Güncel Finans ve Haberler

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

Günümüzde özel sektörde çalışan kayıtlı yaklaşık 6.5 milyon insanımız bulunmaktadır. Maalesef bu çalışanların herhangi bir iş garantisi bulunmamaktadır. Ekonomik şartlar, krizler, Pazar kaybı vb. nedenlerle şirketler maalesef işçi çıkarımına gitmektedir. Peki işten çıkarıldıktan sonra neler yapmamız gerektiği hakkında bilgimiz var mı?

Çoğumuz kulaktan duyma bilgilere sahip. İşten çıkarıldıktan sonra işsizlik maaşına başvurmak için nereye gidilmesi ya da hangi şartlara sahip olması gerektiğini bilmiyoruz.

İşsizlik maaşı çalışırken aldığımız maaş ve prime göre ödeme yapılmaktadır. Sigorta gün sayısına göre 180 günden 300 güne kadar maaş alma imkânı bulunmaktadır.

Peki, İşsizlik maaşı almak için hangi şartlara sahip olmamız gerekir?

1: Öncelikle işten kendi rızamızla çıkmamamız gerekmektedir. Herhangi bir sağlık sorunu dışında çalıştığımız işten istifa etmemiz işsizlik maaşını almamızı engeller

2: Son 120 gün aynı şirkette çalışıyor olmak ve toplamda son 3 yıl içerisinde 600 iş günü sigorta primimizin yatması gerekiyor.

Eğer bu şartları taşıyorsak ne yapmamız gerekiyor?

İlk olarak işten çıkarıldığımızdan itibaren 30 iş günü içerisinde İŞKUR’a müracaat etmemiz gerekiyor. Eğer E-Devlet kullanıcısıysanız da İŞKUR’a gitmeden de internet ortamında yapmış olduğunuz başvuru geçerli sayılmaktadır. Ancak dikkat etmemiz nokta işten çıkarıldığımız günden itibaren 30 gün içerisinde başvuru yapmamız şart. Şayet 30 günlük süre geçerse başvurumuz geçerli sayılmamakta ve işsizlik maaşından faydalanamayız.

İŞKUR’ başvuru için gerekli belgeler Nelerdir?

İşkur’a işsizlik maaşı için başvuru için istenilen bazı belgeler vardır. Bunları hazırlayarak gitmek size zaman kazandırır.

1: İş yerinden alınan ayrılma bildirgesi

2: Kimlik Fotokopisi

İşsizlik Maaşı Ne Kadar ve Hangi Haklara Sahibim?

İşsizlik maaşı kişiye göre değişmektedir. Yani çalışırken ödemiş olduğumuz prim üzerinden hesaplanmaktadır. Maalesef almış olduğumuz maaş ne kadar yüksek olursa olsun alabileceğimiz maksimum tutar güncel asgari maaşın yüzde 40’ını geçemiyor.2017 yılında  en az verilen işsizlik maaşı 711 TL En yüksek İşsizlik maaşı ise 1422 TL

İşsizlik maaşının bizler için en büyük faydası ise sigorta primimizin yatmasıdır. Herhangi bir hastalık anında sigortamız sayesinde ücret ödemeden hem kendimiz hem de ailemiz tedavi olabilmektedir. Ancak mutlaka SGK’ya giderek bildirmemiz gerekmektedir.

Ne Kadar Süre İşsizlik Maaşından Faydalanabilirim?

İşsizlik maaşı tekrar sigortalı iş buluncaya kadar 300 güne kadar ödeme yapmaktadır. Ancak İşkur tarafından kendimize iş bulunduğu ya da mesleki kurs ve eğitim seminerlerine çağırdığında mazeretsiz olarak reddedersek işsizlik maaşımız kesilir. Olurda sigortasız bir işte çalışır ve bu durum İŞKUR tarafından tespit edilirse maalesef aldığımız işsizlik maaşı fazlasıyla bizden geri alınır. Bunu da unutmamak gerekir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ