Güncel Finans ve Haberler

İcra Borcunu Taksitlendirmek

Çoğu kişi aşırı derecede borçlanmadan dolayı icraya düşebilir. Bunun sebepleri değişiklik gösterebilir. Elimizde olmayan sebeplerden dolayı borçlarımızı zamanında ödeyemediğimiz takdirde alacaklı icra takibi başlatabilir. Aylık ödeme tutarımızı 3 kere aksattığımızda alacaklı icra takibi ile kalan tüm alacaklarını bir anda peşin olarak talep eder. Bu tutarı ödeyemediğimiz zamanda da icra ile karşı karşıya kalabiliriz. Devlete olan borçlarımızın ertelenmesi söz konusu değildir. Eğer borcumuzu ödemezsek otomatik olarak bankalara yada maaşımıza bloke koyarak devlet borcunu tahsil etmektedir. Eğer yüklü miktarda devlete borcunuz varsa belli periyotlarda yapılandırma fırsatı adı altında olan zaman zarfında borcunuzu faizsiz şekilde taksitli olarak geri ödeyebilirsiniz.

İcra Taksitlenebilir mi?

İcrayı taksitlendirmek mümkündür. Ancak alacaklı tarafın bunu kabul etmesi gerekmektedir. Haciz işlemi başladığında, icra takibi tebliğ tutanağını aldığımız anda iki şekilde taksitlendirme yapabiliriz. İcra başlamadan önce ve icra başladıktan sonra.

İcra Haciz Başlamadan Önce Borcumuzu Nasıl Taksitlendiririz?

Haciz işlemi başlamadan önce alacaklı kişi ile görüşmemiz gerekli. Şayet alacaklı taksitlendirmeyi kabul ederse icra takibi başlatılan İcra Dairesine gidilerek onların karşısında taksitlendirme için sözleşme yapılabilir. Bu anlaşma 2 türlü olabilmektedir.

  1. yolu: Eğer evinize ya da iş yerinize haciz memurları geldiğinde alacaklı olan kişiye yada vekiline borcu ödemek istediğinizi belirtmeniz gerekli. Eğer alacaklı borcunuzu taksitlendirmeyi kabul ederse haciz memurları bu anlaşmayı tutanak altına alır. Bu durumda borçlu alacaklarından o anda vazgeçmiş sayılır ve haciz memurları hiçbir eşya yada malınızı haciz edemez. Burada dikkat etmeniz gereken tek nokta tutulan tutakta anlaşmanın olduğunun ve taksitlendirmek borçlu ile anlaşıldığı maddelerinin tek tek yazılmasıdır.
  2. Yolu : Eğer elinize icra kağıdı ulaştı ve bu borcu ödeme imkanının var ise icra takibini başlatan icra dairesine borcu taksitlendirmek için yazılı dilekçe vermeniz gerekmektedir. İcra Müdürlüğü sizin dilekçenize istinaden alacaklıya yazı yazarak anlaşmak isteyim istemediğini yazılı olarak talep eder. Eğer alacaklı yazılı olarak borcun taksitlendirilmesini kabul ederse icra işlemi durur ve mallarınız haciz edilmez.

Borcunuzu Taksitlendirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Alacaklı ile borçlu arasındaki sözleşme maddeleri çok önemli. Mutlaka borcunuzu taksitlendirirken ödeyebileceğiniz şekilde aylara bölün. Eğer taksitleri ödeyemezseniz icra takibi tekrar eder ve haciz işlemini durduramazsınız.

Borçlu ile anlaşmada;

  1. Kalan borcunuzun tamamını yazın.
  2. Kaç taksitte ödeyeceğinizi
  3. Her taksitte ne kadar ödeyeceğiniz
  4. Ayın kaçından kaçına ödeme yapacağınızı mutlaka ayrıntılı olarak yazmanız gerekmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ