Güncel Finans ve Haberler

Kooperatiften Çiftçiye Dev Destek.Faizsiz Kredi!!!

Tarım Kredi Kooperatifinden Düşük Faizli Kredi

Tarım Kredi Kooperatifi 1863 yılından günümüze kadar tarımsal üretim yapan çiftçilerimize destek olmaya devam etmektedir. Kısa orta ve uzun vadeli kredi veren kurum tarımsal üretimi desteklemek için her yıl yeni fırsatlar sunmaktadır. Tarım Kredi Kooperatifine bağlı 16 adet bölge müdürlüğü ve 1800 adet bürosuyla hizmet vermektedir.

Tarım Kredi Kooperatiflerinden Nasıl Kredi Kullanabilirim?

Tarım Kredi Kooperatifinden kredi kullanabilmek için öncelikle kooperatife üye olmanız gerekmektedir.  Kooperatife üye olmak için ise tarım ile uğraşmanız ve bunu belgelendirmeniz gerekmektedir. Bireysel ya da ortak bir tarımsal işletmede kaydınız olması gereklidir.

Tarım Kredi Kooperatifinden Kaç Yıl Geri Ödemeli Kredi Çekebilirim?

Eğer kooperatif üyesi iseniz ve en az 1 yıldır tarım ile uğraşıyorsanız 3 yıla kadar düşük faizli kredi kullanabilirsiniz. Her ne kadar bankalar çiftçileri desteklemek için kredi verse de faizleri bir hayli yüksektir. Bu yüzden çiftçilerin tarım kredi kooperatifinden kredi çekmeleri çok daha mantıklıdır.

Tarım Kredi Kooperatifi Ne Kadar Kredi Veriyor?

Tarım Kredi Kooperatifinden kredi kullanmak istiyorsanız öncelikle bir yatırım projesine ihtiyacınız bulunmaktadır. Krediyi hangi amaçla kullanacağınız, ne şekilde ve ne kadar kar edeceğinizin fizibilitesini çıkarmanız gerekmektedir. Yatırımınızın büyüklüğüne kadar 500.000 TL ye kadar kredi kullanma imkânınız mevcuttur.

Kooperatiften Kredi Çekerken İpotek Gerekiyor mu?

Her ne kadar Tarım Kredi Kooperatifi düşük faizli hatta yer yer faizsiz kredi verse de bunun karşılığında sizden teminat istemektedir. Çekmek istediğiniz kredi miktarına göre en az iki kişinin kefilliğine ihtiyaç duyulmaktadır. Eğer kredi kullanacağınız miktar limitlerin üzerinde ise taşınmaz olarak ev, tarla, traktör vb mallarınızı ipotek olarak göstermeniz gerekmektedir.

Kooperatiften Çektiğim Krediyi Nasıl Ödeyebilirim?

Öncelikle kredi için başvuru yaptığınız projenin onaylanması gerekmektedir. Daha sonra üretim yapacağınız ve ürün alabileceğiniz zamana göre yönetim kurulunca vade sayısı ve vade zamanı belirlenir.  Vade tarihinizin son gününe kadar sizden herhangi bir para talep edilmez. Yatırım için kullanacağınız kredinin geri ödemesi size kalmış. İster her ay ödeyin isterseniz 3 eşit taksitte ödeyin. Kredi kullanırken tek dikkat etmeniz nokta vade tarihinin 3 yıl ile sınırlı olmasıdır.

Krediyi Erken Kaparsam Ceza Alırmıyım?

Krediyi erken ya da peşin ödeme yapmak isterseniz ödeme tarihine kadar hesaplanan faiz oranı kadar sizden ekstra para talep edilir. Ancak bankalardaki gibi ipotek fek ücreti ya da erken kapa cezası gibi fazladan ücretler sizden talep edilmez.

Tarım Kredi Kooperatifini Faiz Oranları Nelerdir?

Eğer daha önceden tarım kredi kooperatifinden kredi çekti iseniz ve geri ödemesinde herhangi bir aksaklığa yer vermedi iseniz kredi kullanabilirsiniz.  ÇKS çiftçi kayıt sistemine kayıtlı değilseniz ve kooperatif tarafından kara listeye alınmadı iseniz %10 faiz oranında kredi kullanabilirsiniz.

Kooperatif Ne Tür Krediler Vermektedir?

Kooperatif çiftçilerimize olarak 6 alanda kredi verilmektedir.

İşletme Kredisi: 1 Yıla kadar vade ile verilen kredidir.  Ayni Kredi adı altında her türlü gübre, yem, zirai ilaç, fide tohum alımı, mazot, yakacak gibi temel ihtiyaç maddelerine 50.000 TL ye kadar kredi verilmektedir. Eğer Hayvancılık alanında kredi kullanacaksanız 18 aya kadar vade ile kredi verilmektedir.

Hayvancılık Yatırım Kredisi: Her türlü büyükbaş, küçükbaş, kanatlı hayvan, ipekböceği, arıcılık yapmak istiyorsanız 4 yıla kadar bu krediyi kullanabilirsiniz. Vade sayısının uzun olmasının sebebi çiftçinin kar elde etmeden geri ödeme yaparak zorlanmaması amaçlanmaktadır.  Hayvancılık hibe yardımı 100.000 TL ye kadar çıkmaktadır.

Makine Alımı Kredisi: Her türlü tarımsal faaliyette kullanabileceğiniz biçer döver, traktör, pulluk vb makine alımlarınızda 4 yıla kadar 100.000 TL ye kadar kredi verilmektedir. Ayrıca kamyon, süt sağım ve soğutma makinaları, yem karma ve silaj makinaları, gübre ve ilaçlama makinaları, çapa makinaları gibi ürünler için de 4 yıla kadar vadeli kredi kullanabilirsiniz.

Tarım Kredi Kooperatifi Faizsiz Kredi

Eğer faizsiz kredi kullanmak istiyorsanız öncelikle desteklenen projeler için talepte bulunmalısınız. Genç Çiftçi Projesi, TKDK: Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından Avrupa birliği destekli projeler için faizsiz kredi kullanabilirsiniz. Faizsiz kredi kullanabilmek için ön görülen şartlarda başvuru yapabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ismail karatas dedi ki:

    Ben hayvancilik kredisi almak istiyorum

BİR YORUM YAZ