Güncel Finans ve Haberler

Kredi Kartını Ödeyemedim. Ne Yapmalıyım?

Hepimizin mutlaka kredi kardı vardır. Günümüz şartlarında geçinmek bir hayli zorlaştı. Hayat şartları kira fatura vb ihtiyaçlarımız için harcama yapmaktayız. Çoğumuz nakit para kullanmaktan çok kredi kartı ile ödeme yaparız. Kredi kartı kullanırken dikkatli olmamız gerekmektedir. Gelirimiz ile giderimiz arasında oluşan  fark bizi zor duruma düşürebilir.

Kredi Kartı Borcunuzu Ödeyemezseniz Ne Olur?

İlk bilmeniz gereken nokta eğer 3 ay (90 gün) boyunca kredi kartı borcunuzu ödemezseniz banka maalesef yasal işlem başlatmaktadır. Kredi kart borcunuza artı olarak mahkeme icra ve avukatlık masrafları eklenmektedir. Ayrıca bankaların kara listesine düşmenize sebep olmaktadır. Bu durum FİNDEKS Kredi notunuzu düşürür ve ileride doğacak ihtiyaçlarınız için bankadan kredi kullanma kapınız kapanmış olur.

Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum. Ne Yapmalıyım?

Her ay sonunda hesap kesim tarihinde banka size harcamalarınızı gösteren bir ekstra göndermektedir. Bu ekstrada toplam borç ve ödeyebileceğiniz asgari tutar belirtilmektedir. Mutlaka kredi kartı borcunuzun asgari ödeme tutarını ödemelisiniz. Herkes asgari ödeme tutarını ödediğinde kalan borcu için faiz ödemeyeceğini düşünmektedir. Bu tamamen yanlış bir düşünce. Asgari ödeme yapmanız sadece size zaman kazandırmaktadır. Asgari ödeme tutarını yatırdığınızda banka hukuki bir işlem başlatamaz. Kısaca özetlersek asgari ödeme yaparsanız icraya verilmezsiniz.

Asgari Ödemeyi Yapmanın Avantajı Nelerdir?

Kredi kartı borcunuz geldiğinde, son ödeme tarihinden 15 gün sonraya kadar ödeme yapmazsanız kredi kartınız otomatik olarak kullanıma kapanır. Eğer asgari ödeme tutarını öderseniz kredi kartınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Kredi Kartını Ödeyemedim. Banka Nasıl Bir İşlem Uygular?

Eğer kredi kartınızı ödeyemez ve hatta asgari ödeme tutarını da yatıramazsanız kartınız 15 gün içerisinde geçici olarak kullanıma kapatılır. 90 gün içerisinde herhangi bir ödeme yapmazsanız kartınız banka tarafından otomatik olarak iptal edilir ve yasal icra takibini başlatır. Banka tarafından kredi kartı sahibine borcunu ödemesi için ihtar çekilir. Bu ihtarda borçluya borçlarını ödemesi için 7 gün ek süre verilir. Bu süre içerisinde banka yetkilileri mutlaka sizinle irtibata geçecektir. Kredi kartı borcunuzu kapatmanız için size tüketici kredisi kullanmanızı yada kredi kartınızı taksitlendirerek ödemek için bir plan sunarlar. Eğer yetkililer ile iletişim kurmaz ve borcunuzu ödemezseniz banka icra yolunu seçecektir.

Kredi Kartı Borcu İçin Banka ile Nasıl Anlaşma Yapılır?

Bankanın size sunacağı ilk seçenek size tüketici kredisi kullandırmak olacaktır. Bu yol ile banka hem kredi kartı borcunuzu çekeceğiniz krediden kesecektir hem de yeni vereceği kredi için faiz alacaktır. Ancak dikkat etmeniz nokta eğer ödeme imkanınız varsa banka ile anlaşmaya varmanızdır. Banka yetkililerine kredi kartı gecikme faizlerini düşürme yada ana parayı ödeme seçeneğini size sunacaktır. Bu sayede fazladan ödemeniz gereken faizleri minimum tutara indirme sağlayabilirsiniz.

Hiçbir Şekilde Kredi Kartı Borcunuzu Ödeyemezsem Ne Olur?

Eğer borçlarınızı ödeyemezseniz icra ile karşı karşıya kalacaksınız. Eğer düzenli bir işiniz varsa maaşınıza haciz gelecektir. Ayrıca banka kararı ile bankalardaki hesaplarınıza veya gayrimenkulünüze ipotek konulabilir hatta satılabilir. Mahkeme kararı ile 5 yıl boyunca herhangi bir işlem yapmanız engellenir. Kara listeye alınırsınız. Adınıza bankalardan en ufak bir para bile hava edilse bile hemen banka tarafında paranıza ipotek konulur ve çekemezsiniz. Bankadan kurtulma yolu maalesef yok. Bu yüzden kredi kartı kullanırken dikkatli olmanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
BİR YORUM YAZ