Güncel Finans ve Haberler

İhtiyaç Kredisi Nasıl Alabilirim? Kredi Çekmek İçin Hangi Şartları Taşımam Gerekir?

İhtiyaç Kredisi. Diğer bir adıyla Tüketici Kredisi. Günümüzde hepimizin yaşamını sürdürebilmek için bazı ihtiyaçlarız var. Gelirimize göre giderimizi ayarlamamız gerekli. Ancak bazı durumlarda beklenmedik harcamalar yada ihtiyaçlarımız olabiliyor. Eğer bir birikimimiz yoksa ya arkadaşlarımızdan borç isteriz ya da bankaya başvururuz. İhtiyacımız olan parayı uzun vadede ödememiz için bankadan alacağımız ihtiyaç kredisine başvurmamız gerekmektedir.

Peki İhtiyaç Kredisi Nedir?

Adı üzerinde. İhtiyaç halinde bankadan kullanmış olduğumuz kredinin adıdır. İhtiyaç kredisi kullandığımızda bankaya ihtiyacımızı hangi alanda kullanmamız gerektiğini ibraz etmemize gerek yok. Konut kredisi kullanacağımızda alacağımız evi mecburen ipotek ettirmemiz gerekmektedir. Ancak İhtiyaç kredisinde böyle bir mecburiyet yok.  Her türlü nakit ihtiyacımı karşılayabilecek bir kredi türüdür.

En Fazla Kaç Ay vadeli İhtiyaç Kredisi Kullanabilirim?

BDDK kurumunun 2016 Eylül ayında yapmış olduğu düzenlemeye göre ihtiyaç kredisi vade oranı 48 aya çıkarıldı. Almış olduğumuz tutarı 48 aylık vade boyunca ödeyebiliriz. Ancak Dikkat edelim ki vade oranı ne kadar arttı ise anapara dışında ödeyeceğimiz faiz oranı o kadar artar.

 Örnekle açıklarsa Bankadan kullanacağımız 10.000 TL tutarındaki parayı 12 ay vade ile aldığımızda bankaya ödeyeceğimiz toplam tutar 11.100 TL civarında olmaktadır. Aylık Ödeme miktarımız 910 TL civarında olmasına rağmen Banka 12 ay vade için 1100 TL kadar faiz uygulamaktadır.10.000 TL nin Vade oranını 48 aya çıkarırsak 15.000 TL ye kadar geri ödemek zorunda kalırız. Aylık ödeme tutarımız 300,00 TL civarında olmaktadır. Banka 4 yıl için 5.000 TL kadar faiz almaktadır.

Kullanacağımız İhtiyaç Kredisinde ödememizi uzun vadeye yayarsak aylık ödeme tutarımızın düşmesine rağmen toplamda ödeyeceğimiz faiz oranı neredeyse anaparamızın yarısı kadar artmaktadır.

Hangi Bankadan İhtiyaç Kredisi Kullanabilirim?

İhtiyaç Kredisinin faiz oranları konut kredisine göre faiz oranları biraz daha yüksektir. Faiz oranları bankalara göre değişiklik göstermektedir. % 1.24 ile %1,55 oranında değişiklik göstermektedir.

İhtiyaç Kredisi Kullanırken Hangi Belgeler Gerekli?

  • Maaş Bordrosu
  • İkametgâh Belgesi
  • SGK Dökümü
  • Varsa Ek Gelir Belgesi

İhtiyaç Kredisi İçin Kefil Gerekli mi?

Eskiden kredi almak bir hayli zordu. Ayrıca faiz oranları oldukça yüksekti. Bankadan kredi çekmek için mutlaka kefile ihtiyacımız vardı. Artık bu mecburiyet kalktı. BDDK kurumunun düzenlemesine göre bankalar müşterilerini gruplamıştır. Özetlersek kimin ne kadar ödeyebileceğini listelemiştir. BDDK’ya göre kredi çekecek müşteriler 5 guruba ayrılmıştır. Kişinin kullanmış olduğu krediler, kredi kartları, ödemiş olduğu kredi kartı borçları, gelir ve gidere göre bu tablo hazırlanmıştır. Kısacası eğer bankaya olan ödemelerinizi geciktirdi iseniz yada ödemediyseniz banka sizi kara listeye almış demektedir. Bu uygulama kefil şartını ortadan kaldırmıştır. Tablo ile incelersek;

  • 1-699 arasında kredi notu var ise en riskli guruptasınız ve kredi kullanma ihtimali çok düşüktür.
  • 700-1099 arasında kredi notu var ise orta riskli guruptasınız ve kredi kullanma ihtimali düşüktür.
  • 1100-1499 arasında kredi notu var ise az riskli guruptasınız ve kredi kullanma gelirinize bağlıdır.
  • 1500-1699 arasında kredi notu var iyi kredi risk guruptasınız ve kredi kullanma ihtimali yüksektir.
  • 1700-1900 arasında kredi notu var ise çok iyi kredi risk guruptasınız ve kredi kullanma ihtimali çok yüksektir.

Kredi Kullanmak İçin Ne Kadar Gelire Sahip Olmalıyım?

Aslında kredi için önemli olan aylık kazancımızdır. Yani kredi çekeceğimiz tutar aylık ödemesi gelirimizin yarısı kadar olmak zorundadır. Çekeceğimiz toplam tutar önemli değildir. Örnekle açıklarsak 2000 TL net gelirimiz varsa aylık ödeme tutarımız maksimum 1000 TL olmak zorunda. Fazlasını istesek de banka kredi vermez.

Kredi Kullanmak İçin Eşimin Rızası Gerekli mi?

Evlilik sonrası Yasa gereği edinilen mal da borç ta ortaktır. Kısacası eğer bankadan borçlanacaksınız bu borç sadece sizin değil. Eşinizin de borcu. Bu yüzden bankadan kredi çekecekseniz eşinizin de imzalı muvafakat vermek zorundadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ