Güncel Finans ve Haberler

Mazot ve Gübre Desteği

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından çiftçilerimizin yüzünü güldürecek açıklama sonunda geldi. Tarımı desteklemek amacıyla çiftçilerimize mazot ve gübre desteği adı altında ödeme yapılacak. Peki Mazot ve Gübre Desteğinden Nasıl Yararlanırız?

Her geçen gün artan fiyatlardan dolayı artık çiftçilerimiz köyden şehre göç etmeye başladı. 2018 TÜİK raporlarına göre %35 oranında köyden şehre göç eden insan sayısında artış olmuştur. Tarım ile uğraşan çiftçilerimizin yetiştirdikleri ürünün maliyetinde artış olmasına karşın elde ettikleri kar bir hayli azalmaktadır. Bunun asıl sebebi ise mazot fiyatlarındaki artıştan kaynaklanmaktadır. Her ne kadar verilen teşvik yeterli olarak görülmese de Gıda tarım ve Hayvancılık Bakanlığından her yeni bir gün farklı teşvik hazırlıkları yapılmaktadır. 2017 yılında gübre için verilen teşvik fiyatı değişmese de mazot desteğinde bir artış gözlenmektedir.

Mazot ve Gübre Desteği Ne Kadar?

2017 yılında çıkan Kanun Hükmünde Kararname ile Bitkisel Üretime Destekleme Fonu tarafından açıklanan ücretler Gübre için dekar başına 4 TL dir. 2018 yılı için bir artış öngörülmemiştir.

Mazot desteği için ise ekeceğiniz ürünün cinsine göre artış göstermektedir. Ayrıntılı olarak incelersek;

  • Arpa, çavdar, yulaf, buğday ekerseniz 1 dekar başına alacağınız mazot desteği 13 TL’den 13,49 TL çıkmıştır.
  • Pamuk ve çeltik ekecekseniz 1 dekar başına alacağınız mazot desteği 36 TL’den 36,37 TL’ye çıkarılmıştır.
  • Mısır, Patates, soya, ayçiçeği gibi ürünler ekecekseniz 1 dekar başına alacağınız ücret 17 TL’den 17,64 TL’ye çıkarılmıştır.
  • Kuru fasulye, Nohut, mercimek ekecekseniz 11 TL’den 11,42 TL ye çıkarılmıştır.
  • Çay, kuru soğan, yem bitkileri, fındık vb ürünler ekecekseniz dekar başına alacağınız mazot desteği 9 TL’den 9,34 TL’ye çıkarılmıştır.
  • Eğer tarlanızı nadasa bıraktı iseniz 1 dekar başına aşacağınız mazot desteği 5,19 TL olarak belirlenmiştir.

Mazot ve Gübre Desteğini Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen teşviklerden faydalanmak için öncelikle Çiftçi Kayıt Sistemine ÇKS üye olmanız gerekmektedir. Üyelik işlemini tamamladıktan sonra bu teşviklerden faydalanmak için sahibi olduğunuz tarlanın tapusu ve 1 adet dilekçe ile birlikte bağlı olduğunuz il veya ilçe sınırları içerisinde bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına başvurmanız gerekmektedir. Dilekçe Örneği İçin mazot dilekçe örneği.

Gübre desteği almanız için 50 dekara kadar olan tarım arazileriniz için İlçe Gıda Tarım ve hayvancılık Bakanlığı tarafından görevlendirilen kişi tarafından tarlanızdan numune alınmasından sonra bu yardımı alabilirsiniz.

Mazot ve Gübre Desteği Ne Zaman Verilir?

2018 yılı için mazot ve gübre desteği Şubat açında verilmeye başlanılacaktır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı web sayfasında bulunan ÇKS (çiftçi kayıt sistemi)’ne TC kimlik numaranız ile giriş yaparak hangi tarihte yatırılacağını öğrenebilirsiniz. Teşvik paranızı ise Türkiye Ziraat Bankasından temin edebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ