Güncel Finans ve Haberler

Kpss’den Kaç Puan Alırsam Memur Olabilirim?

Kısa adı ÖSYM Olan Ölçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından mezun olunan öğretim derecesine kamuya memur alabilmek için KPSS adı altında sınav düzenlenmektedir. 3 farklı alanda Kpss sınavı yapılmaktadır. Lise Mezunu için Orta Öğretim Kpss, 2 senelik üniversite mezunları için Ön lisans Kpss ve 4 yıllık üniversite mezunları için ise Lisans Kpss sınavı yapılmaktadır. Lise Kpss Sınavı genellikle sonbahar aylarında yapılmaktadır. Lise Kpss Sınav Sonucu ise yaklaşık 1 ay sonra açıklanmaktadır.

Her sene Kpss Sınavı Var mı?

Her sene Kpss sınavı var gibi görünse de aslında mezun olunana

bölüme göre Kpss sınavı yapılmaktadır. A gurubu  Kpss ve öğretmenler için her sene Kpss sınavı düzenlenmektedir. Ancak lisans, ön lisans ve orta öğretim mezunları için çift yıllarda almış oldukları puan geçerlidir. Daha ayrıntılı olarak açıklarsak lisans, ön lisans ve orta öğretim mezunları için 2018 yılında KPSS sınavı düzenlenmiş olup bir sonraki sınav 2020 yılında yapılacaktır.

Öğretmenlik İçin KPSS Sınavı Nedir?

Öğretmenlik ile ilgili bölümlerden mezun olanlar için her sene düzenlenen Kpss sınavı 2 bölümden oluşmaktadır. Cumartesi günü sabah oturumunda genel kültür ve genel yetenek alanında sınava giren adaylar cumartesi günü öğleden sonra ise eğitim bilimlerinden sınava girmektedir. Kpss Sınavını takip eden bir sonraki haftada ise mezun oldukları bölüm ile ilgili alan sınavına gireceklerdir.

A grubu KPSS sınavı Nedir?

A grubu Kpss sınavı ise genellikle uzmanlık gerektiren bölüm mezunları için yapılan bir sınavdır. Bu sınava giren adaylar Uzmanlık, Müfettişlik, Mülki İdare Amir ( Kaymakam ) olmak için ter dökmektedir. Kaymakam nasıl olunur ya da Vali Nasıl olunur sorunuzun cevabı ise Kpss A gurubu sınavına girmektedir. A gurubu Kpss sınav konuları ise; işletme İktisat, Muhasebe, İstatistik, Hukuk, Kamu Yönetimi, Maliye, Uluslarası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri olmak üzere her bir bölümden 40 adet soru bulunmaktadır.

Ön Lisans Kpss Sınavı Nedir?

2 Yıllık üniversite mezunları için yapılan bu sınav konuları Lisans Kpss sınavına göre daha basit olmak ile birlikte memur olabilmek için seçeceğimiz bölüm ve sayı adeti oldukça kısıtlıdır. Lisans Kpss sınavında olduğu gibi genel Kültür ve Genel yetenek bölümlerinden oluşmaktadır.

Ön Lisans Kpss Adaylarının Atanabileceği Bölümler

Ön lisans mezunu iseniz hem genel memur (VHKİ ya da Bilgisayar İşletmeni) hem de teknik personel olarak atanmanız mümkündür. Ön lisans olarak atanabileceğiniz bölümler ise Bilgisayar Programlama (En Düşük Atanma Puanı 87), harita ve Kadastro bölümü (En Düşük Atanma Puanı 86), Elektronik Teknoloji (En Düşük Atanma Puanı 86), İnşaat Teknolojisi (En Düşük Atanma Puanı 88), Laborant ve Veteriner sağlık personeli (En Düşük Atanma Puanı 85), Adalet (En Düşük Atanma Puanı 89), Büro yönetimi (En Düşük Atanma Puanı 83), Emlak Yönetim Bölümü (En Düşük Atanma Puanı 76), Muhasebe (En Düşük Atanma Puanı 84), İşletme (En Düşük Atanma Puanı 85),İtfaiyecilik ve Sivil Savunma (En Düşük Atanma Puanı 75), Özel Güvenlik (En Düşük Atanma Puanı 82), puanı ile yerleştirme yapmıştır.

Vhki ya da Bilgisayar İşletmeni olarak memur olmak isteyen adaylar ise 3001 kodu ile tercih yapmaları gerekmekte olup en düşük taban puanı ise 91 dir.

Orta Öğretim Kpss Sınavına Kimler Başvurabilir? Lise Kpss Konuları Nelerdir?

Bu sınava Lise 2 Lise 3 ve Lise 4 sınıfta okuyan öğrenciler, 4 yıllık üniversite okuyan ancak mezun olmamış öğrenciler ve 2 senelik ön lisans mezunları ve öğrencileri başvuru yapabilir.  Lise kpss sınavında ise genel kültür ve genel yetenek olmak üzere toplamda 120 soru bulunmaktadır. 30 türkçe, 30 matematik, 30 tarih, 18 coğrafya ve 12 güncel konular olmak üzere 120 soru sorulur.

Lise Kpss Sınavı ile Memur Olabilir miyim?

Her sene  toplamda 4 sefer ÖSYM tarafından memur olunabilecek bölümler açıklanır ve atamalar yapılır. Atamalar puan sıralamasına göre yapılmaktadır. Kpss ile memur olmak için başvuruyu kaçırmayın.

Lise Kpss mi Orta Öğretim Kpss mi Daha Avantajlı?

Konu dağılımına bakılırsa lise kpss sınav konuları daha basit olmaktadır. Basit olması demek sizler için avantajlı olarak görünse de sınavın kolaylığı herkese göre basit olacaktır. Bu yüzden almış olduğunuz puan artsada başarı sıranızın değişmeyeceğini bilmeniz gerekmektedir. Ayrıca orta öğretim lise kpss sonucunda atama sayıları oldukça düşük tutulmaktadır.

Lise Kpss Puanı İle Memur Olabilir miyim?

Genel olarak Orta öğretim Kpss puanı dile devlet yardımcı hizmetli ya da teknik personel almaktadır. Atanabileceğiniz bölümleri sıralarsak Hayvan Bakıcısı, teknisyen, Soför, Hizmetli, Veteriner sağlık Teknisyeni, Vagon Teknisyeni

Lise Kpss ile Kaç Puan ile Atanabilirim Memur Olabilirim?

Maalesef orta öğretim Kpss sınavının basit olması ve daha az konuya sahip olması nedeniyle çok fazla aday başarılı olmaktadır. Atama sayısının az olması ile birlikte memur alımı için en düşük puan 89 puan civarında olmaktadır.

2018 Lise Kpss Açıklandı

07 Ekim 2018 tarihinde yapılan kpss sınavının sonuçları sitemizden yayımlanacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ