Güncel Finans ve Haberler

Katılım Bankası Nedir?

 Katılım bankacılığı diye bir tabir artık sık sık duyuyoruz. Peki KATILIM BANKASI NEDİR? Katılım bankacılığı dediğimiz olay bir nevi faizin olmaması diye açıklayabiliriz. Faizsizlik prensiplerine göre hareket eden bu prensiplere uygun olan her türlü bankacılık faaliyetini gerçekleştireni kar ve zarar durumlarını katılma esasına göre fon toplayıp ticaret, ortaklık ve de finansal yöntemlerle belli bir süreliğine kiralık fon kullandıran bankacılık sistemine katılım bankası denir. Bankaların “katılım” sözcüğünü kullanmalarının nedeni ise yapılan bankacılık işlemlerinin kar ve zarara ve katılma prensiplerine dayalı bir bankacılık anlayışına sahip oldukları için “katılım” sözcüğünü kullanmışlardır. Bu kurumlar müşterilerinden topladıkları fonları faiz olmayacak finansman prensipleri dahilinde uluslar arası ticaret ve sanayide değerlendirip oluşan kar ve zararı müşterileri ile paylaşırlar. TL, USD, EUR gibi para birimlerinde vadeli hesaplarda toplanan fonları bireysel finansman desteği, kurumsal finansman desteği, finansal kiralama gibi birçok alanda değerlendirilip kar veya zarar ortaklığını baz alarak çalışırlar.

Katılım Bankası Nasıl?

             Daha öncede belirttiğimiz gibi katılım bankacılığın en temel prensibi Faizsizlik Prensibidir. Bu tür bankalar kredi talep eden müşterilerine direkt olarak anaparayı sunmak yerine leasing diye tabir edilen müşterinin ihtiyaç duyduğu malı satıcıdan peşin olarak alıp kredi isteyen müşterisine vadeli, kiralık, veya iş sahibiyle proje bazında anlaşmalar, ortaklıklar kurar.

               Faiz dediğimiz olay esas itibariyle herhangi bir kişi ya da kuruma verilen paranın vadesi sebebiyle fiyatı önceden belirlenmiş sabit bir miktar fazlalıkla geri dönmesinin şart kabul edilmesinden ortaya çıkar. Günümüzün klasik bankaları müşterilerinden en başta belirlenen faiz oranı karşılığında para alırlar. Bu durum katılım bankalarında ise müşterilerinden toplanan fonların belli bir gelir getireceği taahhüdünde kimse bulunamayacağı gibi yatırılan anaparanın herhangi bir garantisi de yoktur. Umarım bu yazımız KATILIM BANKASI NEDİR? Sorusuna cevap olabilmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ