Güncel Finans ve Haberler

Hayat Sigortası Kaç Yaşına Kadar Yapılabilir?

Hayat sigortaları, günlük hayatta kişilerin karşılaşabileceği trafik kazası ve bazı olaylardan dolayı kişinin güvence altına alınması için uygulanan bir çeşit sigortadır. Sınırlı prim karşılığında yapılan bu sigortalar oluşabilecek ölüm, sürekli hastalık ya da engelli olma durumuyla karşılaşıldığında hayat sigortası araya girerek sorunu çözer.

Bunun dışında bir de kişi kendisi ile alakası olmayan bir sebepten dolayı işten atıldıysa ve buna bağlı olarak işsiz kaldığı durumlarda da yine hayat sigortasının ilgilenmesi gerekir. Ancak oluşan bütün sıkıntılardan sigortanın haberdar olması çok önemli bir husustur.

Hayat Sigortasının Yaş Sınırı

Hayat Sigortasından yararlanmak isteyen kişilerin en az on sekiz yaşını doldurması şarttır. Ayrıca bu sigorta için ise kişinin en fazla altmış beş yaşında olması gerekir. Bunun yanında kişinin sağlık problemi olmaması da bir diğer gerekçedir. Eğer kişinin yaşı on sekiz yaşın altındaysa o zaman da kişiler velileri ile birlikte hayat sigortasına başvurabilir.

Hayat Sigortasının Avantajları Nelerdir?

Oluşabilecek bir olay sonucunda kişinin hayat sigortası bulunuyorsa bu kişinin hastane masrafları karşılanır. Eğer hayat sigortası olan kişi hayatını kaybettiği takdirde bu kişinin yakınları tarafından tazminat alınır. Sigortası olan kişilerin herhangi bir işte çalışması durumunda da sınırlı oranlarla indirim sağlanabilir. Bunlarla beraber yine sigortalı olan kişi ödemesini primle yaptığı takdirde birikim de yapmış olur.

Hayat Sigortasının Kapsadığı Teminatlar Nelerdir?

Sigortalı kişinin bir trafik kazasından dolayı hayatını kaybetmesi sigortalı kişinin en önemli teminatıdır. Yine bu teminatlar arasında kaza sonucu sakat kalma gibi durumlar da sigorta tarafından karşılanır. Bu sigorta sözleşmesi imzalanırken sigorta tarafından verilen teminatlar dikkatle incelenmelidir. Tazminat alamayan kişiler bundan dolayı sıkıntı yaşayabilirler.

Hayat Sigortası Yaptırırken Sağlık Durumunuza Dikkat Edin.

Kredi çekerken hayat sigortası yapma sağlıklı bir insan için oldukça mantıklı bir tercihtir. Herhangi bir vefat durumunda kalan kredi borcunu sigortanız bankaya ödemeyi yapar ve mirasçılarına herhangi bir yükümlülük yüklemez. Ancak eğer hayati tehlike arz eden bir hastalığınız varsa bunun raporunu mutlaka bankaya bildirmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde hayat sigortası kalan borcunuzu ödemeyecektir.

Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlu mu?

Kredi çekerken maalesef birçok masraf etmekteyiz. Dosya masrafı, işletim ücreti, ipotek ücreti vb. Ancak son çıkan kanunda devlet dosya masrafını yasallaştırdı. Banka kredi tutarının binde 5 i kadar dosya masrafı alabilmektedir. Ancak hayat sigortası için böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır.Banka zorunlu olarak kişiye hayat sigortası yapamaz. Ancak hayat sigortası kredi çeken için fazladan bir yük gibi görünse de vefat durumunda mirasçıları için büyük bir avantajdır. Vefat durumunda hayat sigortası sizin yerinize kalan tüm borcu bankaya ödemektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ