Güncel Finans ve Haberler

Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Kredi çekip daha borcunu ödemeden vefat etmek kişilerin başına gelebilecek bir durumdur. Bu tarz durumlarda kalan borçlar için süreç ne şekil olur, borç kime kalır, borcu ödememek söz konusu mudur gibi sorular akıllarda soru işareti bırakır.

Hayat Sigortası Olması Durumunda

Hayat sigortası bankalar tarafından önerilir. Aslında kişiler hayat sigortası yaptırarak doğru bir tercih yaparlar. Çünkü bu sigortanın amacı kişiye ait ödenmemiş borçları ödemektir. Yani borcu olan kişiler hayatını kaybettiği takdirde bazı durumlar dışında tüm borçlar sigorta şirketi tarafından karşılanır.

Ancak sigorta şirketi borcu olan kişinin ölümünde intihar veya şüpheli bir durum sezerse sigortayı karşılamak istemeyebilir. Bu tarz durumlarda da sigorta şirketi otopsi yapılması için istekte bulunur. Bir başka hususta eğer borcu olan kişinin bir hastalığı varsa ve bu poliçede belirtilmediği takdirde sigorta şirketi yine sigortayı karşılamaz.

Hayat Sigortası Sayesinde Ödenen Kredi Miktarı Geri Alınabilir Mi?

Alabilir çünkü hayat sigortası kredinin toplam borcundan dolayı yapılar. Bu sebeple kalan borç ödedikten sonra geriye kalan ödemeyi mirasçılara yapılması gerekir. Ancak bazı sigorta şirketleri ek sözleşmeyi gerekçe göstererek ödenen kredi taksitlerinin bir kısmın hatta tamamını vermeyebilir. Bu tarz durumlarda ise sözleşmenin incelenmesi veya konu hakkında uzman avukatlara başvurulması gerekir.

Hayat Sigortası Olmaması Durumunda

Kredi borcu bitmeden ölen kişinin sigortası yoksa tüm borçları yasal varisleri tarafından ödenmesi gerekir. Çünkü miras durumu borçlanma için de geçerlidir. Yani varisler kredi borcunun ödememek için redd-i miras haklarını kullanır. Bundan dolayı da ölen kişinin borcu kapanmış olur. Çekilen krediye kefil gösterilmişse kefil kişi takibe alınır. Eğer kefil yoksa mirasçılardan tahsil yolu seçilir.

Kredi Çekerken Eğer Ciddi Bir Hastalığınız Varsa Bunu Mutlaka Bankaya Bildirin

Kredi çekerken banka yetkilileri bize birçok evrak imzalattığından anlaşmanın içeriğinde ne olduğunu çoğu zaman bilmeyiz. Banka kredi çekerken hayat sigortası yapmanız için size ısrar etmektedir. Ancak hayat sigortası yaptırırken dikkat etmeniz en önemli ayrıntı hayati tehlikeye sebep olabilecek hastalığınızın olup olmamasıdır. Örnekle açıklarsak; kanser hastasısınız ve bankaya kredi çekmek için başvurdunuz. Tüm prosedürü uyguladınız ve hayat sigortası yaptırdınız. Eğer kredi geri ödeme devam ederken vefat ederseniz sigorta şirketi kapsamlı bir şekilde araştırmaya girer. eğer kanser olduğunuza dair raporu kredi çekerken bankaya ibraz etmedi iseniz sigorta şirketi bankaya yalan ve aykırı beyan verdiğinizi belirterek vefat edenin kredi borcunu ödemez. Maalesef bu durumda kalan borcu varislerinin ödemesi gerekir ya da reddi miras etmek zorunda kalır. Aksi takdirde bu süreci hukuki mercilere taşısanız da sonucun aleyhinize olacağını unutmayalım.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ