

2)  En az 1 000 (bin)  m2’ lik alanda kontrolü örtü altı tesisi, 20 (yirmi) ton kompost içerikli, pleurotus cinsi istiridye mantarı, kaya mantarı (pleurotusostreatus) yetiştiriciliği projesi.

Başvuru ne Zaman Yapılır ve Nereye Başvurmam Gereklidir?

 2018 Yılı için Genç Çiftçi Hibe Programı 02 Nisan- 30 Nisan Arasında başlamaktadır.

 • Başvuru için öncelikle tarım bakanlığının web sayfasındaki genç çiftçi bölümüne online kayıt yaptırılması gerekmektedir.
 • İnternetten başvuru yaptıktan sonra belgelerin çıktısını almanız gerekmektedir.
 • Başvuru formu ve projeniz ile birlikte bağlı olduğunuz il veya ilçedeki Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne şahsen başvurmanız gerekmektedir.

Başvuru Esnasında Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Nüfus Cüzdanı
 • İkametgah Belgesi
 • Diploma yada okuryazarlık belgesi
 • Taahhütname
 • Proje tanıtım formu
 • Gelir tespit belgesi
 • SGK Hizmet Dökümü

Hükümetimizin 3 yıllık planladığı Kırsal Faaliyetleri Destekleme programı kapsamında 2016 yılında başlayan bu uygulamanın son başvuru tarihi  02 Nisan 30 Nisan 2018 yılı arasındadır. Bir daha bu projeden faydalanamayacaksınız. Eğer yaşınız ve şartlarınız tutuyorsa 30.000 TL hibe veren bu projeji kaçırmayın. Ayrıca ileriki günlerde proje için gerekli evraklar sitemizde yayımlanacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. sinan elmas dedi ki:

  2011 den bu yana genç çiftçi projesiyle uğraşıyorum sonuca varamadım acaba sizin bahsettiğiniz genç çifci profili başakamı anlayamadık. devlet eyer bir iş yapmak istiyorsa herkese hitap etmek zorundadır kendini zorunlu hissetmiyorsa ve adam kayırma varsa işler sarpa sarar işin içinden çıkamazsın çifçiye ahır yapacaz diyorlar şehir yerinde daire tapusu istiyorlar çelişkiyle iş olmaz bizde bir söz var ekmeği ekmekçiğe ver bir ekmek fazla ver tarım ve hayvancılık ancak çifciyle beraber olunursa ayağı kalkar…

  1. admin dedi ki:

   Eğer başvuru şartlarından farklı talepler isteniyorsa bunu mutlaka bimer veya cimer üzerinden bildirmenizi tavsiye ederim. genç çiftçi projesinin 3. ve son yılı. Bu güne kadar bir çok çiftçi bu hibeden faydalandı. Ancak dediğinize de hak veriyoruz. En son bakanın açıkladığı 300 koyun projesi maalesef istenilen kitleye hitap etmedi.

BİR YORUM YAZ