Güncel Finans ve Haberler

Katılım Bankası Helal mi?

Genel olarak tanımlamak istersek, katılım bankaları, İslami esaslara göre çalışan ve İslami düşünceye göre, faizin haram olması nedeniyle, faiz sisteminin işlemediği bankalardır. Katılım bankalarını diğer bankalardan ayıran birçok farklı özellik vardır. Katılım bankacılığının, çalışma esası, kar ya da zarara dayanır. Müşterilerin yatırımlarını değerlendirmek için, katılım bankasına yatırdığı para, sermayedir. Katılım bankası, müşterilerin yatırdığı para ile bazı ticari faaliyetlerde bulunur, yani müşterilerin katılım bankasına yatırdığı para, katılım bankası tarafından, ticari faaliyetlerde kullanılır.

Katılım Bankası Nedir?

Şimdi beraber Katılım Bankası Ne Demek sorusunu cevaplandıralım. Katılım bankaları, mal alım satımı gibi ticari faaliyetlerin dışında, kira geliri elde edebilir. Leasing denilen bu yöntemden doğan gelirde ortaklar arasında dağıtılır. Katılım bankası bu sistemin emek tarafıdır. Katılım bankasının yaptığı ticari faaliyetlerin sonunda oluşan kar ya da zarar, orantılı olarak tüm ortaklara dağıtılır. Katılım bankaları ile müşterileri arasında Mübadele adı verilen bir sözleşme vardır. Mübadelenin anlamı, sermaye- emek ortaklığıdır. Mübadele, İslam hukukuna dayanan bir ortaklık sözleşmesidir.

Katılım bankaları, diğer bankalar gibi kredi kullandırmazlar. Bankalardan kullanılan kredilerin otomatikman faizi ortaya çıkarmasından dolayı, kredi konusunda da diğer bankalardan farklı çalışmaktadır. Katılım bankaları, ortaklarının nakit ihtiyaçlarını, ticari faaliyet yaparken aldığı malı, ortağına vadeli olarak satarak, ortağının nakit ihtiyacını çözer. Satın alınan malın peşin alınarak, üzerine kar ilave edilerek, vadeli olarak müşteriye satılmasına, murabaha adı verilir.

Katılım bankaları, ticari faaliyette bulunmasına karşılık, genelde zarar etmezler. Çünkü katılım bankaları, yapılan karın dağıtılmasında ortaya çıkan bazı zorluklar nedeniyle, yaptığı ticari faaliyetleri mümkün olduğunca riski az işlerle yapar. Ayrıca, katılım bankasının girdiği yüzlerce iş arasından mutlaka zarar ettiği faaliyetler olacaktır. O kadar yoğun faaliyetlerin arasından, zarara uğrayan bir kaç iş, sadece karın düşmesine neden olur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ