Güncel Finans ve Haberler

Kredi Kartı Borcundan Nasıl Kurtulurum

Kredi Kartı Borç Faizinden Kurtulmanın Tek Yolu

Hepimizin en az 1 tane kredi kartı bulunmaktadır. Maalesef artık nakit para yerine herkes kredi kartı kullanıyor. Para vermekten daha kolay harcanan kredi kartının ay sonunda ödemesi bizi biraz zorlamaktadır. Öncelikle Kredi kartı borcunuzu ödeyemediğinizde neler ile karşılaşırım sorusuna cevap vermemiz gerekli. Her ne kadar harcarken rahat olsak da ödemediğimizde hayatımızı alt üst edebiliyor kredi kartı borcu. Bu yüzden asla kredi kartı borcunuzu ertelemeyin. Kredi kartımı ödeyemedim diye umutsuzluğa kapılmayın.

Kredi Kartı Borcunu Ödemezsem Ne Olur?

Öncelikle kredi kartı borcunuzun asgari ödeme tutarını 3 kere geç öderseniz kredi kartını kullanamazsınız. Banka tarafından kartınız geçici olarak kullanıma kapatılır.

Kredi kartı borcunuzun asgari ödeme tutarını 3 kere ödeyemezseniz kredi kartınız tamamen iptal edilir ve borcunuzu ödeyinceye kadar kredi kartı kullanamazsınız.

Kredi Kartı Borcunun Geç Ödersem Ne Kadar Faiz Öderim?

Yeni çıkan bankalar kanununa göre gecikme faiz oranları maalesef arttı. Kredi kartı borcunuzu ödemezseniz aylık %2.75 oranı ile % 2.25 oranında faiz ödemek zorunda kalırsınız. Aynı oranlar bankadan nakit avans şeklinde de para çektiğinizde de geçerlidir. Her ne kadar Özel sektördeki gibi avans olarak düşünsek de banka vermiş olduğu erken parayı nakit avans adı altında günlük faiz ile bizden geri talep etmektedir.

Kredi Kartı Borcumun Asgarisini Ödersem Faiz İşler mi?

EVET. Her ne kadar kredi kartının asgari ödeme tutarının ödendiğinde faiz işlemiyor diye bilsek de maalesef asgari ödeme tutarını ödediğimizde kalan borç için %2.25 oranında faiz işlenmektedir.

Kredi kartının asgari ödemesinin yapılması sadece kredi kartınızın kapanmamasına ve kara listeye girmemenizi sağlar. Eğer kredi kartı borcunuzu ödeyemeyecek durumda iseniz mutlaka borcun asgari ödeme tutarını ödeyim ve bir sonraki ay için kredi kartınızı kesinlikle kullanmayın. Çünkü zaten kredi kartı borcunuz beklemekte ve ödeyemediniz. Üzerine fazladan kredi kartı borcu yaparsanız kredi kartı borcunuzu ödemeniz imkansızlaşır.

Kredi Kartı Borcumu Geç Ödersem Ne Olur?

Kredi kartı borcunuzu geç ödemeniz halinde öncelikle banka için kredi notunuz düşecektir. Ayrıca ödemediğiniz her lira için faiz işleyecek ve kredi kartı borcunuz artacaktır.

Kredi Kartı Borcunu Ödeyemedim. Ne Olur?

Eğer kredi kartı borcunuzu 90 gün boyunca ödeyemezseniz banka size uyarı yapar ve size son 7 gün süre verir. Eğer bu sürede de borcu ödeyemezseniz yasal takip başlar. Kredi kartınız tamamen kullanıma kapanır ve banka size haciz işlemi başlatır. Haciz işlemi başlamadan önce size tanınan 7 günlük süre içerisinde banka ile mutlaka anlaşma yoluna başvurun. Aksi takdirde mahkeme, avukat ve icra masrafları size ekstra bir yük olacaktır.Kredi Kartını Ödeyemezseniz yapılacak işlemler ise;

Kredi Kartını Ödeyemeyip Yasal Takip’e Girerseniz Ne Olur?

  • Öncelikle Kredi kartınız iptal edilir.
  • Maaşınızın ¼ üne yani yüzde yirmi beşine haciz koyulur.
  • Eğer maaşınız yoksa üzerinize kayıtlı mal ya da mülke ipotek koyulur ve haciz edilebilir. Eğer evinize ya da arabanıza haciz konulursa değerinin %40 ına eşit düzeyde satılığa konulur. Bu yüzden mutlaka banka ile anlaşma yoluna gidin.

Kredi Kartı Borcu Yüzünden Avukat Haciz ve Mahkeme Masrafı Ne Kadar?

Bu borç toplam borcunuz ile alakalıdır. 40.000 TL ye kadar olan borcunuzun yaklaşık %12 si oranında fazladan bir borç yolu ile karşılaşırsınız. Eğer borcunuz 40.000 TL den fazla ise % 8 lere kadar düşmektedir.

Kredi Kartı Borcundan Dolayı Aileme Eşime Haciz Gelir mi?

Eğer sizin borcunuz için kefil değiller ise kesinlikle onlara haciz gelmez. Kısacası eğer çekilen krediye yada harcanan paraya ortak değiller ise kredi kartına da ortak değillerdir. Ayrıca kefil değiller ise eşinizin malına ya da maaşına da haciz gelmez.

Kredi Kartını Ödeyemediğimde Ne Kadar Faiz Öderim?

Eğer kredi kartınızı 3 ay boyunca ödeyemezseniz ve yasal takibe girdi iseniz faiz sadece ana paranız üzerinden hesaplanıyor. Örneklersek 1000 TL kredi kartı borcunuz var ve siz bunu 3 ay boyunca ödeyemediniz. Borcunuz faizleri ile birlikte 2000 TL oldu. Banka yasal takipte sadece ana borcunuz olan 1000 TL üzerinden faiz uygulayabilir. Kısacası her ay ödeyemediğiniz ana para üzerinden aylık sabit faiz oranında para ödersiniz.

Kredi Kartı Borcunun Faizinden Tamamen Kurtulmanın Tek Yolu Nedir?

Tek önemli nokta banka ile anlaşmak. Banka ile anlaşamadığınız takdirde her ay ana para üzerinden uygulanacak faiz oranı ile borcunuz artacaktır. Unutmayın banka her türlü o borcu sizden temin edecektir. Herhangi bir zaman aşımı söz konusu değildir.

Banka ile anlaşmanın en önemli yolu borcunuzu yapılandırmaktır. Banka sizin o ana kadar olan borcunuzu hesaplar ve takside böler. O tarihten sonra artık faiz ödemezsiniz. Kredi kartı faizinden kurtulmanın tek yolu budur. İkinci bir yol ise tüketici kredisi çekerek borcunuzu kapatmaktır. Unutmayın ki banka ile görüşerek ödeyeceğiniz faiz oranınıda düşürebilirsiniz. Örnek ile açıklarsak 1000 TL olan borcunuz faizi ile birlikte 3000 TL oldu. Banka ile görüşerek 2000 TL ödeme imkânınız mevcuttur.

Kredi Kartı Borcunu Ödedikten Sonra Kredi Kartım Açılır mı?

Kredi kartını kapatmak ya da açmak bankanın inisiyatifindedir. Kaldı ki eğer borcunuzu öderseniz banka için bir sorun kalmayacaktır. Ancak banka kredi kartı limitinizi düşürebilir. Ancak borçtan kurtulmanın en kısa yolu tüketici kredisine başvurmaktır.

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ