Güncel Finans ve Haberler

Kredi Kartımın Borcunu Ödeyemedim. Ne Yapmalıyım?

Bu günlerde kredi kartı sahip olmayan yoktur aramızda. Hatta bazılarımızın birden çok kredi kartımız var. Maalesef hayat şartları çok pahalı. Alış veriş, gıda, kira, okul masrafları, giyim derken aldığımız maaş çoğu zaman yetmiyor. Hayliyle durum böyle olunca mecburen kredi kartlarına yöneliyoruz. Bu da önümüzdeki ayın maaşından harcama yapmamız anlamına geliyor. Bu masraflar arttıkça her geçen gün kredi kartı borcumuz artarak birikmekte ve artık ödeyenemecek duruma geliriz. Artık son noktaya geldiğimizde ise mecburen kredi kullanmak zorunda kalmaktayız.

Peki çözüm kredi kartı kullanmamak mı? Tabiki de hayır.  Aslında yapmamız gereken en önemli kural bilinçli olarak harcama yapmak. Kredi kartı ile alış veriş yaptığımızda cebimizden nakit para çıkmadığından sanki bedava alış veriş yapıyoruz gibimize geliyor. Sonuç olarak da gereksiz ve fuzuli harcama yaptığımızdan gelirimizden daha fazla gidere sahip olduğumuzdan ay sonunda oldukça sıkıntılı günler yaşamamıza sebep olmaktadır.

Kredi Kartı Borcunu Ödeyemediğimde Ne Yapmam Gerekir?

  • Öncelikle kredi kartını kullanmayı bırakmalıyız. Nakit para ile alış veriş yapmaya başlamalıyız. Böylece alacağımız maaşa göre harcama yapacağımızdan kredi kartından kaynaklanan bir sonraki ayın maaşından harcama yapmaya son verebiliriz. Ve bu da dengeli ekonomi yapmamızı sağlar.
  • Borcu borçla kapatmak yaptığımız en önemli yanlış. Bir kredi kartınının borcunu diğeri ile kapatmak bize ancak zaman kazandırır. Ancak faiz, kart aidatı vb. banka kesintileri ile borcumuz katlanarak artmaktadır.
  • Kredi çekmek ise en büyük yanlış. Kredi çekmek uzun bir müddet maaşımızdan otomatik olarak kesintiye neden olacağından geçinmekte zorlanmamıza sebep olacağından bizi tekrar kredi kartına muhtaç bırakacaktır.

Kredi Kartı Borcunun Asgari Ödemesini Yaparsam Ne Olur?

Kredi kartınızın borcunu ödeyemezseniz bankadan uyarı alırsınız. Borcunuzu ödeyin yoksa haciz işlemine başlarız diye. Bunun sonucunda ise borcunuza hem avukat hem de icra masraflarının eklenmesine sebep olursunuz.

Borcun Asgari ücretinin ödenmesinde ise bankanın icra takibinin başlatılmasını önlersiniz. Ancak Asgari ödeme tutarı dışındaki tutar için FAİZ işlemeye devam etmektedir. Maalesef halk arasında asgari ödeme tutarını yaparsanız faiz işlemiyor diye yanlış bir bilgi dolaşıyor. Bu tamamen yanlış. Faiz maalesef işlemeye devam etmektedir.

Kredi Kartına Ödeme Yapmazsam Ne olur?

Banka son ödeme tarihinden itibaren 15 gün sonra kartınızı kullanıma kapatır. Ve 7 gün içerisinde size borcunuzu ödemeniz için süre verir. 90 gün içerisinde herhangi bir ödeme yapmazsanız kartınız iptal edilir ve yasal süre başlar. Haciz işlemi başlatılır ve bankalarının kara listesine alınırsınız. Bu da artık hiçbir bankadan kredi kullanamayacağınız anlamına gelir. Bu borçtan hiçbir şekilde kurtulmanın bir yolu yok. Sigortalı bir işe başladığınız anda zaten banka sizi bulur ve maaşınızdan kesinti yapılmaya başlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ