Güncel Finans ve Haberler

Katılım Bankacılığı Nedir?

Ülkemizde son zamanlarda çokça rastladığımız katılım bankacılığı, tam olarak bilinmemesine rağmen işlem hacmi olarak artış göstermektedir. Peki, katılım bankacılığı nedir? Katılım bankacılığı, faizsiz bankacılık kuralına göre çalışarak her türlü bankacılık faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Ayrıca, kar ve zarara katılma prensibiyle türlü mevduat ve fon toplamaktadır.

Faizsiz Bankacılık

Katılım anlamıyla anılan bankacılık türünün kar ve zarara ortak olma işlemine dayalı bir bankacılık olduğunu ifade eden sistemde tasarruf sahiplerinden toplanan fonlar, faizsiz finansman şartı dâhilinde ticaret ve sanayide değerlendirilmek üzere oluşan kar ve zararı tasarruf sahipleriyle değerlendirilmek üzere paylaşılmaktadır. TL, Dolar ve Euro türünde vadeli hesaplarda toplanan tüm fonlar bu bankacılık sisteminde bir havuzda toplanarak kurumsal veya bireysel özellikte değerlendirilmektedir.

Katılım Nedir?

Faizsizlik Prensibinin temel esas alınarak yapılan finansal işlemlerde müşterilere kar-zarar oranına göre gelir sağlamak amaçlanmaktadır. Kredi isteyenlere direkt olarak anapara ödenmezken onun yerine, leasing yani ihtiyaç duyulan malı satıcıdan peşin alarak kendisine vadeli satmak veya kiralamak ve iş sahibiyle proje bazında belli ölçülerde ortaklık oluşturma işlemiyle tabir edilmektedir.

Katılım bankalarında tüm toplanan fonların sahiplerine belli bir gelir taahhüdünde bulunulmaz ve gibi yatırılan anaparanın garantisi sözleşme maddelerine oranla aslında yoktur. Diğer bankalara göre diğer bir fark ise, katılım bankalarında nakit kredi sistemi asla olmamaktadır. Bankacılıkta ekonomik faaliyetlerin ve her türlü mal alım satımı ile faturalı olmak üzere kayıtlı işlemlerin finanse edilmesi gerçekleşmektedir.

Genellikle bu bankacılık işlemleri liberal ve muhafazakâr müşteriler tercih etmektedir. Katılım bankalarının faizsiz kazanç başlığı adı altında sundukları bu bankacılık faaliyeti belli bir müşteri portföyünün başvurduğu popüler bankacılık kanalları arasında yerini almaktadır. Ülkemizdeki başlıca katılım bankalarının yanı sıra dünya genelinde Citibank, Union Bank of Switzerland, ANZ Grindlays ve Goldman Sachs gibi isimler de bulunmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ