Güncel Finans ve Haberler

Kaliforniya Solucanı ile Ayda 10 Bin TL Kazanç

Tarım sektöründe her bitkinin ihtiyacıdır gübre. Çoğumuz gübre olarak hayvan gübresi kullanırız. Ancak son zamanlarda çiftçilerin verimi arttırmak için buldukları yeni bir gübre bulunmaktadır. Kırmızı Kaliforniya solucanı. Kalifornia solucanı çok hızlı bir şekilde ürediğinden her ay solucan miktarınıza göre kazancınızı katlayabilirsiniz. Kaliforniya solucanının gübresinin elinizde kalması gibi bir derdiniz de yok. Bu gübrenin alıcısı çok fazla. Bunun sebebi ise gübrenin oldukça kaliteli olmasıdır. 1 kilo katı Kaliforniya solucanının gübresi fiyatı ise 1 liradan 4 liraya kadar çıkabiliyor. Ayrıca üretimi ve maliyeti oldukça ucuzdur. Yem için ise artık malzemeleri kullanmanız yeterlidir.

Kaliforniya Solucanı Üretim Tesisi Nasıl Kurulur?

Öncelikle Kapalı Bir Alana İhtiyacınız var.

Solucan yetiştirebilmeniz için güneş ışığını doğrudan almayacak bir alana ihtiyacınız var. Mutlaka sıcağa ve soğuğa karşı korunaklı bir yerde muhafaza etmeniz gerekmektedir. Alan olarak ise 1 metre kare alana 10 bin ile 30 bin arasında solucan yetiştirebilirsiniz.

Üretim Havuzunuzun Yerden Yüksekte Olması Gereklidir.

Üretim havuzunuz mutlaka yerden yüksekte olması gerekmektedir. Genellikle tahta yada plastik su tankeri tarzında havuzlar tercih edilmelidir. Yaklaşık 1 metre kare olan bu havuzlar Kaliforniya solucanı beslemek için ideal alanlardır.

Kaliforniya Solucanı Ne Kadar Hızla Üremektedir?

Bu solucan cinsi çok hızlı üremektedir. Örneğin 10 bin adet Kaliforniya solucanı ile başlarsanız yıl sonunda 160 bin adet solucana sahip olabilirsiniz.

Kaliforniya Solucanı ile Ne Kadar Gübre Elde Edebilirim?

100 Bin adet Kaliforniya Solucanı 1 ayda ortalama 1800 kilo gübre üretir. Bu gübre oldukça nemlidir. Gübrenin yaklaşık %80 i sudur. Bu nemli gübrenin kurutulmasından sonra yaklaşık 300 kilo civarında satılmaya hazır gübre elde edebilirsiniz. 1 kilo gübrenin ortalama fiyatı ise 2-3 TL civarında olarak hesaplarsak 100.000 adet solucan ile ilk ay 600 TL ile 900 TL arasında para kazanabilirsiniz. 1 yıl sonunda solucanlarınızın üremesi ile aylık kazancınız 10 bin TL den 15 Bin TL arasında kazanca sahip olabilirsiniz.

Kaliforniya SolucanıÜretim Çiftliği Kurmak İçin Maliyet Ne Kadar?

  • Öncelikle solucan besleyebilmeniz için kapalı bir alana ihtiyacınız var. Bunun maliyeti bulunduğunuz yere göre değişmektedir
  • Öncelikle önemli olan ne kadar sayıda solucandan oluşan bir üretim tesisi kuracak olmanızdır. Örneklersek 100 bin adet solucan alacaksınız. Bu solucanlar için ortalama 10 metre karelik bir havuza ihtiyacınız var.  Piyasada 7-8 metre uzunluğunda 1,5 metre genişliğinde 60-80 cm arasında yüksekliğe sahip plastik havuzlar 1200 (bin ikiyüz) TL civarındadır
  • Kırmızı Kaliforniya solucanının fiyatı sayıya göre değişmektedir. Orta ölçekli bir üretim tesisi kurmanız için ortalama 100 bin adet solucana ihtiyacınız bulunmaktadır. 100 bin adet Kaliforniya solucanı ise piyasada 10 bin TL civarında satılmaktadır.

Eğer yer sıkıntınız yoksa orta büyüklükte 100 bin kapasiteli Kaliforniya solucanı tesisi kurmak için Üretim havuzları için 10 bin ve solucanlar için de 10 bin TL olmak üzere toplamda 20 bin TL’ye bu işletmeyi açabilirsiniz.

Kaliforniya Solucanı Nasıl Beslenir?

Bu işte asıl kazanç sağlayan materyal ise beslenme maliyetinin çok az olmasıdır. Hemen hemen tüm meyva ve sebzeler ile besleyebilirsiniz. Yaprak, ağaç, sebze, arpa, buğday, bitkisel atıklar, çay posası gibi aklınıza gelen herşey beslenme için yeterli. Kaliforniya solucanı besleyenler semt pazarlarının dağılması ile manavların atmış oldukları ürünleri toplayarak beslenme maliyetini de sıfıra indirmişlerdir. Ama asıl ve temel beslenme ürünleri ise taze hayvan tezeğidir.

Kaliforniya Solucanı Yemi Nasıl Hazırlanır.

Öncelikle yem için ana yem malzemesi yaş hayvan gübresidir. %70 oranında hayvan gübresi ve yukarıdaki her türlü meyve sebze artığını karıştırarak güneş görmeyen bir alanda 40 gün boyunca belli aralıklarda karıştırarak ve su ekleyerek bekletmeniz gerekmektedir. Daha sonra bu yemi solucanlara verebilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz nokta yaş hayvan gübresi kullanmanızdır. Hazırlamış olduğunuz karışımın toprak ve güneş ile temas etmemesi de önemli bir ayrıntı.

Kaliforniya Solucanı Hasatı Nasıl Yapılır?

En basit tarafı ise budur. Sadece delikli sepetlerin içine taze yem koyduğunuzda tüm solucanlar yüzeye çıkacaktır. Bu sayede gübreyi kolayca temin edebilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ