Güncel Finans ve Haberler

Gizli Müşteri Nasıl Olunur?

Günümüzde firmalar her geçen gün kurumsallaşmaya çalışmaktadır. Her geçen gün yeni bir şehirde mağaza açarak daha fazla bir kitleye hitap etmek istemektedirler. Mağaza sayısını arttırmanın elbette çok fazla avantajları var. Firmanız insanlar arasında güvenir olması, daha fazla kar elde etmek bunlardan bazıları. Firma olarak büyümeniz, farklı şehirlerde mağaza açmanın bazı dez avantajları da yok değil. Firmanızın bulunduğu şehrin genel merkezinin dışındaki mağazaları denetlemek zorundalar. Sürekli o mağazalara gidip kontrol etmek hem zaman hemde maddi olarak firmalar için külfettir.

İşte tam bu noktada gizli müşteri kavramı önem kazanmaktadır. Avrupada uzun yıllardır olan bu uygulama müşteri memnuniyeti açısından avantajlı hale gelmiştir. Bu yolla çalışanlarınızı veya ürünleriniz hakkında olumlu yada olumsuz fikir ve düşünceleri maliyeti düşürerek incelek mümkündür.

Gizli Müşteri Ne Demek?

Gizli müşteri kavramı asıl olarak bireysel olarak anlaşmış olduğunuz mağazaya giderek inceleyerek kendi görüşlerini, memnuniyetini, olumlu yada olumsuz olayları rapor halinde sunmaktır. Gözlem sonucunda belirli kriterlerde hazırlanan anketi doldurarak gözlemlerinizi rapor haline getirirsiniz. Sizin gizli müşteri olduğunuzu tabiki mağaza çalışanları bilmemektedir. Bu durum genel müdürlüğün kendisine bağlı olan mağazanın durumunu en açık bir şekilde anlamasının bir yoludur.

Gizli Müşteri Ne İşe Yarar?

Gizli Müşteri anlaştığı mağazaya giderek firmanın sektörüne göre girer, alış veriş yapar. Satıcının yada çalışanın kendi gözüyle mağazayı analiz etmesidir. Gizli müşteri sayesinde inceleme sonucunda mağaza yada firma hakkında gözlemlenen olumsuzluklar yada eksiklikler çok daha rahat düzeltilebilir. Bu durum tamamen müşteri memnuniyetini arttırmaya yönelik önemli bir çalışmadır.

Gizli Müşteri Olma Kriteri Nelerdir?

Aslında herkes gizli müşteri olabilir. Gizli müşteri olmak için başvurduğunuz firma size ayrıntılı bir yazı verecektir. Bu yazıda hangi noktaları incelemeniz gerektiğiniz ve yapman gerekenleri ayrıntılı olarak size bildirmektedir. İnceleme sonucunda ise size anket vererek doldurmanızı istemektedir.

Gizli müşteri olmak için öncelikle objektif olmanız gerekmektedir. Unutmayın siz sadece görmüş olduğunuz eksiklikleri raporlamak için ordasınız. Sizin raporunuza göre çalışanlar uyarı alabilir hatta işten bile çıkarılabilir. Ben bu firmayı sevmiyorum ya da o çalışanı daha önceden de tanıyorum diyerek inceleme yapamazsınız. İyi bir gizli müşteri kapıdan girer girmez kafasındaki tüm ön yargıları geride bırakmak zorundadır. Ayrıca gizli müşteri olduğunuzu çalışanlara belli etmemeniz gerekmektedir. Aksi halde doğru ve düzgün tespit yapamazsınız. Ayrıca gizli müşteri olmak için kendinize güvenmeniz, hafızanızın güçlü olması gerekmektedir. Çünkü gözlemlerinizi eksiksiz bir şekilde rapor etmeniz gerekmektedir.

Gizli Müşteri Olmak İçin Nereye Başvurmalıyım?

Gizli müşteri arayan bir çok anketör firması bulunmaktadır. Kurumsal firmaların web sayfalarında gizli müşteri olmak istiyorum bölümü bulunmaktadır. Firmaya göre yaş ya da cinsiyet değişkenlik gösterse de en az lise mezunu olmanız yeterlidir. Gizli müşteri olmak için yapmanız gereken sadece kısa bir arama yapmak. Gizli müşteri olmak diye arattırdığınızda karşınıza bir çok firma çıkacaktır. Sadece başvuru formunu doldurmanız yeterli.

Gizli Müşteri Ne Kadar Kazanmaktadır?

Firmanın faaliyet alanına göre değişiklik göstermektedir. Ancak inceleme başına en az 10 TL ‘den başlayan fiyatlar 150 TL ye kadar çıkmaktadır. Kimi firmalar ücretsiz yemek imkanı sunar, kimi firmalar ise ücretsiz tatil imkanı. Devamlı ve düzenli bir gizli müşteri olmak için firmayı aydınlatacak ve sorunların çözümüne ilişkin rapor tutarak olabilirsiniz. Yaşadığınız şehirdeki mağaza sayısına ve faaliyet alanına göre aylık olarak kazanç sağlayabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Feyza dedi ki:

    Kütahya tavşanlı bölgesi için gizli müşteri olmak istiyorum deneyimim var

BİR YORUM YAZ