Güncel Finans ve Haberler

Konut Kredisi Ödeyemedim. Ne Yapmalıyım?

Günümüzde hepimizin tek bir hayali var. Bir evim olsun. Ancak bu, o kadar da kolay olmuyor. Ücra bir yerde bulunan bir evin fiyatı bile 100,000 bin TL fiyatlardan başlıyor. Orta düzeyde para kazanan bir insanın bu kadar para biriktirmesi elbette kolay değil. Ev sahibi olmayınca kira bedeli vermek zorunda kalıyoruz. Her ay kira parası vermek de bizler için boşa harcanan para gibi geliyor. Bu yüzden hepimiz ev yada araç alacağımız zaman bankalara gidiyoruz. Bankalarla vade oranına göre belli faiz karşılığında istediğimiz miktarı alıyoruz. Ancak bir sorun var. Taksitler bitinceye kadar satın aldığımız ev aslında bizim olmuyor. Mecburen borç bitinceye kadar bankanın ipotek altınla kalıyor. Banka faiz karının yanı sıra taksitleri ödeyememeye karşı bir nevi kendini garantiye alıyor.

Konut Kredisinin Taksitini Geciktirirsem Ne Olur?

Ödeme yapmadığınız taksitten itibaren 5 iş günü içerisinde banka size posta yolu ile iadeli taahhütlü bildirimde bulunması gerekir. Eğer 2 taksiti art arda ödemezseniz banka sizden borcun tamamını ödemenizi isteyebilir. Son verilen ihtardan sonra Bankanın size borcu kapatmanız için 1 ay süre vermek zorunda olduğunu bilmenizde fayda var.

Banka Borcun Tamamını Kapatmam İçin İhtar Gönderdi.

Eğer banka size borcunuzun tamamını ödemeniz aksi takdirde evi icradan satacağına dair ihtar verdiyse yapmanız gereken tek yol var. Banka ile anlaşmak. Bankanın evinizi icradan satması aslında banka için uzun bir iş yükü demek. Bu da bankanın işine gelmemektedir. Bu yüzden sizinle anlaşma yoluna gidecektir.

Ödenemeyen Taksitler için Banka ile Görüşmek

Banka taksitlerini ödeyemeyecek duruma gelmeniz halinde en kısa sürede banka ile görüşmeye gitmeniz gerekmektedir. Banka size vadenizi uzatarak borcunuzu yapılandırmayı teklif edecektir. Vade sayısı ve aylık ödeme miktarı artmasının yanı sıra size ekstra faiz ödemesine neden olacaktır. Bunu da göz önüne almak zorundasınız. Ödeme planınızı ise mutlaka iyi gözden geçirin. Şayet tekrar taksitleri ödemekte sıkıntı yaşarsanız fazladan faiz ve yapılandırma masrafları ödemiş olursunuz.

Borcu Ödeyemedim. Ev İcradan Satılacak

Eğer konut kredisini ödeyecek gücünüz yoksa banka ile karşılıklar kararnamesi gereğince tüm ödemiş olduğunuz borçlar hesaplanarak ekspertizin belirlemiş olduğu fiyat üzerinden eviniz satılığa çıkacaktır. İcra işleminden 10 gün önce banka belirlemiş olduğu raiş bedeli size bildirmek zorunda. Eğer ederinden daha az bir fiyat belirlendi ise itiraz etme hakkınız bulunmaktadır  Hesaplanan tüm ödemeleriniz ve masraflar düşüldükten sonra kalan para tarafınıza iade edilecektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ