Güncel Finans ve Haberler

Kredi Kartım Kayboldu, Çalındı Ne Yapmalıyım?

Kredi kartı, bankalar veya kimi kuruluşlar tarafından verilen, belirli limitleri olan, kişinin belirlediği bir şifre ile çalışan bir çeşit ödeme ve borçlanma aracıdır. Tek seferde veya taksitli alışveriş imkanı sağlar. İnternet alışverişlerinde de rahatlıkla kullanılmaktadır.

Para Taşımaktan Kurtulun

Kredi kartı, doğru kullanıldığında oldukça yararlı bir karttır. Kullanımı kolay olduğu için herkes tarafından kullanılabilir. Kartın avantajlarından faydalanabilir, limitinize uygun bir şekilde harcamalarda kullanabilirsiniz.

POS cihazının olduğu her yerde kullanma imkanı olduğundan üzerinizde para taşımak zorunda kalmazsınız. 1000 TL’yi cebinizde kağıt halinde bulundurmaktansa, bir kartın içerisinde güvenli bir şekilde tutabilirsiniz. Böylece parayı kaybetmek, düşürmek gibi sorunlar ile karşılaşmaz, üzerinizde nakit olmadığı zamanlarda dahi kart ile satın alma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Kartının Kaybolma Durumu

Cepte rahatlıkla taşınabilen bir özelliğe sahip olan kredi kartları, çoğu zaman bu özelliğinden dolayı birtakım sorunlar çıkarmaktadır. Bu sorunların en başında kartı kaybetmek gelir. Kredi kartınızı kaybetmeniz durumunda hemen ilgili bankanın müşteri hizmetleri ile iletişime geçmelisiniz. Kartın kaybolma durumu, çalınma ihtimalini güçlendirir.

Kartın Çalınma Durumu

Kredi kartı, her ne kadar güvenli bir kart olsa da kartın kaybolması durumunda ortaya çıkan en kötü sonuç kartın çalınmasıdır. Kartın kaybolması durumunda olduğu gibi çalınma durumunda da müşteri hizmetleri ile iletişime geçmelisiniz. Kartın çalındığına dair şüpheleriniz ve düşünceleriniz olduğunu belirterek kartı iptal ettirerek, en yakın karakola ihbarda bulunmalısınız.

Karttan eğer harcama yapılmışsa, harcamaya itiraz etmelisiniz. Fakat şifrenizi kullanarak yapılan harcamalarda banka, sorumluluğun size ait olduğunu belirterek ödeme yapmayı reddedebilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için kartınızın şifresine tahmin etmesi zor bir şifre koymalısınız. Koyduğunuz şifreyi de kimseyle paylaşmamalı, hiçbir yere not etmemelisiniz.

Kredi Kartınız Hayati Önem Taşımaktadır.

Her ne kadar güvenilir sitelerde 3d Security sistemi olsada bazı harcamalarda bu işlem gerekmemektedir. 3D security sistem kişinin alışveriş anında cep telefonuna gelen doğrulama kodunu girerek işlemi onaylamasıdır. Ancak sadece kredi kartı numarası son kullanma tarihi isim soy isim ve kartın arka yüzünde bulunan 3 haneli kod ile harcama yapılabilmektedir. O yüzden kartınızı kaybettiğinizi düşünmeniz halinde bile hemen bankanızın müşteri hizmetlerini arayıp kartınızı iptal ettirin. Kayıp çalıntı bildirimlerinde müşteri hizmetlerine bağlanmanız uzun sürmüyor. Müsteri hizmetleri yetkilileri kartınızla yapılan son işlemlere ait size bilgi vermektedir. haberiniz olmadan yapılan harcama var ise bu harcamayı durdurabilmekte ve sizin daha fazla zarar etmenize izin vermemektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ