Güncel Finans ve Haberler

Hayat Sigortası Hangi Durumlarda Geçersiz Olur?

Bankalardan kredi aldığınızda hayat sigortası yaptırılır. Bu hayat sigortası bankanın anlaşma içerisinde olduğu sigorta şirketlerinden yaptırabileceği gibi anlaşmaları olmayan farklı şirketlerden de yapılır. Kredi borcu bitmeden ilgili kişinin vefat etmesi halinde bankanın geriye kalan borcu tahsil etmesini sağlayan hayat sigortası bazen kullanılamıyor.

Vefat Durumunda Ne Yapılır?

Konut veya ihtiyaç kredisini alırken hayat sigortası yaptırılır. Bu hayat sigortası kişinin vefat etmesi halinde mevcut borcun tamamı şirket tarafından ödenir ve vefat eden kişinin yakınlarına borç aktarılmaz. Buna ek olarak ölüm dışında poliçeye ekletilmiş haldeyse iş göremez hali ve malullük gibi durumlarda da sigorta tarafından bankaya uygun bir ödeme yapılır.

Hangi Durumlarda Sorunlarla Karşılaşılır?

Sigorta şirketi beklenmedik anda vefat eden birey hakkında bankaya ödemesini yapar. Fakat kredi kullanan kişi hayat sigortasını yaptırdığı sıra içinde bulunduğu bir hastalığı varsa ve bu hastalığı poliçede belirtmemişse vefat etmesi durumunda yapılan ödeme ile ilgili olağan sorunlar çıkabiliyor. Eğer krediyi kullanacak kişinin vefata neden olabilecek herhangi bir hastalığı mevcut ise poliçe hazırlandığı an bunu belirtmelidir. Mevcut hastalığın olması ödenecek sigorta primini yükseltebilecek olsa bile bu fazla bir meblağ değildir.

İntihar Durumunda Ortaya Çıkan Durumlar

İlgili kişinin intihar etmesi durumunda sigorta şirketleri geri ödeme yapmayı kabul etmez. Borçlu kişinin intihar ederek hayatına son vermesi halinde borcu mirasçıları tarafından ödenir.

Poliçenin Yanlış Doldurulursa Ne Gibi Durumlarla Karşılaşılır?

Her insan için oldukça faydalı olan hayat sigortası, poliçe yanlış doldurulduğu an işe yaramaz. Kişinin bu gibi durumlarda bilinçli hareket etmesi ve daha sonrasında haklarını savunabilmesi, gereken karşılıkları alabilmesi için poliçeyi eksiksiz doldurması ve sözleşmeyi dikkatlice okuyup imzalaması gerekir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ