Güncel Finans ve Haberler

Kredi Çekerken Findeks Kredi Notu Ne Anlama Gelir?

Findeks kredi öğrenmek için önce www.findeks.com adresine girilmelidir. Karşınıza kredi notu öğrenme başlığı adında bir form çıkacaktır ve TC kimlik numarası ve geçerli telefon numaranızı isteyecektir. Bilgileri girdikten sonra devam butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz. Bir sonraki adımda ise karşınıza daha detaylı bilgi isteyen form çıkacaktır ve o bilgileri de eksiksiz doldurup devam butonuna tıkladığınız vakit sizin belirlediğiniz iletişim adreslerinden size en yakın süre zarfı içinde ulaşacaklardır.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu bankaların ihtiyaç kredisi, kredi kartı ve konut kredisi gibi tüm bireysel krediler ve banka hesap hareketlerinin ortak bir yerde toplanarak analizler sonucu size verilen puanlama sistemidir. Eskiden bankadan kredi ihtiyacımız olduğunda bizden kefil istenmekteydi. Artık BDDK tarafından yapılan düzenleme ile artık kredi talep eden kişiler gruplandırılmıştır. Gruplandırma şartları ise banka ile ilgili ilişkilerimize göre hesaplanmaktadır. Eğer banka ile sık sık işlem yapıyorsak, kredi kart borçlarını düzenli olarak ödüyorsak, kullanmış olduğumuz kredilerin aylık ödeme miktarı, aylık kazanmış olduğumuz net kazanç kredi notu hesaplamada başlıca kriterlerdir. Kredi notumuzun yüksek olması durumunda kredi kart limitimiz veya bankadan kullanacağımız taşıt, konut ya da ihtiyaç kredisi için kullanacağımız tutarın artması demektir. Kısacası findeks kredi notunuz ne kadar yüksekse banka için ideal müşteri profilindesinizdir.

Findeks Kredi Not Aralığı Nedir?

Findeks size kredi notunuzu bir puan olarak iletecektir. Bu not aralığı aşağıdaki gibidir.

– En riskli (1-699)

– Orta riskli (700-1099)

– Az riskli (1200-1499)

– İyi (1500-1699)

– Çok iyi (1700-1900)

Kredi Notu Neye Göre Değerlendirilir?

Kredi notu kişinin geçmişteki ödemeleri ve borçluluk oranı gibi faktörlere göre hesaplanır. Kredi kartı kullanma oranı, yani düzenli ödeyip ödemediğimiz

  • Kredi notunu %30 oranında etkilemektedir.
  • Hesabınızdaki nakit durumu %25 oranında etkilemektedir. Hesabınızda ne kadar olduğu, aylık bazda ne kadar para girişi ve çıkışı ortalaması notunuzu etkiler.
  • Kaç defa kredi çektiğiniz ve kaç adet kredi ödemeniz olması da %20 oranında etkiler.

Kredi Notu Kaç Olursa Rahat Kredi Alabilirim?

Kredi notunuz eğer 1500-1900 puan aralığındaysa eğer rahat bir şekilde kredi alırsınız ama 1200-1499 arasındaki puanı olan kişilerin alamayacağı anlamına gelmiyor.

Kredi Notu Haricinde Değerlendirilen Başka Faktör Var Mı?

Kredi notunun önemli olmasına rağmen tek değerlendirilen faktör kredi notu değildir. Kredi notunun yanı sıra şunlar göz önüne alınır.

1-) Bankalara olan toplam borcunuz aylık taksitiniz ve gelir durumunuz.

2-) Çalışma şekliniz ve çalışmakta olduğunuz kurum.

Gibi faktörlerde incelenir risk birimleri tarafından değerlendirilir ve Kredi verilip verilmeyeceğinin kararına varılır. Kredi notunuz yüksek ve kredi alamıyorsanız sebebi yukarıdaki faktörler olabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ