Güncel Finans ve Haberler

Konut Kredisi Nasıl Alınır? Nelere Dikkat Etmeliyim?

Hepimizin aslında tek hayali vardır. Güzel bir ev bir de güzel bir araba almak. Tüm hayatımızı aslında buna endekslemişizdir. Çalışıp çabalayıp her ay düzenli olarak para biriktirmeye çalışırız. Ancak günümüz şartlarında para biriktirmek biraz zor. Hayatımızı idame ettirebilmek için mecburen bir düzenimizin olması gerekiyor. Bunun içinde eğer ev sahibi değilsek mecburen kirada oturmamız gerekiyor. Düzgün temiz ve nezih bir mahallede bulunan dairelerde kiralar ise 750-800 TL den başlamaktadır. İşte tam bu noktada bankalar devreye girmektedir. Her ay minimum 750-800 TL kira vermektense üzerine biraz daha para ekleyip kendi evimde otururum diye düşünüyoruz. Çünkü kira için verilen para boşa verilen para gibi gelmektedir. Düzenli bir gelirimiz varsa kira öder gibi ev sahibi olmak mümkün.

Ev Almak İstiyorum. Banka Ne Kadar Kredi Verir?

Öncelikle dikkat etmemiz nokta bizim ödeme gücümüzdür. Her ay ne kadar ödeme yapabilirim sorusuna cevap vermemiz lazım. Bunu düşünürken de olası çıkabilecek ekstra harcamaları dikkate almamız gerekir. Zira aylık taksitini 2 kere ödeyemediğimiz zaman banka tarafından ihtar verileceğinden evimizin icradan satılmasına kadar gidebilir bu taksiti geciktirmek

Satın almak istediğimiz evi bulduk. Mesela 100000 Yüzbin  Türk Lirası. Bankaya gittiğimizde maalesef bize tüm ihtiyacımız olan parayı vermiyor banka. Öncelikle araştırmamız gerekli. Hangi bankanın Konut Kredisi için faiz oranları ne kadar diye. En uygun oranda kredi veren bankaya giderek satın almak istediğimiz daire bilgilerini vermemiz gerekiyor. Ardından banka ekspertiz uzmanını dairemizi incelemek için gönderiyor. Ekspertiz uzmanı ise dairemiz bir fiyat biçiyor. Bu noktada ekspertizin belirleyeceği fiyat çok önemli. Çünkü banka ekspertizin belirlediği fiyatın %75 ini size kredi olarak veriyor. Ayrıca taksitleriniz bitinceye kadar da eviniz ipotek altında kalıyor.  Kalan %25 lik tutarı ise biriktirmeniz gerekmektedir.

Peşinatım Yok. Nasıl Ev Sahibi Olabilirim?

Satın alacağınız eve ekspertiz geldi ve bir fiyat belirledi. Bankada %75 ini size kredi olarak verdi. Peki %25 i ne olacak? Peşinatım yok nasıl ev alabilirim diye düşünüyor olabilirsiniz. Bu noktada tekrar banka devreye giriyor. Uzun vadede ev almak için mecburen %75 lik dilimi için Konut kredisi çekeriz. Eğer peşinatımız yoksa Banka yetkilileri bizim ödeme gücümüze göre ev için kalan %25 lik dilim içim İhtiyaç Kredisi çekmemiz için bizi yönlendiriyor. Burada dikkat etmemiz nokta aylık ödeme miktarı. Uzun vadede planladığımız aylık ödeme dışında birde ihtiyaç kredisi yükü ödememiz gerekmektedir. İhtiyaç Kredisinin vadesini uzatarak aylık ödeme miktarımızı ayarlayabiliriz.

Konut Kredisi İçin Banka Faiz Oranları Ne Kadar?

En uygun faiz oranları Konut Kredisi için Halk Bankası ve Ziraat Bankasından alabilirsiniz. Halk Bankası ve Ziraat Bankasının faiz oranlar 120 Ay için  %0,87-%0,88 civarındadır. Unutmayalım ki Vade Farkı Arttıkça ödeyeceğimiz faiz de artacaktır.

Konut Kredisi İçin Dosya Masrafı Ne Kadar?

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Kanununa göre Anaparanın Binde Beşinden daha fazla bir tutarda banka dosya masrafı alamaz denmektedir. Yani 100,000 TL bankadan kredi çekildiğinde dosya masrafı için en fazla 500,00 TL alabilir. Eğer binde beş oranından daha fazla kesinti yapıldıysa bağlı olduğumuz il veya ilçede ki tüketici hakem heyetine başvurmamız gerekmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ