Güncel Finans ve Haberler

Hazine Arazileri Artık Çiftçinin Oluyor.

Cumhurbaşkanlığı tarafından 100 günlük eylem planında bulunan hazine arazilerinin çiftçilere kiralanması konusu artık yasallaştı. Çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından yapılan açıklamada 3.4 milyar metrekare arazi çiftçiye kiralanacaktır. Üstelik 10 sene kullandıktan sonra çiftçiler bu araziyi satın alabilecektir. Hazine arazisinin ecri misil bedelinin yarısına 10 yıla kadar bu araziyi kullanma hakkına sahipsiniz. Ecrimi silin anlamı ise devlete ait alanın kullanımı için yetkili kurum aracılığı ile kullanım ve kiralama bedelinin talep edilmesine denir.

Hazine’ye ait 3.4 milyar metrekare tarım arazisi, ecri misil bedelinin yarısı üzerinden 10 yıla kadar çiftçilere kiralanacak. Kira süresi sonunda çiftçiler isterlerse arazileri satın alabilecek. Başvuru yapmak için ÇKS sistemine kayıt olmanız gereklidir.

Hazine Arazisini Kiralamak için Ne Yapmam Gerekiyor ?

Öncelikle hazine arazisini kiralayabilmeniz için 31 Aralık 2017 tarihinden önce bu araziyi 3 yıldır kullanıyor olmanız gerekmektedir. Bu yasada asıl amaç izinsiz kullanılan hazine arazilerinin kayıt altına alınması amaçlanmaktadır. Eğer bu şartlarınız tutuyorsa 19 kasım 2018 yılına kadar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekmektedir. Kira bedelini ödedikten sonra tarım arazilerini kullanabilirsiniz. Hazine ile kira sözleşmesi yapmanız gerekli ve çiftçi kayıt sistemine kayıt olmanız gerekmektedir. Çiftçi kayıt sistemine kayıt olmanız halinde devlet tarafından yapılacak olan maddi yardımlardan da faydalanabilirsiniz. Araziyi 31 Aralık 2017 yılından önce 3 yıl boyunca kullanıp kullanmadığınızı tespitini ise Milli Emlak Müdürlüğü tarafından tespit edilecektir.

Arazi İçin Ödenecek Kira Bedavaya Gelecek

Tarım ve Ormancılık Bakanının yaptığı açıklamada 218 bin çiftçi bu imkandan faydalanabilecektir. Ayrıca Devlet tarafından tarım ve hayvancılığı desteklemek için maddi yardımlarda yapılmış ve yapılmaya devam edecektir. Ayrıca yüzde 50 indirim ile kira bedelini ödeyecekler.Bankadan kredi çekmenize gerek yok.

Kira bedelini ise her ilde bulunan Defterdarlıkça belirlenecektir.

Ödemeler Nasıl Olacak?

Araziniz için belirlenen bedelin ödemesi de belirlenmiştir. Ücretin yüzde 25 i peşin, kalan ücret ise iki taksit halinde ödenebilecektir. Ödeme zamanı ise size bağlıdır. İster hasat zamanı isterseniz ise yıl sonunda ödeme yapabilirsiniz. İster peşin isterseniz taksitle ödeyin. Ancak 10 yıl boyunca bu araziyi kesinlikle satamaz ve başkasına devir edemezsiniz. Kesinlikle bu arazileri tarım dışında herhangi bir amaçla kullanamazsınız. 10 yıl boyunca kiralayabilirsiniz. Ayrıca 10 yıl sonunda ister kiralamaya devam eder, isterseniz de satın alabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ