Güncel Finans ve Haberler

Hibe İçin Gerekli Tarım ve Hayvancılık Projelerini Devlet Hazırlayacak

Tarım Bakanlığı Hibe Projeleri Ücretsiz Hazırlanacak

Tarım Bakanlığı tarafından bu yıl 3. Yılına girecek olan Kırsal Kalkındırma Planı Kapsamında yapılan hibe yardımlarda çiftçinin en çok zorlandığı konu proje hazırlamaktır. Başvuru şartlarını taşısak bile çoğu çiftçi yardım hibelerini alamamaktadır. Genel problem ise projeniz uygun görülmedi şeklinde cevap verilmesidir.

Tarım bakanlığı hibe para yardımlarının daha çok kişiye ulaşabilmesi için çiftçilere kolaylık sağlaması bakımında bir protokole imza attı.

Artık Kırsal Kalkındırma Projeleri kapsamında başvuru için gerekli olan projenin hazırlanması için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) arasında “IPARD Hibeleri Kapsamında Küçük Ölçekli Projelerin Ücretsiz Hazırlanmasına Yönelik Eğitim ve Proje Hazırlama İşbirliği Protokolü” imzalandı.

Maalesef devletten yardım alabilmek için birçok prosedüre uyulması gerekmektedir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba projenin imza töreninde çiftçilerin maalesef bürokrasiyi aşamadığını ve istenilen mevzuata uygun proje hazırlayamadıklarından dolayı hibe yardımlardan faylanamadığını belirtti.

 Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Başkanı’na bildirdiğini ifade eden Fakıbaba, Bu protokol sayesinde Kırsal Kalkındırma hibelerinin daha etkin kullanılacağını ve geliri az olan veya küçük işletmelerin bu protokol sayesinde hibelerden faydalanacağını açıkladı.

Artık Hibe Para Başvurularının Projelerini Devlet Hazırlayacak

Artık yardım hibe programına başvuru için şartlarınız tutuyorsa Kırsak Kalkındırma Müdürlüğüne giderek size uygun proje hazırlatabilirsiniz. Bu sebeple Bakanlığa 411 danışman atandı.

Bu güne Kadar Ne Kadar Kişi Hibeden Faydalandı?

Türkiye genelinde 42 ilde uygulanan Kırsal Kalkındırma Hibe Projesine bugüne kadar 10 300 kişi faydalanmıştır.  Bu sayının bu kadar az olmasının sebebi ise başvuru yaparken karşılaşılan zorluklardır.

Hibe Para Yardımı Projesini Hazırlamada Kim Yardım Edecek

Bakanlığın vermiş olduğu hibe programları için çiftçilere bilgiyi Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu verecek olup; başvuru için gerekli olan projeyi hazırlamakta ise  Türkiye Ziraat Odaları Birliği yardım edecektir. Bu protokole göre TKDK tarafından IPARD Yardım Hibe başvuru dosyası ve iş planı hazırlama eğitimi verilecek. Başlangıçta, yatırım tutarı düşük küçük çiftçilerin hazırlayacakları başvuru dosyaları ve iş planları TZOB personeli tarafından hazırlanacak. TZOB, yatırımcılarla danışmanlık sözleşmesi imzalayarak, danışmanlık hizmeti sunacak. Hazırlanan başvuru dosyaları ve iş planları için ilk aşamada hiçbir ücret talep edilmeyecek, projeler kabul edildiğinde TKDK’dan alınacak danışmanlık hibesiyle girişimci TZOB’a ücretini ödeyecek. Proje kabul edilmezse girişimciden hiçbir ücret talep edilmeyecek. Protokolle, sektörün ihtiyaçlarıyla uyumlu proje sayısının arttırılması ve hibelerden daha çok yatırımcının faydalanması amaçlanıyor.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ