Güncel Finans ve Haberler

Kullanmadığım Karttan Ücret Alınır mı?

Günlük hayatımızda özellikle özel sektörde maaş almamız için zorunlu olarak bir banka ile çalışmamız istenmektedir. Özellikle maaş için bir banka hesabı veya kredi kartı almamızı zorunlu kılarlar. Peki iş değişikliği yaptığımızda ya da çalıştığımız firma başka bir banka ile anlaşırsa kullanmadığım banka kartına ne olur? Kullanmadığım banka kartına hesap işletim ücreti alınır mı? Kullanmadığım banka kartına faiz alınır mı sorularını sizler için araştırdık.

Kullanmadığım Banka Kartına Hesap İşletim Ücreti Kesilir mi?

Hepimizin farklı bankalara ait kartlarımız olabilir. Gerek askerlikte, gerek özel sektörde gerek se de kredi çektiğimiz bankalar müşterilerine banka kartı vermektedir. Çoğu zaman banka kartını hiç kullanmayız. Ancak bazı banka müşterilerine kullanmadığı banka kartına ait borç görünmektedir. Bankanın banka kartınızdan hesap işletim ücreti istemesinin tek sebebi imzalamış olduğunuz anlaşmadır. Eğer banka ile yapmış olduğunuz kart anlaşmasında müşteriden her ay banka kartı için hesap işletim ücreti alınır ibaresi bulunursa o zaman maalesef ben banka kartını hiç kullanmadım diyerek bu ücretten kurtulamazsınız. 2016 yılında yapılan yasal düzenleme ile birlikte 180 güne kadar banka müşteriden kartı kullanmasanız dahi ücret talep etme hakkına sahiptir. Ancak bankanın kullanılmayan banka kartı ve hesapları için 30 gün öncesinden müşterisini uyarması ve eğer hesabı kullanmak istememesi durumunda hesabını kapatması istenilir. Eğer banka bu uyarıyı yapmasına rağmen hesabınızı kullanmazsanız banka hesap işletim ücreti almaya 180 gün boyunca devam eder. Genellikle bankalar bu bilgilendirmeyi kısa mesaj yolu ile yapar. Ayrıntılı olarak bildirmese de bankaya borcunuz  şu kadar TL dir diye mesaj atarak sizi bilgilendirir.

Kullanmadığınız Banka Kartına Hesap İşletim Ücreti Ödememek İçin Ne Yapılır?

Yapabileceğiniz en kısa ve net yöntem bankaya faks ya da şubeye giderek kullanmadığınız karta ait hesabınızı kapatmak olacaktır. Aksi takdirde sayfalarca uzun halde imzaladığımız banka sözleşmesinde mutlaka hesap işletim ücreti alınır ibaresini olduğunu unutmayalım. Bu sayede nasıl olsa kartı kullanmıyorum diyerek bankadan kurtulamazsınız. Mutlaka kullanmadığınız banka kartını kapattırın.

Banka Hesabı Otomatik Kapanır mı?

Bankacılık Denetleme Kurulu başkanlığının genelgesi ile birlikte kullanmadığınız banka kartı veya hesabı 10 yıl herhangi bir işlem yapmadığınız takdirde otomatik olarak kapatılmaktadır. Ancak bankanın otomatik olarak kartınızı veya hesabınızı kapatması durumunda bankada bulunan bakiyenizi hazineye devri söz konusu olabilir. Kullanmadığınız banka kartında para var ise bankalar genellikle hesap işletim adı altında yavaş yavaş hesabınızdan para kesebilir.

Bankada Unuttuğum Para Var mı?

2001 ile 2014 tarihleri arasında bankalarda unutulan toplam para yaklaşık olarak 3 milyon Türk Lirasıdır. Eski Para ile 3.000.000.000.000 yani 3 katrilyon para hesaplarda unutuldu. Bu kadar unutulan ve zaman aşımına uğrayan büyük para 2014 yılı sonu itibari ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, herkesin bildiği TMSF ye devredildi.

Hepimizin kullanmadığı kartlar mutlaka vardır. Küçük büyük demeden hesaplarda unutulan ve 10 yıllık zaman aşımına giren bu paralar maalesef TMSF ye devredildi. Bu sebeple herkesin mutlaka bankalarda kalan paralarını kontrol edebilmesi için zamanasimi org adresine girerek bankalarda unutulan parasının olup olmadığını kontrol etmesi gerekmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ