Güncel Finans ve Haberler

Öğrencilere 500 TL Burs Müjdesi

KYK Burs Başvuruları Başladı.

Her yıl olduğu gibi bu yılda Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencilere ve velilere destek amacı ile burs ve kredi verecektir. Kyk burs sonuçları, Kyk Kredi Sonuçları, Burs Çıktı mı? Burs Nasıl Alabilirim, Burs Nasıl Çıkar gibi sorularınızın cevabını sizler için araştırdık.

Kyk Bursuna Nasıl başvururum?

Öncelikle kendinize ait olan bir e devlet şifresi almak zorundasınız. Bunun için en yakın PTT şubelerine gitmeniz gerekmektedir. E-devlet sisteminden Kyk Burs başvuru diye arattırdıktan sonra gelen KYK sistem sayfasına bilgilerinizi eksiksiz doldurarak başvuru yapabilirsiniz. Burs için başvuruyu internet ortamından yapmanız yeterlidir. Ancak burs için son başvuru tarihinin 21 Ekim olduğunu unutmayalım.

Burs ve Kredi Miktarı Ne Kadarı?

Gençlik ve Spor Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre kredi başvurularının başladığı, lisans öğrencileri için 500 TL, Yüksek Lisans yapan öğrenciler için 1000 TL, Doktora yapan öğrencileri için ise 1500 TL burs verileceğini açıkladı. Lisans öğrencilerinin geçen sene almış olduğu burs miktarı ise 475 TL idi.

Burs ve kredi Başvurusu İçin Hangi Belgeler Gerekli?

Eğer özel bir şart taşımıyorsanız sizden herhangi bir belge istenmemektedir. Sadece e-devlet sistemine girip kayıt olmanız yeterli. Ancak özel durumunuz varsa (Şehit/Gazi çocuğu, %40 ve üzerinde engelli olduğu belge, yetiştirme yurtlarında kaldığınıza dair belge, Darüşşafaka Lisesinden mezun olanlar, Amatör milli sporcular (Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğünden, amatör futbolcular Futbol Federasyonundan onay alınmaktadır. ) bu belgeleri “Söğütözü Mahallesi 2176 Sokak No:25 Çankaya /ANKARA ” adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığına posta ile göndermeleri veya elden teslim etmeleri gerekmektedir.

Eğer anne ve babanız vefat etti ise Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü kayıtlarından Kyk sistemi otomatik olarak almaktadır.

Ancak vermiş olduğunuz bilgilerde yanlışlıklar ve doğru olmayan belgeler sunmanız ve teslim etmeniz halinde almış olduğunuz burs ve kredi sizden faizi ile geri alınacaktır.

Kyk Burs ve Kredi Sonuçları Açıklandı Mı?

E devlet sistemine burs ve kredi için başvurmanız halinde gerekli değerlendirme sonucunda KYK tarafından sonuçlar açıklanacaktır. Burs veya kredi eğer size çıktı ise 2. Aşama olarak 18 yaşından büyük öğrenciler için taahhütname imzalamanız gerekmektedir. Daha ayrıntılı açıklarsak almış olduğunuz krediyi 6 sene sonra devlete ödeyeceğim şeklinde bir nevi senet imzalıyorsunuz. Eğer 18 yaşından küçükseniz anne veya babanızın kendi e devlet sistemine girip kredi için geri ödeme miktarı için imzalaması gerekmektedir.

Ancak 15 yaşından küçük ve anne babanız vefat etti ise en yakın KYK müdürlüğüne vasiniz ile gidip taahhütnameyi imzalamanız gerekmektedir. Eğer kredi ya da burs için istenilen taahhütnameyi imzalamazsanız ödeme alamayacaksınız.

Kredi Yerine Burs Nasıl Çıkar?

Maalesef eğer özel şartlar taşımıyorsanız hemen hemen her öğrenciye kredi çıkmaktadır. Ancak banka faizi gibi geri öderken aşırı derecede fazla para ödemiyorsunuz. Ancak eğer ihtiyacınız yoksa ileride sizler için geri ödeme noktasında sorun teşkil edebilir.

Burs Kredi Ödemeleri Nasıl Yapılıyor?

Kredi ya da burs çıktı ise eğitim öğretime başladıktan sonra ziraat bankasına gidip hesap açmanız istenmektedir. Burs ve Krediler sadece Ziraat bankası tarafından ödenmektedir. Ödemeler TC’nizin son rakamına göre her ayın 6-10 u arasında hesaplarınıza yatmaktadır.

.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ