Güncel Finans ve Haberler

Kredi Kartı Borcundan Dolayı Haciz Geldi. Ne Yapmalıyım?

Günümüzde herkes borçlu durumda. Hepimiz günlük ihtiyaçlarımız için kredi kartı, uzun vadeli taşıt yada konut ihtiyaçlarımız için kredi kullanmaktayız. Kimi özel sektörde, kimi kamu kurumunda kimi ise ticaret ile uğraşmaktadır. Hepimiz gelirimizi ve giderimizi bilmeliyiz. Ancak borcumuzu zamanında ödeyemezsek haciz işlemi ile karşılaşmaktayız. Bu yazımızda borcumuzu ödeyemediğimizde neler ile karşılaşacağımızı bilme konusunda bilgilendirme yapmayı amaçlamaktayız. Unutmayın ki banka alacağını hiçbir şekilde peşini bırakmaz. Bu yüzden gerek kredi kullanırken gerekse kredi çekerken ödeme planımız doğru yapalım.

Kredi Borcunu Ödemek İçin Ne Kadar Sürem Var?

Eğer Kredi Kartı kullanıyorsanız ve borcunuzu son ödeme tarihinden 15 gün içerisinde ödeyemezseniz kartınıza bloke konulacaktır. Asgari ödeme tutarını ödemediğiniz süre boyunca kartınızı kullanamayacaksınız. Eğer 90 gün boyunca ödeme yapmazsanız banka size ihtar yollar ve haciz işlemi başlatılır.

Eğer taşıt, ihtiyaç yada konut kredinizi (3 aylık) 90 gün içerisinde ödemezseniz banka haciz işlemini başlatacaktır. Eğer kredinizi ödeyemezseniz mutlaka banka yetkilileri ile görüşerek yeni bir ödeme planı yapmanız gerekmektedir.  Eğer süre boyunca ödeme yapmazsanız ve icra mahkemesine düştü iseniz itiraz edip anlaşma yolunu seçiniz.

Sigortalı Çalışanın Maaşına Haciz

Eğer sigortalı çalışıyorsanız ve 90 günlük süre boyunca ödeme yapmaz ve anlaşma yoluna gitmezseniz banka yetkilileri mahkemeye başvurmaktadır. Mahkeme çalışmış olduğunuz iş yerine yazı yazmaktadır. İş veren ise bu yazıyı size tebliğ edecektir. İş veren size ait maaş bordronuzu ve maaşınızda başka bir haciz olup olmadığını eğer var ise tüm borçları ve kaçıncı sırada haciz işleminde olduğunu mahkemeye bildirmek zorundadır.  Unutmayın ki kanunen hiçbir banka yada alacaklı maaşınızın tamamına haciz koyamaz. Sadece maaşınızın 4 de 1 ine haciz uygulayabilir. Mahkeme kararı ile iş veren maaşınızın 4 de 1 oranında kesinti yaparak alacaklının hesabına otomatik yatıracaktır. Dikkat etmeniz gereken nokta maaşınız dışındaki yan gelirler ise borçluya yatırılacaktır. Fazla mesai yol yemek tazminat vb yapılacak tüm ödemeler direk borçlunun hesabına aktarılacaktır.

Eğer Sigortalı Bir İşim Yoksa Haciz İşlemi

Eğer sigortalı bir işiniz yoksa üzerinize kayıtlı taşınır yada taşınmaz mallarınız incelenir. Eğer üzerinizde ev araba tarla dükkan vb yerler varsa banka bunları icra ile satışını talep eder. Hatta size kalacak olan mirasa bile banka el koyabilir. Eğer bu şekilde bir mal varlığınız yoksa evinize icra gelecektir. Kısacası Bankadan kurtuluş yolu yoktur.

Kredi Borcumu Ödeyemedim Hapse Girermiyim?

Eğer herhangi bir işiniz yoksa veya üzerinize kayıtlı maddi değeri olan malınız yoksa hapis cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Eğer bankaya borcunuzu ödeyeceğinize dair taahhütname vermezseniz borcunuz tutarında hapis cezasına çarptırılırsınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ