Güncel Finans ve Haberler

İnternette Alış Veriş Yaparken Öncelikli Olarak Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Günümüzde teknolojinin gelişmesi hayatımızı oldukça kolaylaştırmıştır. Artık oturduğumuz yerden ister para transferi yapabiliriz. İster alış veriş yapabiliriz. İstersek de faturalarımızı ödeyebiliriz. Teknoloji geliştikçe bankalarda ödeme yapmak için uzun kuyruklar beklememize gerek yok. Her türlü para ile olan işlemimizi internet aracılığı ile yapabiliriz. Bugünkü yazımızca “ internetten alış veriş nasıl yapılır “ onu inceleyeceğiz.

Hepimizin alış veriş yaparken aslında amacımız bellidir. Alacağımız ürünün kaliteli ve ucuz olmasına dikkat ederiz. Bunun içinde mağaza mağaza gezer, fiyat araştırmasına gireriz. Eskiden böyle idi. Ancak günümüzde istediğimiz ürünün internetten fiyatını araştırarak en uygun fiyatın ne olduğunu kolayca öğrenebiliriz.

Artık hemen hemen tüm kurumsal firmalar internetten e-ticaret uygulamasına başlamıştır. Marketten ihtiyacımız olan yiyecek içecek malzemelerini internetten seçerek evimize kadar gelmesini sağlayabiliriz. İstediğimiz kıyafeti ve modeli geniş model seçimi ile internetten bakıp bedenimize göre sipariş edebiliriz. Üstelik değişim imkânı da mevcut. Firmalar bu değişim için sizden para talep etmemektedir. Eskiden Yolculuğa çıkarken tüm otobüs firmalarını arayıp gideceğimiz yeri söyler ve ne kadar olduğunu sorardık. Artık tüm otobüs seferleri tüm ayrıntıları ile birlikte fiyatlarıyla internetten bulup bileti satın alabiliriz.

İnternetten Kredi Kartı İle Alış Veriş Yaparken Öncelikli Olarak Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • Öncelikle alış veriş yapacağımız sitenin bilinen ve kurumsal bir firma olmasına dikkat etmeliyiz.
  • Alış veriş yapacağımız web sayfasının güvenlikli olmasına dikkat etmeliyiz. Daha ayrıntılı açıklarsak; alış veriş yapacağımız sitenin HTTPS:// ile başlaması gerekir. Burada dikkat etmemiz gereken nokta S harfidir. Eğer web sitesi https:// ile başlıyorsa bu siteden kolaylıkla alışveriş yapabilirsiniz. S harfi İngilizce security yani güvenlik anlamına gelmektedir. Web sitesi eğer s harfini kullanıyorsa bu site kırılamaz güvenlik şifrelemesi ile oluşturulmuş ve uluslararası güvenlik sertifikası veren şirketlerin koruması ve güvencesi altında olması anlamına gelmektedir.
  • Alış veriş yapacağınız e-ticaret web sitesinin kurumsal bilgilerinin iletişim yada hakkında bölümünde tam anlamıyla doğru ve net bilgilerin verilip verilmediğini dikkat edelim. Peki bu ne demek? E-ticaret sitesi tüm kurumsal bilgileri, kısaca firma adı, adresi, irtibat numarası, vergi numarası gibi bilgileri verdiyse bu firma kendine güveniyordur. Herhangi bir sorun halinde muhattap bulabileceğin firma ile sorunlarınızı kolaylıkla çözebilirsiniz. Bu bilgiler ışığında gerektiğinde tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz.
  • Kendinizi garantiye almak istiyorsanız firmanın e-ticaret web sayfasındaki bilgileri kullanarak ister telefon ile arayabilirsiniz isterseniz internetten firma hakkında araştırma yapabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ