Güncel Finans ve Haberler

İnternetten Sabıka Kaydı Nasıl Alınır?

Bu yazımızda hemen hemen her kurumda ihtiyacımız olan sabıka kaydını e-devlet üzerinden almayı göstereceğiz. Sabıka kaydını almak için Adliyelere yada Valilik Kaymakamlık birimlerine başvurabiliriz. Ancak bu işlem hem zaman kaybı hem para kaybı. Günümüzde ilerleyen teknoloji ile artık işlerimizi kolaylıkla halledebiliriz. Artık resmi olarak hemen hemen her evrağı e-devlet üzerinden alma şansına sahibiz. Tek ihtiyacımız olan ise PTT aracığı ile kendi adımıza kayıtlı resmi e-devlet şifresini almamız yeterlidir. Bu işlem için PTT’den 2 TL karşılığında ve tek seferlik ödeme yapmamız yeterlidir.

E-Devletten Sabıka Kaydı Nasıl Alınır?

1: Öncelikle PTT iş yerinden e-devlet şifresini almamız gereklidir.

2-https://giris.turkiye.gov.tr/ adresini girmemiz gereklidir. Uzun uzun yazmak yerine google arama motoruna e-devlet yazarak aratmanız halinde ilk sırada bu linki görebilirsiniz. Tek dikkat etmeniz nokta gov.tr uzantıdır. Gov.tr uzantısı sadece devletin resmi internet sitelerine mahsustur.

3- Karşınıza bu şekilde bir sayfa çıkacak. Buraya nüfus cüzdanınızda yazılı olan TC kimlik numaranızı ve şifrenizi girerek sisteme giriş yap seçeneğini tıklayınız.


4- Doğru bir şekilde giriş yaptıktan sonra karşınıza menülerin bulunduğu sayfa gelecektir. Buradan e-hizmetler yazılı yeri tıklayınız ve ilerleyiniz.

 

5-  E-hizmetler seçeneğini tıkladıktan sonra elektronik ortamda hizmet veren tüm kurumlara ait sayfaların olduğu yer gelecektir. Sabıka kaydı için Adalet yazan yeri tıklamanız gerekmektedir.

 

6-Adalet Bakanlığı internet ortamında 4 adet hizmette bulunmaktadır. Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü Hizmetleri altındaki Adli Sicil Kaydı Sorgulama yazan yeri tıklayınız.

 

7- Daha sonra karşımıza alacağımız sabıka kaydına ait uyarı yazısı gelecektir. Burada sabıka kaydının yasal gerekliliği ve nasıl kullanılacağı hakkında bilgi yazısı gelecektir. Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum kısmının başındaki kutucuğu tıklayarak devam et demeniz gereklidir. Buradaki okudum denilen kısım sadece bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir.

8-  Aşağıda bulunan ekran artık sabıka kaydı için gerekli bilgileri doldurma kısmıdır. Burada doldurduğunuz bilgiler alacağınız sabıka kaydı formuna işlenerek uygun hale getirme işlemidir.

8-1 Kurum türü: Burada önemli olan sizden sabıka kaydını neresi istedi. 3 seçenek bulunmaktadır. Resmi, Özel, Yabancı Ülke. Eğer devlet kurumuna verecekseniz Resmi’yi seçmeniz gerekmektedir. Özel sektörde iş başvurusu veya başka bir neden ile istendi ise Özel’i seçmeniz gerekmektedir.

8-2 Belgenin Neden Verileceği: Kurum türünü seçtikten sonra bu seçenek aktif hale gelecektir.

Kurum türünde Resmi’yi seçti iseniz Silah Ruhsatı, Devlet Memuriyeti ve Diğer seçeneği gelecektir.

Özel kısmını seçti iseniz Dernek Üyeliği, Ehliyet, İhale,İş yeri Açma, Konsolosluk, Okul Kaydı, Özel İş İşçi, Siyasi Parti Üyeliği, Ticaret Sicili, Ulaştırma Bakanlığı, Yapı denetim, Yurt Kaydı seçenekleri gelecektir. Sabıka kaydı diğer adı ile adli sicil belgesini hangi kurum ve hangi amaç ile istendi ise size uygun seçeneği seçiniz.

8-3 Belgenin Nereye Verileceği: Sabıka Kaydını nereye verecekseniz oranın ismini yazınız. Örnek aaaa Turizm, AAA otel, AAA inşaat vb.

Tüm bu bilgileri doldurduktan sonra Sorgula kısmını tıklayınız.

9-Bir önceki seçenekteki tüm bilgileri doğru bir şekilde doldurduktan sonra artık sabıka kaydınız oluşturulmuştur ve aşağıdaki gibi ekran gelecektir. Adli Sicil Kaydınızı yada Sabıka Kaydınızı artık hazırladınız. Yapmanız gereken Dosyayı indir demek ve sabıka kaydınızın çıktısını almanız yeterlidir.

Kimi kurumlar ısrarla ıslak imzalı ve mühürlü sabıka kaydı talep etmektedir. Böyle bir hakları yok. Dikkat ederseniz internetten almış olduğunuz sabıka kaydınız alt kısmında evrağın resmi olduğunu belirten barkod ve kod bulunmaktadır. Bu yüzden Adliye, Kaymakamlık ve Valiliğe gitmeden e-devlet üzerinden almış olduğunuz sabıka kaydı geçerlidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ