Güncel Finans ve Haberler

Kredi Kartı Hiç Kullanılmazsa Ne Olur?

Kullanılmayan Kredi Kartına Borç Çıkar mı?

Günlük hayatta artık hemen hemen herkes kredi kartı ile alış veriş yapmaktadır. Bir kişinin birden fazla kredi kartı vardır. Birden fazla kredi kartının olmasının sebebi artık ihtiyaç olmaktadır. Son çıkan kanuna göre maaşının en fazla 10 katı kadar limitli kredi kartı alınabilmektedir. Birden fazla kredi kartınız varsa limitlerinin toplamı maaşınızın ya da gelirinizin 10 katından fazla olamaz.

Ancak asıl problem kullanmadığımız kredi kartlarında. Hemen hemen her yerde size kredi kartı vermek isteyen kişiler karşınıza çıkmaktadır. Genellikle bu kişilere verilen aylık kredi kartı satma limitinden dolayı hemen hemen herkese kredi kartı satmak için farklı şeyler söylenmektedir. Kullanıma açmadığım kredi kartından aidat alınır mı? Kullanmadığım kredi kartına borç çıkar mı? Kullanmadığım kredi kartından masraf alınır mı sorularına cevap arayacağız.

Kullanmadığım Kredi Kartlarından Hesap İşletim Ücreti Alınır mı?

Genellikle kapı kapı gezen banka çalışanları sizlere ısrarla kredi kartı almanız için sizden form doldurmanızı ister. Ya da herhangi bir bankadan kredi çektiğinizde bankanın şartlarından bir tanesi de kredi kartı almanız olabilir. Özetle açıklarsak eğer kredi kartı almaya mecbur bırakıldı ve kredi kartı sözleşmesini imzalarsanız ne yapmanız gerekli?

Öncelikle kredi kartı başvurusu yaptıktan sonra mutlaka size bankadan bilgilendirme mesajı gelecektir. En kısa zamanda kredi kartınız size teslim edilecektir diye. Eğer istemeden ve kredi kartı kullanmak istemiyorsanız öncelikle kuryeden gelen kredi kartınızı kabul etmemenizi öneririz. Bu sayede kredi kartına başvuru yapsanız bile size teslim edilmediğinden hesabınız aktif hale getirilmeyecektir. İkinci bir yol ise hiçbir şekilde şifreli giriş yapmamanızdır. Kredi kartlarında güvenlik amaçlı kredi kartı kullanımı için bankanın müşteri hizmetleri ile görüşmeniz gerekmektedir. Müşteri hizmetleri sizi ararsa da kredi kartını kullanmak istemediğinizi ve kapatılmasını talep etmeniz gerekmektedir.

Kullanılmayan Kredi Kartından Masraf Alınır mı?

1 Eylül 2013 yılında BDDK Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunca artık bankanın kesmiş olduğu masrafla belirlendi. Artık eğer kredi kartınız var, kredi kartı aktif ancak kullanmıyorsanız 180 gün içerisinde herhangi bir mali hareketin olmadığı takdirde kredi kartınız otomatik olarak kapanır. Ayrıca 180 gün boyunca hiçbir şekilde kullanılmayan kredi kartlarından hesap işletim ücreti alınmayacaktır. Ancak 30 gün önceden bankanın müşteriye bilgi vermesi gerekmektedir. Bankanın hesabınızı kapatacağına dair sizi bilgilendirmesinden sonra eğer hesabınızın kapatılmasına onay vermemeniz halinde banka sizden kredi kartı için hesap işletim ücreti isteyebilir.

Ancak önemle belirtmek isteriz ki kredi kartını kullanmıyorum iptal olur diye düşünmeyin. 180 boyunca hesabınızı kullanmazsanız pasife alınır ancak sizin onayınız olmadan kredi kartınız otomatik olarak kapanmaz. Mutlaka kullanmadığınız kredi kartını iptal ettirin. Aksi takdirde bankadan tarafınıza borç ve icra takibi başlatılır. Kredi Kartı Borçları Artabilir. Ödemek İçin Neler yapabilirsiniz?

Ayrıca 2001-2014 yılları arasında banka müşterilerinin hesaplarında unuttukları yaklaşık 3 katrilyon para  TMSF ye devredildi. Bu sebeple zamanasimi org sitesinden hesabınızda kalan ve unuttuğunuz paraları sorgulayabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ